TÜİK’e giden Kılıçdaroğlu, içeriye alınmadı

Cotardam

Global Mod
Global Mod
TÜİK’e giden Kılıçdaroğlu, içeriye alınmadı CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, randevu talebinin kabul edilmemesi üzerine gittiği Türkiye İstatistik Kurumu‘nda (TÜİK) içeriye alınmadı. Kılıçdaroğlu, “Devletin ayrıntıları ve bu ayrıntıların nasıl toplandığına ait açıklamalar ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. bu biçimdesine bir tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sabah Twitter hesabından, “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” açıklamasını yaptıktan daha sonra birlikteinde Genel Lider Yardımcıları Selin Sayek Böke ve Fatih Açıkel ile CHP TBMM Küme Başkanvekili Engin Özkoç ile bir arada TÜİKE’e gitti. Kılıçdaroğlu ve birlikteindeki heyet, kapıdan içeriye alınmadı. CHP’li Özkoç’un “TÜİK’in kapılarını vatandaşa kapatıyor musunuz?” demesi üzeri güvenlik amiri, “Hayır. Kapılarımız kapalı değil. Bize randevunuz olmadığı söylendi. Randevusuz konuk alamıyoruz” yanıtını verdi.

‘TÜİK DEĞERLİ BİR KURUM’Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, kapının önünde açıklama yaparak duruma reaksiyon gösterdi. Kılıçdaroğlu, TÜİK’in cumhuriyetin kıymetli kurumlarından olduğunu söz ederek, “Bu kurumun sayıları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu kurumun verdiği sayılar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, toplumsal çevreler; siyasetler oluştururlar ve kanılarını kamuoyu ile paylaşırlar” dedi.’CUMHURİYET TARİHİNDEN HİÇ GÖRMEDİK’TÜİK Başkanlığı’ndan randevu istediklerini söz eden Kılıçdaroğlu, “Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimizi söz ettiler. Kendilerine TÜİK’in internet sitesinde yazılı olan metni okuduk. Metinde diyor ki; ‘TÜİK açısından bilgiye nasıl erişilir; Mevcut başka kanallar talebiyle bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız; merkez teşkilatımıza ya da bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıyeten bilgi talepleriniz için Ankara’da bulunan merkez teşkilatımıza gelebilir yahut 26 vilayet müdürlüklerinde bulunan bölge müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.’ Kim söylüyor bunu; TÜİK söylüyor, ‘Merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz; her türlü bilgiyi alabilirsiniz’ diyor. Biz de internet sitelerinde yazan davete uygun olarak geldik ve bilgi almak istedik. TÜİK’teki bu tablo aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için epey değerli tablodur. hiç bir vatandaşımızın, hiç bir üniversitenin, hiç bir sivil toplum kuruluşunun unutmaması gereken bir tablo ile karşı karşıyayız. Devletin ayrıntıları ve bu ayrıntıların nasıl toplandığına ait açıklamalar ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. bu biçimdesine bir tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Türkiye’nin geldiği nokta açısından önemlidir” tabirlerini kullandı.’BURASI ARTIK DEVLETİN BİR KURUMU DEĞİLDİR’

Kılıçdaroğlu, TÜİK’e geliş niçinlerini de açıklayarak, “Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bugün sabah açıklanan aylık enflasyon yüzde 3,51, yıllık enflasyon yüzde 21,31. Bu sayılar inanç vermiyor. Bütün vatandaşlarıma açık ve net seslenmek istiyorum. Pazara gittiğinizde, elektrik düğmesine bastığınızda, doğalgazı yaktığınızda, enflasyon hakikaten bunların sav ettiği üzere mi? Yani 3,51 mi? CHP’nin genel lideri olarak milyonlarca personelin hakkını korumak, milyonlarca emeklinin hakkını korumak benim temel misyonumdur. Benim siyaset yapma anlayışım budur. Ben toplumsal demokratım. Devletin toplumsal olmasını isterim. Yoksul fukaradan yana olmasını isterim. Şayet TÜİK sayıları küçültüyor ve bu sayıları kamuoyuna ‘doğru’ diye paylaşıyorsa bu şu manaya geliyor; ‘memura daha az vereceğim, çalışana daha az vereceğim, emekliye daha az vereceğim.’ bu biçimde bir tabloya ben sessiz kalırsam bu biçimde ben siyaseti niye yapıyorum? Buraya gelişmenin sebebi o. Memurun hakkını savunmak için, emekçinin hakkını savunmak için, milyonların hakkını savunmak için buraya geldim. Siz sayıları küçük gösteriyorsunuz. Soracaktık onlara, ‘Siz bu bilgileri kimlerden, hangi mağazalardan aldınız?’ Burası artık devletin bir kurumu değildir” diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Kaan Ulu – Son Dakika Haberleri