Şamil Tayyar’ın reaksiyon gösterdiği Bülent Arınç’tan manidar açıklama: Kelamda siyasetçiler türedi

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Şamil Tayyar’ın reaksiyon gösterdiği Bülent Arınç’tan manidar açıklama: Kelamda siyasetçiler türedi Eski TBMM Lideri Bülent Arınç, Konya’nın mahallî televizyonu Kanal 42’deki “Yaşayan Hafıza” programına konuk olmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili soru karşısında da topu taca atmıştı.

“BENİ KODESE Mİ TIKACAKSINIZ?” FIKRASI GÜNDEM YARATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la olan çalışmalarını konuşmak istemediğini belirten Arınç, “Bence bu büyüklerimizi konuşalım, günümüze gelme. Adam Rize’de bir hata işlemiş de İstanbul’a getiriyorlar. Rize misalini vermeyeyim de yanlış anlayanlar çıkabilir. Samsun diyelim isterseniz buna. Rize ve Trabzon’un haricinde bir vilayet olsun ki birileri huylanmasın. Anlat bakalım şu olayı diyor, karşısındaki adam. Çıktık diyor, bir fırtına, bir fırtına, bir fırtına… daha sonra… E işte bir fırtına… Gel bakalım İstanbul’a gerçek falan… O fırtınayı da atlattık, diğer bir limana geldik, bir fırtına daha başladı, şu oldu, bu oldu. Artık İstanbul’a gelemeyince iki saat boyunca, yav sadede gel… ‘Geleyim de beni kodese mi tıkacaksınız?’ demiş adam…” sözlerini kullanmıştı.

“LİDERİNE GÜVENMİYORSAN PARTİDE KALMAZSIN”

Bu kelamlara AK Partili Şamil Tayyar‘dan fazlaca sert reaksiyon geldi. Bülent Arınç’ı eleştiren Tayyar, “Bir parti çatısı altındaysanız özgürlüğünüz disiplin kurallarıyla sonludur. Parti disiplini ortasında yapan tenkit, legaldir, demokratiktir. kimi bazı sonlar da zorlanabilir. Ancak başkanınıza güvenmiyorsanız, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsanız, o partide kalmazsanız.” dedi.

“GÜNDEM DIŞINA ÇIKMAYALIM DİYE FIKRA ANLATTIM”

Gelen yansılar üzerine bir yazılı açıklama yapan Arınç, fıkra olayına şöyleki açıklık getirdi: “Geçtiğimiz pazar günü Kanal 42 ekranlarında merhum Oğuzhan Asiltürk’ü ve Ulusal Görüş’ün değerli figürlerini yad etmek üzere Yaşayan Hafıza isimli programa katıldım. Program öncesinde çerçevesini belirlediğimiz gündeme olan hassasiyetim ve hürmetimden dolayı moderatörün program gündeminin dışına çıkabileceğimiz sorular sormasının önüne bir Karadeniz fıkrası ile geçtim; akabinde da karşılıklı gülüşerek programı kapattık.”

“SÖZDE SİYASETÇİLER TÜREDİ”

Arınç açıklamalarının devamında ise şunları söylemiş oldu: “Son 10 yılda gördüğüm bir görünüm var. Televizyonlarda ve gazetelerde uzunluk gösteren değeri kendinden menkul kelamda siyasetçi ve gazeteciler türedi. Kimi medya işverenleri rahatsız oldukları gazetecileri kendi gazetelerinde işe alıyor, onları kullanıyorlar. Bir kısım siyasetçiler de şerrinden çekindikleri isimleri başını ağrıtacak kaygısıyla kendi etraflarında tutuyorlar. Bunun örneklerini her vakit görmek mümkün.

“BİRİLERİ TARAFINDAN MAAŞA BAĞLANAN SİYASETÇİLERDEN DEĞİLİM”

Her dönemin adamı ve her periyodun kalıbına girme maharetini gösteren omurgasızlardan korkmam. Yetersiz nitelikleri sebebiyle siyasette ve toplumun gönlünde yer edemeyen kimilerinin ismim üzerinden polemik yaratarak birilerine yahut birtakım makamlara yaranma eforu, beni gerçek bildiklerimi söz etmekten alıkoymaz. Birileri tarafınca maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım üzere, kalemini ve kelamını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım.”