Lider Hilmi Güler’den CHP’li üyeye coğrafya dersi

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Lider Hilmi Güler’den CHP’li üyeye coğrafya dersi ÇAYBAŞI, ORDU (İHA) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi enteresan bir tartışmaya sahne oldu. CHP’li Meclis Üyesi Sami Torun, Ordu Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü iken Kültür Dairesi Başkanlığına atanan Mehmet Altun için “Sizin dediğinizi kulağınız duyuyor mu? Bu ithamların ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir durum. bahsetmiş olduğuniz kişi Çaybaşı ilçesinden ve Ünye’de yaşıyor. Bu iki ilçe Ordu’nun ilçesi. Yani coğrafya bilgisini uygun kullanmanız lazım. Ordu neresi, Altınordu neresi, 19 ilçe nerede güzel bilmemiz lazım” diyerek reaksiyon gösterdi.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı. İmar, dairelerden gelen teklifler ve toplumsal işler alanında gerçekleştirilecek çalışmaların ele alındığı görüşmede CHP Kümesi ismine kelam alan Meclis Üyesi Sami Torun, Lider Güler’e çalışmalarla ilgili birtakım sorular sordu. Torun, ihalelerin açık olmadığını sav ederken, kimi makam atamalarında Ordu’yu tanıyan bilen insanların atanması gerektiğini belirterek, Özel Kalem Müdürlüğünden Kültür Dairesi Başkanlığına atanan Mehmet Altun’u örnek gösterdi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun’un yeğeni olan Sami Torun’un tezleri Belediye Meclis Salonunda şaşkınlığa sebep oldu. Büyük bir gafa imza atan Torun’un Ünyeli olan Kültür Daire Lideri Mehmet Altun’u Ordulu olmamakla itham etmesi şaşkınlıkla karşılandı.

“Çaybaşı, Ünye Ordu’nun ilçesi değil mi? Senin coğrafya alım yok mu?”

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Hilmi Güler, bu ithamların ayrıştırıcı ve ötekileştirme siyaseti olduğunu vurgulayarak, “Senin dediğini kulağın duyuyor mu?” diyerek Sami Torun’a reaksiyon gösterdi. Lider Güler, “bahsetmiş olduğuniz kişi Çaybaşı ilçesinden ve ailesiyle birlikte Ünye’de yaşıyor. Çaybaşı, Ünye Ordu’nun ilçesi değil mi? Bu ilçeler Ordulu değil mi size göre? bu biçimde bir ayrımcılığa hakkınız var mı? Sizde Ulubeylisiniz. Yani coğrafya bilgisini güzel kullanmanız lazım. Ordu neresi, Altınordu neresi, 19 ilçe nerede âlâ bilmemiz lazım” dedi.

“Senin dediğini kulağın duyuyor mu?”

CHP’li Meclis Üyesi Sami Torun, bunun üzerine, daha evvel Milletvekili Danışmanlığı nazaranvinde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı devrinde Numan Kurtulmuş’un Özel Kalem Müdürlüğü’nde vazife alan ve iki yıldır Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde Özel kalem Müdürlüğü yapan Mehmet Altun’u tanımadığını söylemiş oldu.

Lider Güler’de, “Niye tanımıyorsun? Benim seçtiğim adamı ben sana tanıtmak zorunda mıyım? Bu yaptığınız ayrımcılıktır, ötekileştirmedir. Bu arkadaşın birikimini, okuduğu okulları biliyor musun? Sana ne o benim adamım, ben seçtim, benim özel kalemim. Buraya geldiğimde 4 bine yakın adam vardı. Ben yalnızca 10 kişiyi değiştirdim. Buna hakkım yok mu benim? (Sami Torun itirazlarına devam edince) Senin dediğini ağzını kulağın duyuyor mu? Velev ki öteki yerden olsun. Sizi ilgilendirmez ki, sorumlusu benim” diyerek reaksiyon gösterdi.

Lider Güler: “İhalelerimiz açık ve online olarak yayınlanıyor”

Lider Güler’in reaksiyonu karşısında ne diyeceğini şaşıran CHP’li Sami Torun bunun üzerine ihalelerin açık yapılmadığını söylemiş oldu. Lider Güler de, “Her şeyimiz açık. Denetleme konseylerimiz var, encümenimiz var, sizlere açık. Kurullarımız var, en rahat olmamızın niçini fazlaca derece açık şeffaf komitelerimiz var. Ne kulaklarına fısıldadığımız bir şey var ne de ima ettiğimiz bir şey var. Elinizde okuduğunuz sorularınızın bir grup tarafınca hazırlandığı muhakkak oluyor. Hoş yazmışsınız çok hoş. Rastgele bir dokümanı olan var ise bunları getirirsiniz ispat edersiniz gerekeni yaparız” formunda konuştu.

Lider Güler, konuşmasının devamında şu tabirleri kullandı:

“Ama şunu tabir edeyim, yaptığımız işler birilerinin menfaatine dokundu. Ordu’da harikulade bir çıkar koalisyonu var. Bu dediğiniz mevzular bile onların yazdığı sorular. Anlaşılıyor olay. Bizim ihalelerimiz online olarak naklen yayınlanıyor. Hepsini açık yapıyoruz. Girin bakın hepsinin kayıtları var. İhalelerin yüzde 70-75’ini Ordulu firmalar alıyor.” – ORDU