Kılıçdaroğlu’ndan Sedat Peker’in “Ayrı dünyaların insanlarıyız” çıkışına yanıt: Doğrudur, o denli bir dünyada işimiz yok

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Kılıçdaroğlu’ndan Sedat Peker’in “Ayrı dünyaların insanlarıyız” çıkışına yanıt: Doğrudur, o denli bir dünyada işimiz yok CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya platformu Twitch‘de Jahrein kullanıcı ismi ile bilinen Ahmet Sonuç’un ülke gündemine dair sorularına karşılık verdi. Öte yandan canlı yayını izleyenlerin sayısının 320 bini geçti ve yayın global çapta trendlere girdi.

“SEÇİLDİĞİMDE HER TÜRLÜ ELEŞTİRİYİ ÖZGÜRCE YAPACAKLAR”

“Gençliği nasıl keyifli edeceksiniz?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Bu gençlik özgürlük istiyor. Attığı bir tweet ötürüsıyla sabahın 6’sında konutunun kapısının polisler tarafınca çalınmasını istemiyor. Emin olun, seçildiğimde beni hakaret etmemek kaydıyla her türlü eleştiriyi özgürce yapacaklar. Ben de o tenkitlerden ders alacağım. Zira onların öğrenme, benim de manaya dönemim” tabirlerini kullandı.

“KONSOLU, TELEFONU ARTIRIMLI DEĞİL İNDİRİMLİ ALACAKLAR”

CHP başkanı Kılıçdaroğlu, gençlerin almakta zorlandığı konsol, cep telefonu üzere teknolojik eserlerle ilgili de “Konsol mu alacaklar? Cep telefonu mu alacaklar? Gençler için indirim yapılacak. Yalnızca gençler için. Anneleri babaları için değil. Gidecekler, nüfus cüzdanlarını gösterecekler ve alacaklar” dedi.

Üniversitede okuyan gençlerin yurt problemine da değinen Kılıçdaroğlu, “Bir yılda yurt problemini çözeceğim” halinde konuştu.

“EN YAVAŞ VE KIYMETLİ İNTERNET TÜRKİYE’DE”

Kılıçdaroğlu, internetteki meşakkatlere da değinerek, “En yavaş ve en değerli internet bizde. niye? Türk Telekom’u kime verdiler? Lübnanlı Hariri ailesine verdiler. Türk bankalarından kredi çekerek aldı. Türk Telekom’un içini boşalttı. daha sonra da borçlarını ödemedi. Şu anda Telekom bankaların oldu” değerlendirmesinde bulundu.

CHP başkanı, “Geniş bant internet yaygınlaşacak. Kamu, özel dalın önündeki pürüzleri kaldırsın, bunlar epeyce süratli gelişir. Bir yatırım için pek epeyce yerden müsaade gerekiyor. Bürokratik pürüzleri kaldıracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıyeten, “İktidara geldiğimizde Türkiye’de yasak olan Paypal, Booking ve Uber ile oturup konuşacağız” vaadini lisana getirdi.

“KYK FAİZLERİNİ SİLECEĞİM”

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları içinse Kılıçdaroğlu, “Faizlerini bir hafta içerisinde sileceğim. İşe girip sigorta primi ödemeye başladıkları andan itibaren onlardan ana paralarını faizsiz, muhakkak taksitler içerisinde alacağız” dedi.

“138 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR”

Ataması yapılmayan öğretmenler problemiyle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Sayıştay’ın tespitine bakılırsa 138 bin öğretmen açığı var. 138 bin öğretmeni çabucak kurayla bakılırsave başlatacağız. Öğrencilerimizi körelten bir eğitim sistemi var. Bu eğitim sistemini zirveden tırnağa değiştireceğiz. Eğitim sisteminin nasıl olacağına siyasetçi değil, eğitimciler karar verecek. Bizim en büyük zenginliğimiz insan kaynağımızdır. Nüfusumuz 2035’den daha sonra yaşlanacak. Bizim 2035’e kadar hayli önemli bir sıçrama yapmamız lazım.”

“ASGARİ FİYATTAN VERGİYİ KALDIRACAĞIZ”

CHP başkanı, iktisat konusunda ise şunları söylemiş oldu:

“Merkez Bankasının döviz müdahalelerin şeffaf olması lazım. Merkez Bankasının 128 milyar dolarının kime satıldığı, kaça satıldığı, ne vakit satıldığı muhakkak değil. Taban fiyattan vergiyi kaldıracağız. İnsan doğduğu andan itibaren vergi ödüyor. Verginin adil olması lazım. Bu verginin ülkenin kalkınmasına harcaması lazım.”

“HİNDİSTAN’I İNCELETTİK”

Kılıçdaroğlu ayrıyeten, “Yazılım dalında Hindistan dünyanın sayılı ülkelerinden biri oldu. CHP olarak Hindistan’a bir heyet gönderdik, bu durumu incelettik. Bunu devletin yapması lazım” dedi.

HDP SORUSUNA KARŞILIK

Kılıçdaroğlu’nun ‘HDP ile ittifakınız var mı?’ sorusuna da karşılık verdi.

Kılıçdaroğlu’na ‘HDP sizin için ne tabir ediyor?’ diye soran Jahrein’e ‘Bir siyasi parti’ diyen Kılıçdaroğlu, ittifak savlarına da karşılık verdi. Kılıçdaroğlu “Bir ittifak var lakin bu ittifakın ortasında CHP, GÜZEL Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti var. İsmi da Millet İttifakı ve HDP bu ittifakın ortasında yok, olsa söylerdim.” açıklamasını yaptı.

Jahrein’in “Gizli bir ittifak mı var, o denli deniyor?” sorusuna cevap veren Kılıçdaroğlu HDP’nin TBMM’de yer aldığını tabir ederek “Bir ittifak olsa bâtın olmazdı” açıklamasıyla tartışmaları noktaladı.

PEKER’İN KELAMINA HAK VERDİ: DOĞRUDUR, İŞİMİZ YOK

Kılıçdaroğlu, yayımladığı görüntülerle gündeme gelen Sedat Peker‘in ‘ayrı dünyaların insanlarıyız’ çıkışına karşılık verdi.

Sedat Peker, geçtiğimiz günlerde yayımladığı görüntüde Kılıçdaroğlu için “Yav Allah aşkına hayli uygun bir adam ancak biz yan yana gelsek ne konuşabiliriz ki?” açıklamasıyla dikkat çekmişti.

Kılıçdaroğlu, Peker’in bu kelamlarına “Doğrudur bizim esasen o denli bir dünyada işimiz yok” yanıtını verdi. Yayıncı Jahrein, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun kelamlarını hatırlatarak şunları söylemiş oldu; “Kemal Amcası var açıklamasına fazlaca gülmüştük. Börek yaparken bir anda telefon geldiğini ve size Sedat Peker’in amcasıymışsınız dediklerini düşünüp güldük.”

“10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ KİM?”

İkinci yüzyıl bildirisinden bahseden Kılıçdaroğlu, 10 bin dolar alan siyasetçinin de açıklanması gerektiğini söyleyerek şu açıklamaları yaptı:

“Bizim ikinci yüzyıla davet bildirgemizde terör örgütleriyle uğraşımız var. Yeraltı dünyası aktörlerinin siyasetçileri kullanmaması lazım. Soylu kalktı bir açıklama yaptı, ayda 10 bin dolar alan bir siyasetçi var dedi kim bu siyasetçi? Soylu’un bu kişiyi açıklaması lazım, kim bu adam?

Yeraltı dünyasının mutlaka elemine edilmesi lazım. Bu nedir biliyor usunuz? olağanüstü rant, olağanüstü para ve uyuşturucu demektir. Kendi ortalarında bir rant savaşı var.

Dikkat ettiniz mi Erdoğan hiç konuşmuyor, nerede bu adam? Güya bu ülkeyi hiç yönetmiyor. Limanlarda uyuşturucular bulunmuş, hiç bir dava açılmamış. Şayet açılmamışsa belirli politikler satın alınmıştır. Savcı dava açmasa soruşturma açılır, gerisinde siyasi güç vardır. Bu kirlilikten Türkiye’nin temizlenmesi lazım.

Arkadaşlara çabucak talimat verdim TBMM’ye hızla dilekçe verdik. Bir siyasetçi 10 bin dolar alıyorsa bunun açıklanması lazım, Soylu’ya açık davet yapıyorum kim bu siyasetçi? Bunu yapamıyorsa rüşvet gölgesinin altında ezilir, yanlışsız değil bu.”

320 BİN KİŞİ CANLI TAKİP ETTİ

Twitch’te yaklaşık 1,5 saat süren yayın, ortalama 262 bin anlık izleyici tarafınca takip edildi. Canlı yayında en yüksek anlık izleyici sayısı 320,455 bin oldu.