CHP’nin kuruluşunun 98.yıl dönümü kutlandı

Cotardam

Global Mod
Global Mod
CHP’nin kuruluşunun 98.yıl dönümü kutlandı Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) kuruluşunun 98.yıl dönümü Adıyaman‘da, kutlandı.

Adıyaman Valiliği bahçesinde bulunan Atütürk anıtına çelenk sunuldu. TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve partililer programa katıldı.

Burada konuşmalarda bulunan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Cumhuriyet Halk Partisi masa başında değil, köklerini Kuva-yi Ulusala ruhundan alarak cephelerde kurulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde cumhuriyetin kuruluşuna öncülük ederek sömürülen halklara ilham kaynağı olmuş, kurulduğu birinci günden itibaren bağımsızlığı prensip edinerek demokrasiyi, hukuku, hakkı, adaleti savunmuştur.

Kuruluşun ve kurtuluşun partisi 98 yıl evvel Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde laik, çağdaş ve demokratik Türkiye‘nin temellerini atarak cumhuriyetimizi kurmuştur. CHP kurulduğu birinci günden itibaren eşitliğin, adaletin, demokrasinin, cumhuriyetin koruyucusu ve garantisi olmuştur.

CHP ebedi başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde hukuk, iktisat, eğitim alanlarında gerçekleştirdiği ihtilallerle ülkemizin geleceğine istikamet vermiştir. Kurulduğu birinci günden itibaren yurdumuzun dört bir yanında açtığı fabrikalarla da ülkemizin endüstrisi ve iktisadının gelişmesi, ülkemizin kalkınması için değerli adımlar atmıştır. Çok partili siyasal sisteme geçişi sağlayarak da ülkemizin demokratikleşmesi sürecine öncülük etmiştir.

Dün olduğumuz üzere bugün de kurucu unsurlarımıza sadakatle bağlı, ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yurttaşlarımıza emanet ettiği kıymetlerden aldığı güçle, laik, aydınlık ve çağdaş bir Türkiye gayretimizi kararlılıkla sürdürmekteyiz. Geçmişten aldığımız güç ve yüklendiğimiz tarihi misyonla ülkemizi ortasında bulunduğu darboğazdan kurtaracak, daima bir arada aydınlık yarınlara yürüyeceğiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk başta olmak üzere, Türkiye’yi bugünlere taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi’ne, partimize emek veren tüm partililerimize şükranlarımı sunuyorum. Kurtuluş ve kuruluşun, dış güçlere boyun eğmeyenlerin partisi, halkın partisi Cumhuriyet Halk Partimizin 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum” diye konuştu. – ADIYAMAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı