Bakan Pakdemirli’den koyun keçi üreticilerine müjde

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Bakan Pakdemirli’den koyun keçi üreticilerine müjde MERSİN (İHA) – Bakan Pakdemirli’den koyun keçi üreticilerine müjde

Bakan Pakdemirli: “Destek bizden yetiştirmek sizden”

“2021 yılı küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir atılım yılı olacak”

“Sürü büyütme ve yenileme dayanağını yüzde 25 artırarak 125 liraya, sürü yöneticisi istihdamı dayanağını yüzde 20 artırarak 6 bin liraya yükselttik”

MERSİN – Mersin‘in Silifke ilçesinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafınca hayata geçirilen, “Makine Ekipman Parkı Projesi” ekipman ve yem dağıtım merasimine katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Destek bizden yetiştirmek sizden” dedi.

Bakan Pakdemirli Silifke İlçesine bağlı Atayurt Mahallesi halinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafınca hayata geçirilen, “Makine Ekipman Parkı Projesi” ekipman ve yem dağıtım merasimine katıldı.

Helikopterle Atayurt Mahallesine gelen Bakan Pakdemirli merasim alanında ki çiftçileri ziyaret edip burada bulunan ekipmanları inceledi.

çabucak sonrasında Pakdemirli merasim alanına kurulan yörük kıl çadırına geçerek burada sıkma yiyip ayran içti. Kıl çadırda sıkma yapan bayanlarla bir süre sohbet etti.

Kırsal kalkınmayı sağlamak gayesiyle IPARD kapsamında tarım bölümüne biroldukca alanda hibe imkanları sunduklarını belirten Bakan Pakdemirli, “Özellikle altını çizmek isterim ki, bunlar kredi değil, hibe. Bu hibeler, milyar liraları bulan fazlaca önemli sayılar. Örneğin, 2021 yılının geride bıraktığımız birinci 9 ayında kırsalda hayata geçirilen toplam yatırım bütçesi 1,6 Milyar Liralık 3 bin 271 proje için girişimcilerimize 1,1 milyar lira hibe ödedik. Türkiye iktisadına kazandırılan Avrupa standartlarındaki bu projelerle, yalnızca bu yıl içerisinde ülkemizde 6 bin 364 vatandaşımızın daha istihdam edilmesine vesile olduk” dedi.

Proje ile 7 bin 600 üyenin makine ekipman muhtaçlığı karşılanacak

“Bugün de bir daha Mersin’e kazandırılan hoş bir proje ötürüsıyla sizlerle bir aradayız” diyen Bakan Pakdemirli, şu biçimde devam etti:

“Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştirici Birliğinin, IPARD kapsamında makine parkları projesini destekliyoruz. Proje ile 7 bin 600 üyenin makine ekipman gereksinimi karşılanacak. Bilhassa küçük işletmeler makine ve ekipmanları kiralayarak büyük yatırımlar yapmaktan kurtulacak ve ekipman muhtaçlığını kısa müddette karşılayabilecekler. Bu sayede birlik ve üyelerin karlılığı da artırılmış olacak. Proje kapsamda 20 adet su depolamaya uygun tanker ve 20 adet römork alınmıştır. Bugün TKDK aracılığıyla takviye verdiğimiz biroldukca işletmemizin eserleri, dünya pazarında memleketler arası markalarla birebir raflarda satılıyor. O yüzden, gelecekteki evlatlarımıza kuvvetli bir Türkiye bırakmak için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yatırımın, çiftçimize, Mersinimize, ülkemize güzel olmasını diliyorum.”

“Girdi maliyetlerinin ne kadar değerli olduğunu epeyce düzgün biliyoruz”

“Çiftçi ve üreticilerimiz için girdi maliyetlerinin ne kadar değerli olduğunu hayli uygun biliyoruz” diyen Bakan Pakdemirli, “Bu sebeple girdi maliyetleri içerisinde kıymetli bir hisseye sahip olan yem fiyatlarındaki çok artışa müsaade etmeyeceğimizin altını bilhassa çizmek istiyorum. Et, süt ve yem üreticilerimizin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi ve maliyetlerinin azaltılmasını sağlamak gayesiyle Toprak Mahsulleri Ofisimiz aracılığı ile “Yem Regülasyon Çalışması” başlattık. TMO, hasat niçiniyle Haziran ayında orta verdiği uygun fiyatlı arpa ve buğday üzere yem hammaddesi satışına, Temmuz ayında bir daha başladı. Bu kapsamda; Ekim ayı sonuna kadar 2,6 milyon ton hububatı piyasaya arz etmiş olacağız. bir daha, hayvancılık dalının kaba yem muhtaçlığını karşılamak maksadıyla, yem bitkileri dayanağımız de devam ediyor. Son 19 yılda yaklaşık 8 Milyar Lira yem bitkileri takviyesi ödedik. Sağladığımız takviyeler ve yürütülen çalışmalar ile yem bitkileri ekim alanımız 758 bin hektardan, 2,5 Milyon hektara yükseldi. Besicimiz ve süt üreticimiz rahat olsun. Önlemlerimizi aldık, almaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

2021 yılı rekorlarla dolu bir atılım yılı olacak

Koyun ve Keçi üreticilerine Mersin’den müjde veren Bakan Pakdemirli, “Bir müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere geçen yıl anaç koyun dayanağını yüzde 20 artışla 30 Liraya, anaç keçi dayanağını de yüzde 40 artışla 35 Liraya yükselttiğimizin muştusunu küçükbaş hayvancılığın merkezi pozisyonunda olan Mersin’den vermiştik. Bugün bir daha Mersin’den; sürü büyütme ve yenileme dayanağını yüzde 25 artırarak 125 liraya, sürü yöneticisi (çoban) istihdamı takviyesini yüzde 20 artırarak 6 bin liraya yükselttiğimizin muştusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Son 19 yıldır tarımı siyaset üstü bir sıkıntı olarak goren, “Ülkelerin çöküşü de, yükselişi de tarımla başlar” diyerek bizlere ilham veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a buradan sizlerin huzurunda şükranlarımı sunuyorum. Kendisi sürekli bizlerin, tarım ve orman dalının yanında oldu. İnşallah onun liderliğinde Ülkemiz, tarım-orman dalında, dünyada kelam sahibi ülkeler içinde yer almaya devam edecektir. İnanıyorum ki; 2021 yılı küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir atılım yılı olacak. Biz Bakanlık olarak yanınızda, sağınızda, solunuzda, arkanızdayız. İnşallah bu sene de; dayanak bizden, yetiştirmek sizden. Bu his ve fikirlerle sizleri sevgiyle, hürmetle selamlıyorum!2021’in verimli ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Merasim daha sonrası üreticilere su tankeri, römork ve yem dağıtıldı

Bakan Pakdemirli, Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan Pamuklu Barajını helikopterle havadan inceledi.

Merasime Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, MHP Mersin Milletvekilleri Olcay Kılavuz ve Baki Şimşek, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslener, Silifke Belediye Lideri Sadık Altunok, daire müdürleri, oda, kooperatif liderleri, siyasi parti temsilcileri, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.