Abdulhamit Gül: “Sözleşmeli arkadaşlarımızın takıma geçmesi birinci meselemiz”

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Abdulhamit Gül: “Sözleşmeli arkadaşlarımızın takıma geçmesi birinci meselemiz” Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Özellikle kontratlı arkadaşlarımızın takıma geçmesi bizim birinci meselemiz” diye konuştu. Gül, adliye çalışanına de “Adliyeye her gelen bireye anneniz, babanız, kardeşinizmiş üzere davranın” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bursa‘da bir otelde bölge kıymetlendirme toplantısına katıldı. Akabinde Bölge Yönetim Mahkemesi ve Bursa Adliyesi‘ni ziyaret eden Gül, Bursa Bölge Adliyesinde de işçiyle yemek yedi. Kendi yemeğini sıraya girerek alan Bakan Gül, işçiye kısa bir konuşma yaptı. Gül, “Kararlarda yargıçların savcıların isimleri var. Duruşmalara taraflar geliyor. Süreçlerin bu türlü başarılı bir biçimde sürdürülmesi bizim çalışanlarımız yardımıyla oluyor. Sizler adliyede, kalemin bu manada tozunu yutan ve adaletin tecellisi manasında gece gündüz çalışan arkadaşlarımızsınız. O yüzden hepinize başka farklı teşekkür ediyorum. Sizler ne kadar bu manada bu çalışmalarda uğraş gösteriyorsanız adalete itimat o derece artıyor. Zira bilgileri siz giriyorsunuz, duruşmada tutanağı zapta sizler yazıyorsunuz. Tüm yargısal süreçlerle ilgili temel itibariyle biz bile avukatlık yaptığımızda kalemdeki müdür arkadaşlarımızdan, çalışan arkadaşlarımızdan fazlaca istifade ederdik” dedi.

“Sadece işini yapan değil, yargısal meslekte kulak kesilen uygulamaları ve mevzuatı yakından takip eden deneyimli arkadaşlarımız var. Hoş bir çalışanımız var” diyen Gül, “Tüm bu çalışmalarda bizler için kıymetli olan toplu mukavelelerle ilgili kazanımlar elde ettik. Bu toplu mukaveleyi yakından takip ettik. Nöbet ve öbür fiyatlarla ilgili fazlaca kıymetli sonuçlar aldık. İnşallah bundan daha sonra da bilhassa kontratlı arkadaşlarımızın takıma geçmesi bizim birinci sıkıntımız. Bunu yakından takip edeceğiz. Biz istiyoruz ki birebir masada çalışan bireylerde kontratlı takımlı ayrımı kalmasın. Bunu ortadan kaldıracağız” tabirlerini kullandı.

İşçilerin taleplerini dinlediğini tabir eden Bakan Gül, “Daha düzgün ne yapabiliriz diye bunun takipçisi olacağız. Uygulamada yaşanan aksaklık var ise bunun takipçisi olacağız. Temel emelimiz vatandaş bu adliyenin kapısından girdiğinde bizim sizden tek isteğimiz var. O da, ‘bana adil bir biçimde davranıldı’ diyerek, bu kapıdan çıkması. O yüzden adliyeye girildiğinde vatandaşla, vatandaşın temsilcisi avukatla olan diyaloglar fazlaca değerli. Şunu söylemek isterim ki; anneniz ve babanızın adliyeye yolu düştüğünde nasıl davranılmasını isterseniz, her gelen şahsa anneniz, babanız, kardeşinizmiş üzere davranın. O denli davrandıkça vatandaşın bu manada adalete inancı artar. Hepinize bu uğurda farklı başka muvaffakiyetler diliyorum. Biz çalışanımızı bu manada mali ve fiziki çalışma şartlarıyla ilgili daima gündemin baş köşesinde tutacağız” biçiminde konuştu.

Bakan Gül’ün Bursa’da cezaevi ziyaretleri ve öteki programları basına kapalı olarak gerçekleştirilecek.

(Samet Hakikat – Abdullah Çibir/İHA)