Yemekhane atıkları gölet temizledi

CatWalk

New member
Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), Robotik Kulübü IMC (Inanc Mechatronics Club) öğrencileri tatlı su kaynaklarını muhafazayı hedefleyen bir çalışma yaptı. IMCardon ismi verilen projeyi 10’uncu sınıf öğrencileri Kayra Gargacı ve Sevgi Ağladıoğlu ile 11’inci sınıf öğrencileri Defne Sam Alkan, Nurperi Nurdan ve Ahmet Berk Özcan kurgulayıp uygulandı. Gebze Belediyesi’nin de takviyesini alan proje Denizli Göleti’nin çehresinin değişmesini sağladı.

KENDİ KÜÇÜK TESİRİ BÜYÜK TOPLAR
Projeyi hayata geçiren öğrenciler, organik atıklardan yararlanarak yaptıkları karbon toplarının çalışma prensibini şu biçimde anlattı: “Karbon topları temel olarak organik atıkların yüksek sıcaklar altında etkin karbon haline gelmesi prensibine dayanan bir çalışma. Faal karbon toksik zehirlenmelerde, su arıtma sistemlerinin filtresinde pek yaygın bir biçimde kullanılan tabiata büsbütün zararsız bir husustur. Etkin karbon suyun içerisindeki kirleticileri sudan ayırıyor. Ayrıyeten yüzey alanının epey geniş olması niçiniyle epeyce az ölçüde etkin karbon büyük su kütlelerini temizlemek için kâfi olabiliyor. Biz bu çalışma esnasında okulumuzun yemekhanesinden çıkan organik atıkları kimya laboratuvarında fırınlarda pişirerek faal karbon topları haline getirdik. Elde ettiğimiz bu etkin karbonları ise Kocaeli’de bulunan Denizli Göleti’ne bıraktık. Denizli Göleti, Kocaeli’de bulunan ve bir fazlaca hayvan tarafınca kullanılan lakin insan faaliyetleri kararında kirlenmiş olan tatlı bir su kaynağı. Faal karbon yardımıyla hem atıklarımızı değerlendirmeyi birebir vakitte bu tatlı su kaynağını temizlemeyi amaçladık.”

SÜREKLİLİĞİ OLACAK
Öğrenciler IMCarbon projesinin aslında gelecekte yapmayı planladıkları diğer bir projenin birinci etabı olduğunu ise şöyleki anlatıyorlar: “Belediyeden müsaade alarak deneme gayesiyle bu çalışmamızı gerçekleştirdik. Fakat yaptığımız müşahedeler kararında Gebze Belediyesi ile birlikte projeyi belli aralıklarla yinelamayı ve ölçümler yaparak elde ettiğimiz bilgileri değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Ferdî olarak da gelecekle ilgili planlarımız fazlaca. Türkiye’nin en gelişmiş üniversitelerinden olan Boğaziçi, ODTÜ, Koç üzere üniversitelerin fen bilimleri, mühendislik ve matematik alanındaki kısımlarına daha fazla ilgi gösteriyoruz. Şu an yaptığımız projeler, bizim için ilerde mensubu olmak istediğimiz mesleklerin temelini oluşturuyor.”

Ahmet Berk Özcan:
TEVİTÖL’de 11’inci sınıf öğrencisiyim ve iki yılı aşkın müddettir burslu olarak eğitim alıyorum. Sinop’ta doğdum ve büyüdüm. Hala Sinop’ta yaşıyoruz. 4 kişilik bir aileyiz. Annem öğretmen, babam kırtasiyeci (esnaf) ve ablam üniversite öğrencisi. İki yıl evvel katıldığım IMC kadrosunda karbon topları projesinde rol aldım.

Kayra Gargacı:
10’uncu sınıf öğrencisiyim ve 2 yıldır burslu olarak okuyorum. Erzurum’da doğdum ve Eskişehir’de büyüdüm. Şu an Kütahya’da yaşıyorum. 4 kişilik bir aileyiz. Annem mesken bayanı babam astsubay ablam ise üniversite öğrencisi. Geçtiğimiz yıl katıldığım IMC grubunda karbon topları projesinde rol aldım.

Sevgi Ağladıoğlu:
10’uncu sınıf öğrencisiyim ve TEVİTÖL’de 2 yıldır burslu olarak okuyorum. Ankara’da doğdum ve büyüdüm. Ailemle bir arada Ankara’da yaşıyorum. 4 kişilik bir aileyiz. Annem Toplumsal Hizmetlerde çalışıyor, babam da öğretmen, abim de üniversite öğrencisi. Geçtiğimiz yılın başında katıldığım IMC’de Karbon Topları projesinde yer aldım.

Defne Sam Alkan:
11’inci sınıf öğrencisiyim. Şu an burslu olarak 3’üncü yılımı okuyorum. Çorlu/Tekirdağ’da doğdum ve yaşıyorum. Dört kişilik bir ailem var. Annem emekli edebiyat öğretmeni, babam emekli emniyet müdürü ve ablam Vefa Lisesi’nde öğrenci. İki yıl evvel katıldığım IMC ekibinde Karbon Topları projesinde yer aldım.

Nurperi Nurdan:
11’inci sınıf öğrencisiyim ve üç yıldır bursiyerim. Siegen/Almanya’da doğdum ve şuan İstanbul’da yaşıyorum. 3 kardeşim var. Annem fizikçi, babam elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisi. İki yıl evvel katıldığım IMC ekibinde Karbon Topları projesinde yer aldım.