Yanlış karar verdiği için geri çağrılan hakem Don Denkinger, 86 yaşında hayatını kaybetti.

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Don Denkinger, zamanının en iyi hakemlerinden biri olarak kabul edildi. 1969’dan 1998’e kadar Amerikan Ligi’nde dört Dünya Serisi ve üç All-Star maçında oynadı.

Ancak Denkinger, Cuma günü Waterloo, Iowa’da 86 yaşında öldüğünde, en çok beyzbolun en büyük sahnesindeki başarısız performansıyla hatırlandı.

1985’te Denkinger, St. Louis Cardinals ve Kansas City Royals arasındaki Dünya Serisinin altıncı maçında ilk aşamada hakemlik yaptı. Cardinals, dokuzuncu turun sonunda kimse elenmeden Royals’ı üç maç farkla ikiye ve 1-0 öne geçirerek şampiyonluğu kazanmaya yakındı. Royals’tan liderliği ele geçiren Jorge Orta, Cardinals’ın ilk kalecisi Jack Clark’a bir fedai vurdu. Topu, topu koruyan atıcı Todd Worrell’e attı.

Denkinger, yaklaşık bir adım geride olmasına rağmen Orta’yı güvenli olarak nitelendirdi. Televizyonda anında tekrar yoktu: teknoloji mevcut olmasına rağmen, Major League Baseball onu 2008’e kadar kullanmaya başlamadı. Denkinger’in cevapsız araması devam etti ve Cardinal teknik direktör Whitey Herzog’u, oyuncularını ve taraftarlarını kızdırdı.

“Çağrı” olarak bilinen olayın ardından, Royals, 7. Oyunu zorlayan 2-1’lik bir galibiyet elde eden Dane Iorg’un bir teklisiyle sonuçlanan bir ralli düzenledi. Kansas City, World Series unvanını almak için ertesi gece muhtemelen morali bozuk Cardinals’ı 11-0 mağlup etti.

Denkinger, sezon dışında ölüm tehditleri aldı. Iowa’daki evi polis koruması altına alındı ve FBI, aldığı en rahatsız edici notlardan bazılarını araştırdı.

Yıllar sonra, 2015’te Sports Illustrated’a kariyerini belirleyecek karara nasıl vardığını anlattı. “İyi bir pozisyondaydım ama Worrell uzundu, atış yüksekti ve aynı anda hem eldivenini hem de ayaklarını izleyemedim. Yumuşak bir atıştı ve seyirciler arasında o kadar çok gürültü vardı ki topun eldivene çarptığını duyamadım.”

Donald Anton Denkinger, 28 Ağustos 1936’da Cedar Falls, Iowa’da doğdu. Waverly, Iowa’daki Wartburg College’a katıldı ve güreş takımına katıldı. 1957’den 1959’a kadar Ordu’da görev yaptı ve 1960’ta küçük liglerde hakemlik yapmaya başladı. 1974, 1980, 1985 ve 1991’de World Series’de yarıştı.

AL flaması için 1978 Yankees-Boston Red Sox eşitlik bozma maçında plakanın arkasındaydı. 1991 Dünya Serisinin 7. Maçında Minnesota Twins’ten Jack Morris, Atlanta Braves’i 1-0 yenmek için 10 vuruşluk bir vuruş yaptığında ve 1990’da Nolan Ryan’ın altıncı vuruş yapmayan oyuncusu için toplar ve vuruşlar yaptı. 2 Haziran 1998, Kansas City’deki Kauffman Stadyumu’nda. Sezonun ardından sağ dizinin kötü olması nedeniyle emekli oldu.

Denkinger’in kızı Denise Hanson, hayatını kaybettiğini duyurdu. Hayatta kalanlar arasında eşi Gayle Price ve diğer iki kızı da var.

Louis’deki spor hatıra şovlarında sahne aldı ve hayranlar için The Call’un imzalı fotoğraflarını çekti. Evde “aramanın” çerçeveli bir fotoğrafını tuttu ve Waterloo’da sahibi olduğu bir restoranda onu tasvir eden bir tablo sergiledi. Yıllar geçtikçe Herzog, 2005 yılında Whitey Herzog Gençlik Vakfı için bir yemekte konuşan Denkinger ile barıştı.

Denkinger, 2014’te Associated Press’e “Dünya Serisinde yaptığım aramayı kimse istemiyor” dedi. “Ama ben yaptım. Ve şimdi tarihin bir parçası.”

“Bunun hakkında konuşmaktan asla yorulmam,” diye ekledi. “Oldu demek istiyorum. Sadece aynı şey şimdi olsaydı, tekrar oynatılırken anlarlardı ve her şey biterdi.”

Denkinger, 2014 Dünya Serisi öncesinde Royals ile San Francisco Giants arasındaki görüşmeyi, Kansas City’nin 1985’ten beri ilk kez böyle göründüğünü düşündü.

MLB.com, “Hayat bu ve devam ediyor,” dediğini aktardı. “Bana sürekli olarak bir hata yaptığım hatırlatılıyor. Biliyor musun? 30 yıldan fazla büyük liglerde hakemlik yaptım. Birçok hata yaptığımı biliyorum. Bu orantısızdı.”