White Sox ikinci lig oyuncusu Anderson Comas eşcinsel olduğunu açıkladı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Chicago White Sox’un ikinci lig oyuncusu Anderson Comás, Pazar günü eşcinsel olduğunu açıkladı ve bir büyük lig takımında böyle bir kamu duyurusu yapan yalnızca ikinci aktif oyuncu oldu.

Bir Instagram gönderisinde Comás, homofobik okuyucuları haberin kendilerine göre olmadığı konusunda uyardı ve ardından “LGTBQ+ topluluğunun bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu” söyledi.

23 yaşındaki Comás, 2016’da Dominik Cumhuriyeti’nden Chicago’ya imza attı. Kariyerinin çoğunu dış saha oyuncusu olarak geçirdi ancak 2022’de tam zamanlı yedek atıcı oldu. Geçen sezon Arizona’da Chicago’nun çaylak lig takımıyla 11⅓ vuruşta 6.35 ERA geçirdi, bazı kontrol sorunlarıyla mücadele etti ancak vuruş başına birden fazla vuruş yaptı.

Comás’ın gönderisinin yayınlanmasının ardından White Sox, Twitter’da “Hepimiz seninle gurur duyuyoruz Anderson!” diyerek kararı destekledi. Ekip ayrıca genç oyuncu için bir destek bildirisi yayınladı.

Chicago’nun oyuncu gelişiminden sorumlu genel müdür yardımcısı Chris Getz yaptığı açıklamada, “Anderson, haberlerini bizimle ilk kez geçen yıl paylaştı. “Oyuncu gelişiminde bizimle paylaşmaktan mutlu olduğu için çok memnun oldum.

“Beklendiği gibi, bir takım arkadaşını desteklemek, yardım etmek ve tebrik etmek için organizasyon genelinde gösterilen tepkiden de memnun kaldım. Bugünkü sosyal medya gönderisiyle hepimiz Anderson’la gurur duyuyoruz ve hayatının böylesine önemli bir kişisel bölümünü paylaşmaya bu kadar açık.”

Hiçbir büyük lig, aktif oyuncularken eşcinsel olduklarını açıkça açıklamadı. Ancak 1970’lerin sonlarında Los Angeles Dodgers ile yükselen bir yıldız olan Glenn Burke, takım arkadaşlarının çoğu tarafından eşcinsel olarak biliniyordu. Burke, Dodgers da dahil olmak üzere birçok büyük takım tarafından ciddi şekilde taciz edildi ve 1995’te AIDS komplikasyonlarından öldü. Dodgers, tacizi kabul etti ve geçen yaz yıllık Onur Gecelerinde Burke’ün hayatını kutladı.

1987’den 1995’e kadar çok takımlı bir saha oyuncusu olan Billy Bean, kariyeri sona erdikten sonra eşcinsel olduğunu itiraf etti ve 2014’te MLB Katılım Elçisi seçildi.

Burke ve Bean’in yanı sıra, Milwaukee Brewers organizasyonunun ikinci lig birinci kalecisi David Denson, 2015 yılında eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıkladı. Denson, 2016 sezonundan sonra emekli oldu.

Comás’ın duyurusunun nadirliği beyzbolla sınırlı değil. Amerika’nın diğer büyük erkek spor liglerinde sadece küçük bir avuç oyuncu eşcinsel olduklarını beyan etti.

Comás, Instagram gönderisinde, bazılarının eşcinsel olmanın bir kişinin başarabileceklerini sınırladığı inancına meydan okumak istediğini söyledi.

“Bunu yapıyorum çünkü benim gibi hayalleri için savaşanlara ilham kaynağı olmak istiyorum” diye yazdı. “Lütfen insanların bizim hakkımızda söylediği bu aptalca şeyleri dinlemeyin, hayalleriniz için savaşın, kendinize inanın ve bunun üstesinden gelin.”