Varlık davasında Karnataka Lokayukta DK Shivakumar'a

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
DK Shivakumar yanlış bir şey yapmadığını reddetti ve davayla “yasal olarak” mücadele edeceğini söyledi.

Karnataka Lokayukta, Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar'dan kendisine karşı soruşturmakta olduğu orantısız mal varlığı davasında belgeleri sunmasını istedi. Siddaraimah hükümetinin önceki BJP hükümetinin merkezi soruşturma için verdiği izni geri çekmesinin ardından dava Lokayukta'ya havale edildi.

“Sana karşı bir CBI davası vardı. Dava Lokayukta'ya havale edildi. CBI soruşturması sırasında bilgi ve belge sundunuz. Aynı belge ve bilgileri Lokayukta'ya da iletin” dedi Bay Shivakumar'a yapılan bildirimde.

Bay Shivakumar, geliriyle orantısız bir şekilde 74,93 crore değerinde varlık biriktirmekle suçlandı. Bay Shivakumar yanlış bir şey yapmadığını reddetti ve davayla “yasal olarak” mücadele edeceğini söyledi. Kendisi defalarca BJP'nin merkezi kurumları kötüye kullanarak kendisini taciz ettiğini söyledi.

Siddaramaiah hükümeti, iktidara geldikten sonra yanlış yaptığını öne sürerek soruşturmaya verdiği onayı geri çekti. CBI, davayı gören Yüksek Mahkeme'de iptal kararına itiraz etti.

“O zamanki başsavcı bana davamın CBI'ya devredilemeyeceğini söyledi. Bununla ilgili dosyayı Bilgi Edinme Hakkı aracılığıyla aldım. Yediyurappa hükümeti davayı CBI'ya devretmekle hata etti. Bu nedenle hükümetimiz onayı geri çekti ve…” “Bunu Lokayukta'ya verdim,” demişti Bay Shivakumar.

Geçen ay Yüksek Mahkeme, 2018 yılında kongre liderine karşı açılan kara para aklama davasını reddetmişti. Dava, vergi kaçakçılığı ve milyonlarca dolarlık hawala işlemleri iddialarıyla ilgiliydi.