Uzmanlaşmış meslek yüksekokulları geliyor

CatWalk

New member
YÖK tarafınca genç istihdam oranının artırılması ve yeni periyotta yükseköğretimde mesleksel eğitimin yol haritasının belirlenmesi gayesiyle ’Yükseköğretimde Mesleksel Eğitim Çalıştayı’ düzenlendi. YÖK Konferans Salonu’ndaki çalıştayda konuşan Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Erol Özvar, bireylerin eğitim hayatları boyunca kazandıkları bilgi, maharet ve yetkinlikleri ile ortaya koyduğu üretkenliği tabir eden beşeri sermayenin, bugün ülkelerin inovasyon ve ekonomik büyüme süreçlerinde değerli pozisyona sahip olduğunu belirtti. Salgınla bir arada dünya iktisadında yaşanan süratli dijital dönüşümden olumsuz tarafta etkilenmemek için ülkelerin dijital maharetlere sahip nitelikli insan gücüne sahip olması gerektiğini vurgulayan Özvar, şunları söylemiş oldu:

“ötürüsıyla COVID-19 salgını sanayi ve iş dünyasının maharet gereksinimlerini değiştirmekte ve mevcut işleri de dönüştürmektedir. 2025 yılına kadar dünyada, dijital dönüşüm niçiniyle 85 milyon işin yok olabileceği ve hem de yeni çalışma hayatına daha uyumlu 97 milyon yeni işin ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Son senelerda çalışma hayatında yaşanan dönüşümler sonucunda iş gücü piyasasında ileri seviyedeki yeterliklere sahip insan kaynağı gereksiniminin giderek artacağı ve daha evvel bir yükseköğretim programından mezun olan yetişkinlerin de yeterliklerini geliştirmek emeliyle yeniden bir mesleksel eğitim programına kaydolma eğilimi göstereceği gerçeği hepimizin hazırlıklı olması gereken bir gerçektir. Bu kapsamda mesleksel eğitimde geleceğin mesleklerinin ve yeni mesleksel eğitim modellerinin belirlenmesi, esnek meslek profillerinin oluşturulmasına ve bu istikamette öğrencilere gerekli hünerlerin kazandırılmasına yönelik stratejik çalışmalar acilen hayata geçirilmek zorundadır.”

‘YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINDA GÜNCELLEME YAPILACAK’

YÖK Lideri Özvar, maharet eğitimine dayalı mesleksel eğitim için öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısını yüksek gördüklerini söyleyerek, “Yeni periyotta bu sayıyı düşürmek için elimizden gelen bütün eforları sarf edeceğimizi söz etmek isterim. Ülkemizde COVID-19 salgınıyla bir arada iktisatta ve iş gücü piyasasında yaşanan dönüşümlere ve 11’inci Kalkınma Planı’nda belirtilen meslek profiline uygun iş gücünün yetiştirilmesi için yükseköğretim programlarında güncelleme yapılacaktır. Buradan bunu da tabir etmek isterim. Mesleksel eğitimde müfredatın güncellenmesi, her mesleğe ilişkin hünerlerin düzeylere bakılırsa belirlenmesi, yetkinliklerin tanımlanması ve geleceğin mesleklerine yönelik maharetlerin, mesela dijital maharet, eleştirel düşünme, yenilik ile sorun çözme maharetleri üzere öğrencilere kazandırılması öncelikli atacağımız adımlar içinde olacaktır” dedi.

Yükseköğretimdeki uygulamalı eğitimlerin yükünün artırılması için maksat, amaç, strateji yahut göstergelerin belirtildiğını anımsatan Özvar, “Yükseköğretim sistemimizi bu hedef, amaç, stratejilerle uyumlu hale getireceğiz. Bütün yükseköğretim kurumlarımızdan da bu hususta önemli adımlar atmasını bekleyeceğimizi söz etmek isterim. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliğinin artırılmasını ve güçlendirilmesini gerekli görmekteyiz. Alanında ehil yükseköğretim mezunlarının yetişmesi için üniversiteler ile sanayi içinde yürütülen iş birlikleri fazlaca değerli hale gelmiştir” diye konuştu.

’UZMANLAŞMIŞ MESLEK YÜKSEKOKULLARININ AÇILMASI GÜNDEME GELECEK’

YÖK Lideri Özvar, meslek yüksekokullarında fazlaca sayıda program yerine bir program üzerinde uzmanlaşmış meslek yüksekokullarının önemli işler goreceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Üniversite-sanayi iş birliğinde özellikle iktisadın muhtaçlık duyduğu orta eleman gereksiniminin karşılanmasında harika roller oynayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple uzmanlaşmış meslek yüksekokullarının açılması gündeme gelecektir. Üniversitelerimizin epeyce değerli temsilcilerine bu hususta adım atmalarını, bu sıkıntı üzerine düşünmelerini söz etmek istiyorum. YÖK olarak önümüzdeki günlerde, yükseköğretim kurumlarımızla paylaşacağımız birtakım metot ve asıllar gündeme gelecektir. Ardından, üniversitelerimizden bu mevzuda çalışmalar başlatmalarını isteyeceğiz. Bu açıdan meslek yüksekokullarının daha aktif, endüstrinin beklentilerine direkt nitelikli iş gücünün kazandırılmasına katkı vereceğine inanıyoruz.”

Erol Özvar, çalıştaya dayanak veren öğretim elemanları, yöneticiler, dal temsilcileri, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, sanayi ve ticaret odası temsilcileri ile paydaş öbür kamu kurumlarının temsilcilerine teşekkür etti.