Uzman öğretmenlik uygulaması geliyor

CatWalk

New member
MEB tarafınca paylaşılan habere göre Bakan Özer, şöyleki konuştu:

“Bilindiği üzere şûrada alınan kararlar tavsiye niteliğindedir. ötürüsıyla bu kararlar, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yol haritasını oluşturmada tavsiye niteliğinde bir çerçeve oluşturuyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak istediğimiz, alınmış bu kararları, öncelik verdiğimiz alanlarda siyaset oluşturmada altyapı ve bir çerçeve olarak tutmak, siyasetleri ona nazaran oluşturmak, onları alanda uygulamaya geçirmek ve bu çerçevede atılan her adımı da raporlarla tüm kamuoyuyla, şura üyeleriyle paylaşmak. ötürüsıyla bu şûranın daha evvelki şûralardan farkı tahminen de bu olacak.

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Şûrada alınan tavsiye niteliğindeki kararların gerçekleştirilme seviyelerinin kamuoyuyla paylaşılacak Bakanlık olarak bu sürecin takipçisi olacak ve şeffaf bir biçimde yapılan her şeyi tüm kamuoyuyla paylaşacağız.

Şûra, eğitimde fırsat eşitliği teması altında temel eğitimde fırsat eşitliğine, mesleksel eğitimin güçlendirilmesine ve öğretmenlerin mesleksel gelişmeninin desteklenmesine odaklanıyor. Bu konularda Bakanlığımızın fazlaca sayıda çalışması ve projesi var. Gelen görüşlerle görmediğimiz noktaları yahut yanlış değerlendirdiğimiz noktaları, ortak bir kolektif akılla yine denetim etme imkânımız olacak. ötürüsıyla alınan ortak kararları da rahat bir biçimde uygulamaya geçireceğiz.

İŞTİRAK ÇOK FAZLA
Şûrada fazlaca geniş iştirakçi bulunuyor. Hazırlık sürecinde de epeyce büyük iştirak oldu. Öncelikle internet üzerinden yaklaşık 33 bin farklı görüş bakanlığımıza ulaştı. bir daha 26 bölgede fazlaca geniş iştirakle sendikalardan sivil toplum kuruluşlarına kadar yükseköğretim kurumlarından öğrenci, öğretmen ve velilere kadar sahiden eğitime dokunan her kesitin bir biçimde katkı verdiği bir müddetç işledi. Bundan da son derece memnunuz.

MESLEK SİSTEMİ OLUŞACAK
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmenlik meslek mesleği olarak tanımlanacak. Adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında haklar, nazaranvler ve sorumluluklar da netleştirilecek. Uzman öğretmenlikte 10 yıl tecrübesi olan öğretmenlerimiz bir eğitimden geçecekler, eğitimden geçtikten daha sonra yazılı imtihana girecekler. Yazılı imtihanda başarılı olan, 10 yıl bakılırsav yapan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olacaklar. Uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar birebir vakitte maaşlarında 1000 liralık düzgünleştirme olacak.

DOKTORASINI YAPAN İMTİHANDAN MUAF OLACAK
10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı imtihanından muaf olacaklar. Tıpkı biçimde 10 yıl uzman öğretmen olmuş öğretmenlerimiz de başöğretmenlik için eğitimlerini tamamladıktan daha sonra yine yazılı imtihana girecekler. İmtihanda başarılı olanlar başöğretmen olacak ve ek bir derece alacak, ayrıyeten maaşlarında da 2000 lira uygunlaştırma olacak. Doktora yapmış olan öğretmenlerimiz de başöğretmenlik yazılı imtihanından muaf olacak. ötürüsıyla hem bir meslek sistemi oluşacak, bununla birlikte öğretmenlerin lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ile ilgili de fazlaca önemli bir adım atılmış olacak. Önümüzdeki senelerda öğretmenlerimizin, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine fazlaca ağır bir biçimde yöneleceklerine inanıyorum. Zira epey önemli bir uygunlaştırma gerçekleştirilmiş olacak. Birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergeleri 3600 olacak.

Yeni başlayan öğretmenlerimizin 3+1 mecburi hizmet yükümlülüğü devam edecek. Onun dışındaki özlük hakları, atamalar, disiplin süreçleri, tayinler, öteki tüm süreçler, artık takımlı öğretmenlerle eşit hâle gelmiş olacak.”