Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Hürriyet’e konuştu: Yüz yüze eğitime iştirak mecburî

CatWalk

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) okulları bugün tüm sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime açıyor. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Ağustos tarihinde yapılan bölüm teslim konuşmasında bu kararlılığı açıkça lisana getirerek “Salgın ötürüsıyla çocuklarımızın bedensel ve zihinsel olarak daha fazla olumsuz etkilenmelerine müsaade edemeyiz. Artık okulları kapalı tutma lüksümüz yoktur” demişti. Kabine’de de bu karar alındı ve süreç başladı. Sıhhat ve İçişleri Bakanlıkları da gerekli kararları alarak okulların açılmasına dayanak veriyor. MEB ve Sıhhat Bakanlığı bir arada ‘Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Tedbirler Rehberi’ hazırladılar.

Bugün 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 130 bin öğretmen ders başı yapıyor. Güvenlik elemanından servis şoförüne, kantinciden paklık gorevlisine epey sayıda işçinin de işlerinin başında olacağı düşünülürse 20 milyondan fazla kişi bugün okullarda olacak. Lakin bir yandan da pandemi devam ediyor. Okullarımızda pandemi periyodu öncesiyle bugün içinde ne farklar olacak, ne üzere önlemler alındı, öğrenci, öğretmen ve veliler nasıl uygulamalarla karşılaşacak? Bu soruları Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelttik.

KİMLER ‘MAZERET’Lİ

Öğrenci devamlılığı zarurî mu?

Okullarımız tüm kademelerde haftada beş gün ve yüz yüze eğitimle açılıyor. Yüz yüze eğitime iştirak mecburî olacak. Lakin yönetmelikte tarifli mazereti olanlar, Sıhhat Bakanlığı e-nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer alan hastalığa ilişkin raporu olan öğrenciler ve CovId-19 teşhisli yahut temaslı olan öğrencilerimiz okula gelmeden EBA-TV ve dijital platformlar üzerinden derslerini takip edebilecekler.

Mazeret kapsamına neler girecek??

Konuttan çıkması sıhhati açısından risk oluşturan ve buna dair sıhhat heyeti raporu bulunan özel eğitim muhtaçlığı olan öğrencilere rehberlik ve araştırma merkezlerince alınan “evde eğitim” sonucu doğrultusunda ders yılı boyunca il/ilçe ulusal eğitim müdürlüğünün planlamasıyla meskende eğitim hizmeti verilecek ve bu öğrenciler mazeretli sayılacak.

Başka taraftan Sıhhat Bakanlığı e-nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer alan hastalığa ilişkin raporu olan öğrencilerle, koronavirüs hastası ya da temaslısı olduğu için tedavi yahut karantina sürecinde olan öğrenciler de mazeretli sayılacak. Bu öğrenciler TRT EBA ve EBA dijital platformu aracılığıyla eğitime konutta devam edecek.

TESTLERE ELEKTRONİK TAKİP

Koronavirüs süreciyle ilgili elektronik takip sistemi nasıl bir yarar sağlayacak?

Bildiğiniz üzere tüm okullarımızdaki durumu izleyen bir elektronik takip sistemi geliştirdik. Öğrenci ve çalışanın hasta, temaslı yahut risklilik durumları Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Sıhhat Bakanlığı içindeki bilgi entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak. Başka taraftan öğretmen ve çalışanlarımızın aşı durumu ve kimlerin PCR testi yaptırması gerektiği de bu sistemden takip edilecek. ötürüsıyla okul yöneticilerimiz, ilçe ve vilayet ulusal eğitim müdürlerimiz süreci yakından takip edebilecekler ve gerekli tedbirleri alacaklar.

en çok 40 DAKİKA

Yüz yüze eğitim ders saatleri azaltılmadan yapılacak. Ders müddetleri 40 dakikayı aşmayacak. Teneffüs saatleri farklı vakit içinderda düzenlenecek. Sınıfta öğrencilerin oturma nizamı yüzleri tıpkı istikamete dönük olacak biçimde oluşturulacak. Yüksek sesle yapılan antrenmanlar, açık alanda ve ortada en az 2 metre uzaklık bırakılarak sürdürülecek. Beslenme saatleri mümkün olduğunca farklı vakit içindera yayılacak.

SINIFTA HADİSE ÇIKARSA

Sınıfta koronavirüs çıkan öğrenci olursa ne yapılacak?

bu biçimde bir durumda Sıhhat Bakanlığı tarafınca yayımlanan ‘COVID-19 Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberi’ne nazaran hareket edilecek. Hasta öğrencilerimizin öteki öğrencilerden acilen ayrılıp, sıhhat kurumuna başvurmaları sağlanacak. Okulda iken semptom göstermeye başlayan öğrencilerin en kısa müddette ailesi ile bağlantıya geçilecek ve hasta öğrenci başka bir yerde izole edilecek.

ÖĞRENCİLERE TEST MECBURÎ MU?

Öğrenciler için aşı yahut PCR mecburiliği yok değil mi?

Öğrencilerimiz için aşı yahut PCR zaruriliği yok. Şu anda odağımız öğrencilerimizin temasta olacağı öğretmen ve öbür işçimiz.

Öğretmen ve öbür çalışanlar için aşı istekli, fakat PCR zarurî mu?

Öğretmen ve başka işçimiz için aşı mecburiliği yok. Lakin aşı olmayanlar haftada iki kere PCR yaptırmak zorunda. Aşı olma gönüllülük temeline dayalı bulunmasına karşın birinci ve ikinci doz aşı olan öğretmen oranlarımız daima artıyor ve Türkiye ortalamasının pek üzerinde. Öbür ülkelerdeki öğretmen oranlarına nazaran de çok düzgün durumda. Örneğin öğretmenler içinde iki doz aşı olma oranı Finlandiya, İsveç ve Almanya’nın üzerinde.

VELİLERE: LÜTFEN AŞILARINI OLSUNLAR

Son olarak, okulların açılmasına ait olarak velilere ne söylemek istersiniz?

Öğrencilerimizin sıhhati için lütfen velilerimiz de aşılarını olsunlar ve bilhassa konut dışı ortamlarda Sıhhat Bakanlığı tarafınca belirtilen kurallara uysunlar.

İŞTE TAKVİM

Birinci orta tatil

15-19 Kasım

Yarıyıl tatili
24 Ocak 2022 Pazartesi-4 Şubat 2022 Cuma

İkinci devir
7 Şubat 2022 Pazartesi

İkinci orta tatil
11-15 Nisan

Yaz tatili
17 Haziran 2022

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM VERİLDİ

Öğretmenlere bu hususta eğitim verildi mi?

elbette. Bildiğiniz üzere 1-3 Eylül tarihleri ortası, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için ahenk haftası olarak uygulandı. 31 Ağustos günü okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimize tedbirlerin uygulanmasına ve sıkça sorulan sorulara yönelik bir günlük eğitimler verdik.

Okullardaki hijyen kaidelerinin devamlılığının sağlanması, başta koronavirüs olmak üzere tüm enfeksiyonlarla ilgili risklerin yönetilmesi gayesiyle Bakanlık kılavuz ve rehberlerine uygun olarak pansiyonlu okullarımızda bakılırsav yapan 481 hemşire, 70 okul sıhhati sorumlusu ve 11 İSGB Koordinatörü olmak üzere toplam 562 bireye eğitim programı düzenledik. Okul ortasında salgın tedbirleri ile ilgili afişler uygun yerlere asıldı.

bir daha 1-3 Eylül tarihleri içinde başka kademe ve sınıf düzeylerindeki tüm öğretmenlerimize yönelik 3 günlük eğitimler düzenlendi. Tüm vilayetlerimizde bu eğitimler verildi. Ayrıyeten, velilerimiz süreçlerle ilgili bilgilendirildi.

OKULLARDA PAKLIĞA 650 MİLYON TL AYIRDIK

Okulların açık kalması için ne üzere tedbirleriniz var?

“Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Tedbirler Rehberi”nde tüm tedbirler detaylı olarak belirlendi.

Öğrencilerimiz ve tüm işçimiz okullara maskeyle gelecekler ve okullarda bulundukları sürece maske kullanacaklar.

Laboratuvar ve atölye derslerinde aralık kısalacağı için yüz kollayıcı siperlikler kullanılacak.

Okullarda maske, dezenfektan ve yüz esirgeyici siperlik muhtaçlıkları okullarımız tarafınca fiyatsız karşılanacak. Gerekli ödeneklerin tamamı okullarımıza gönderildi ve okullarımız tüm hazırlıklarını tamamladılar. Okullarımızın paklık ve hijyen şartlarını sağlamaları için 650 milyon TL’lik ödenek kullandık.

Öğretmen ve çalışanlarımıza (servis sürücüsü, aşçı, kantin-emizlik nazaranvlisi) her ay maske ve el antiseptiğinden oluşan hijyen kiti fiyatsız verilecek. Girişlere dezenfektanlar yerleştirildi.

OKULLARDA 115 BİN PAKLIK ELEMANI

Okullarımızda paklık ve hijyen hizmetlerini sağlamak üzere 115 bin paklık elemanı gorevlendirildi.