Ukrayna önderi Zelenski, başkanlık binasının önünden Moskova’ya seslendi: Artık konuşma ve buluşma vakti

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Ukrayna önderi Zelenski, başkanlık binasının önünden Moskova’ya seslendi: Artık konuşma ve buluşma vakti Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rusya‘nın ülkesine saldırısının 23. gününde hem Ukrayna tıpkı vakitte dünya kamuoyuna açıklamalarda bulundu ve Rusya‘ya da yeni bir bildiri göndererek müzakereleri işaret etti.

Konuşmasında, Rusya‘nın Ukrayna’da saldırdığı kentlerden sivillerin tahliyesine yönelik çalışmaları aktaran Zelenski, “Bugün Ukrayna’da 7 koridor vardı. Sumi Bölgesi’nde 6 ve Donetsk Bölgesi’nde 1 sivil koridoru vardı. Mariupol kuşatmasından 9 binden çok insan tahliye edildi. Toplamda 180 binden çok Ukraynalı insani yardım koridorları üzerinden kurtarıldı” tabirlerini kullandı.

“SAVAŞ SUÇUDUR”

Rusya
‘nın, insanı yardımlara pürüz olduğuna ve bu şuurlu yapılan taarruzların bir savaş cürmü olduğuna dikkat çeken Zelenski, “Yüzlerce ton temel eserler teslim edildi. Ama işgalciler birçok bölgede etraftaki kentlere insani yardım tedarikini engellemeye devam ediyor. Bu büsbütün şuurlu bir taktiktir. Ukrayna kentlerindeki insani felaketi, Ukraynalıların işgalcilerle işbirliği yapması için bir argüman haline getirmek için katiyetle her şeyi deneyecekleri epey net. Bu bir savaş hatasıdır. Bundan onlar sorumlu olacak. Bu buyrukları veren Rus figürleri bu buyrukları yerine getiren her Rus askeri belirlenecek. Lahey’e tek taraf bilet alacaklar. Sivillerin Rus bombardımanından ve ataklarından saklandığı Mariupol’da işgalciler tarafınca tahrip edilen drama tiyatrosunun enkazındaki sakinler kurtarılmaya devam ediyor. 130’dan fazlası çıkarıldı. Ağır yaralılar var. Ancak meyyit sayılarıyla ilgili net bir bilgi yok” dedi.

“BULUŞMA, KONUŞMA ZAMANI”

Kelamlarının devamında, Ukrayna birliklerini Ruslara karşı savunmasını sürdürdüğü ve Rusların da taarruzlara devam ettiğini belirten Zelenski, “Ordularının bu taktiği, Rus devletinin durumunu daha da berbatlaştırıyor. Daha yıkıcı yaptırımlara yol açar. Savaş aykırısı koalisyona yeni üyelerin iştirakini teşvik eder. Rusya‘ya baskı yapmak için her vakit tarafsız kalmaya çalışan devletler bile bu birleşmeye dahil oluyor. Bu niçinle Ukrayna’nın barış ve güvenliğine dair müzakereler, Rusya‘nın kendi yanlışlarından kaynaklanan hasarı azaltması için tek talih. Biz her vakit müzakerelerde ısrar ettik. Yalnızca 23 günlük işgal sürecinde değil, her vakit diyalog önerdik, barış için tahliller sunduk. Artık her insanın beni duymasını istiyorum. Bilhassa Moskova’nın. Buluşma vakti. Konuşma vakti. Ukrayna için toprak bütünlüğünü ve adaleti bir daha sağlamanın vakti geldi” tabirlerini kaydetti.

“BU SAVAŞIN BEDELİ 3 HAFTADAN DAHA FAZLASI”

Rusya
‘nın Kırım’ı ilhakına yönelik Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bir stadyumda binlerce bireye hitap etmesi ve yüzbinlerce kişinin Kırım sonucuna ve Rusya siyasetlerine takviye mitingleri yapmasını eleştiren Zelenski, “Bugün Rusya’nın başşehri Moskova’da, Kırım’ın ele geçirilmesinin yıl dönümü ile ilgili biroldukça kelam duyuldu. Büyük bir miting yapıldı. Bir detaya dikkat etmek istiyorum. Moskova’daki mitinge yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı bildirildi. 100 bini sokaklarda, yaklaşık 95 bini stadyumda. Yaklaşık olarak tıpkı sayıda Rus askeri Ukrayna’nın işgaline katıldı. Moskova’daki o stadyumda 14 bin meyyit, on binlerce yaralı ve sakat kalan insanları hayal edin. Bu savaşın bedeli 3 haftadan fazlası. Savaş bitmeli. Ukrayna’nın teklifleri masada” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Erhan Altıparmak – Siyaset

Ukrayna, Moskova, Savaş, Rusya, Siyaset, Yeni, Haberler