Tüm zorlukların üstesinden geldi! Cansu’nun zaferi

CatWalk

New member
Gençler Dünya Halter Şampiyonası’nda bayanlar 45 kiloda yarışan ulusal halterci Cansu Bektaş (18) koparmada 70 kilo ile altın, silkmede 84 kilo ile altın, toplamda ise 154 kiloluk derecesiyle 3 altın madalya kazanarak Gençler Dünya Şampiyonu oldu.

beraberinde Giresun’da Atatürk Anadolu Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi olan ulusal sportmen Cansu Bektaş, mesken bayanı bir anne ile bir spor ekibinin güvenlik vazifelisi olarak emekli olmuş bir babanın 4 çocuğundan biri. Babasının dayanağıyla epeyce küçük yaşlarda cimnastikle spora başladı. Cansu, halter sporunun 15 yaşında hayatına girişini şu biçimde anlattı: “2018 yılında cimnastiği bırakmaya karar verdim. Hocamla konuşmak için spor kulübüne gittim. Koridorda tanımadığım bir antrenöre cimnastik antrenörünü sordum. Hoca da ‘Seni antrenörün yanına götüreyim’ deyip, beni halter salonuna götürdü. daha sonra fizikî olarak haltere uygun olduğumu, hayli kuvvetli olduğum için bu sporu yapabileceğimi söylemiş oldu. Birinci idmanlarda sevmedim. Lakin daha sonrasında müsabakalar için idmanlar başladı. Müsabakalarda da ödül kazandıkça bu spora olan ilgim arttı.”

BİRİNCİ BAŞARISI DEĞİL
Cansu, birinci katıldığı yarışta Türkiye 3’üncüsü oldu. Akabinde 2019’da Türkiye birinciliği kazandı. Tıpkı yıl ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Yıldızlar Dünya Şampiyonası’nda üç altın madalya elde ederek Dünya Şampiyonu ve İsrail’de düzenlenen yarışta da 3 rekor daha kırarak Avrupa Şampiyonu oldu. Özbekistan’ın başşehri Taşkent’teki dünya birinciliği derecesi ise gençler kategorisindeki birinci başarısı oldu.

AMAÇ OLİMPİYATLAR
Yakın etrafı tarafınca ‘fındıkkurdu’ olarak hitap edilen Cansu Bektaş, “Gençler kategorisinde yarıştığım birinci yılda 3 madalya kazandım. Bu muvaffakiyet için 3 aylık bir kamp süreci geçirdim. Rakiplerim Rusya’daki yarışa hazırlanıyordu. Lakin idman yapmadığım için beni o kampa almadılar. O yarışta ikinci olan arkadaşım bu müsabakada da ikinci oldu. Lakin ben kendim çalışarak onlara yetiştim ve bu kampa katıldım, birinci oldum. Artık bu sporu fazlaca seviyorum. Lakin yenilmeyi hazmedemiyorum. Rakibim olduğunda hayli hırslı oluyorum. Zira ben çok kuvvetli olduğumu ve her şeyi yapabileceğimi biliyorum. Bu sporu yaptıkça da kendimi daha kuvvetli hissediyorum. Artık olimpiyatlara hazırlanıyorum. 2024 olimpiyatlarında birincilik kazanmak ve Dünya rekorunu kırmak istiyorum” dedi.

‘BAŞIMA 60 KİLO DÜŞTÜ’
Gençler Dünya Halter Şampiyonası’nda yarışırken hayli heyecanlanmadığını söyleyen Cansu Bektaş, “En hoş müsabakam olacağını biliyordum. Zira kendime güveniyorum. Yapacağımdan emin bir biçimde gidiyorum ve yapıyorum. O yüzden heyecanı denetim edebiliyorum. Bir de müsabakada kilolar bana yavaşça geliyor. Haftanın 6 günü tertipli spor yaparak çalıştım, siklet sporu olduğu için kiloma dikkat ettim. Halteri fuboldan daha tehlikeli bir spor olarak görmüyorum. Başıma 60 kilo tartı düştüğü oldu, bir daha de bir şey olmadı. Tertipli idman ve yanlışsız teknikle her şey yapılıyor” dedi.