TDP Genel Lideri Mustafa Sarıgül, partililerle buluştu

Cotardam

Global Mod
Global Mod
TDP Genel Lideri Mustafa Sarıgül, partililerle buluştu Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Lideri Mustafa Sarıgül, partilerinin vakti geldiği vakit en kuvvetli, kararlı ve verimli biçimde Cumhurbaşkanı adayını kamuoyuyla buluşturacağını belirterek, “Ama partimizin ana görüşü başkanlık sistemi değil, demokratik parlamenter sistemdir.” dedi.

Partisinin Bolu Vilayet Başkanlığını ziyaret eden Sarıgül, basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihinde birinci kere bir siyasi partinin genel liderini partiye kayıtlı üyelerin seçtiğini söylemiş oldu.

Tam demokrasinin, tam değişimin geldiğini savunan Sarıgül, “Bu, partimizin kuruluş beyannamesinde yazıyor. Aklınıza şöyleki bir şey gelebilir; ‘Bu ileride değişebilir’. Hayır, bunu değiştiremeyiz zira TDP’nin anayasasında bu yazıyor. ve genel lider partisini iki genel seçimde iktidara taşıyamıyorsa, nazaranvi gençlere bırakıyor. O niçinle o da şayet olmazsa olmazımızdır.” dedi.

Siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarına değinen Sarıgül, “TDP, vakti saati geldiği vakit en kuvvetli, en kararlı, en verimli biçimde adayını kamuoyuyla kesinlikle ve kesinlikle buluşturacaktır. Ancak TDP’nin ana görüşü başkanlık sistemi değil, demokratik parlamenter sistemdir.” diye konuştu.

Sarıgül, Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan’ın yabancı uyrukluların faydalandığı birtakım belediye hizmetlerine artırım yapılacağına yönelik açıklamalarına da değinerek şöyleki devam etti:

“Bolu Belediye Başkanı’mızın niyetini, çalışmalarını biliyorum. O, kamuoyunda dikkat çekmek için bunu söylemiştir. Yoksa ben ‘Su vermiyorum.’ sözünü Bolu Belediye Lideri’nin söyleyeceğini asla kestirim etmem. O denli bir şey de düşünmem. Zira ben de parlamenterlik yaptım. Bolu Belediye Başkanı’mız da parlamenterlik yaptı. Bir bahse dikkat çekmek üzerine söylenmiş sözlerdir. Yoksa Bolu Belediye Lideri birisinin bir kederi, ezası olsa eminim ki herkesten daha fazla koşar.”

“Afganistan’daki insanların Türkiye’ye gelmesine seyirci kalınmaması lazım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler 76’ncı Genel Heyetinde konuşma yapacağını da anımsatan Sarıgül şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler, lafa, insan haklarına sıra geldiği vakit barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, insan haklarını lisanlarından düşürmüyor. bu biçimde derhal sayın Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Şurasında şu davette bulunması lazım. Afganistan’dan gelenler Afganistan’ı, Pakistan’ı ve İran’ı geçiyor, kimse bir şey demiyor, topraklarımıza geliyor. Pakistan, İran bölgesinde tampon bölge oluşturulmalı. Bütün demokratik dünya buraya yardımcı olmalı. Biz de üzerimize düşeni yapmalıyız, o insanlara yardımcı olmalıyız. Lakin o insanların tamamının Türkiye’ye gelmesine Avrupa Birliği’nin de Amerika’nın da seyirci kalmaması lazım. Türkiye’nin daha fazla göçü kaldırabilecek gücü kalmamıştır. Bu, gerçek bir olay değildir.”

Partililer, çabucak sonrasında genel liderlerinin belirlenmesi için kurulan seçim sandığında oy kullandı.