Sorgu nedir çeşitleri nelerdir ?

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Sorgu Nedir?

Sorgu, veritabanlarndaki bilgiyi aramak, goruntulemek ve degistirmek icin kullanlan bir komut dizisidir. Veritabanlarnda, kullanclar bir sorgu yazarak istedikleri verileri elde edebilirler. Sorgular veritabanndaki tablolar arasnda baglantlar kurmak ve kompleks bilgileri toplamak icin kullanlr. Sorgular, veritabanndaki verileri filtrelemek, sralamak, gruplamak ve duzenlemek icin de kullanlabilir.

Sorgu Cesitleri

Veritaban sorgular cesitli turlerde olabilir. Isletim sistemi sorgular, arama sorgular, guncelleme sorgular, silme sorgular, secme sorgular, birlestirme sorgular ve yaratma sorgular gibi farkl turleri vardr. Ayrca, sorgularn daha karmask hale getirilmesine izin veren guclu komutlar da vardr.

Isletim Sistemi Sorgular

Isletim sistemi sorgular, kullancnn sistem uzerindeki dosya ve klasorleri arama, goruntuleme, olusturma ve silme gibi islemleri gerceklestirmesini saglar. Bu sorgularda, dosya ad, turu, olusturulma tarihi ve sahip bilgileri gibi veriler aranabilir.

Arama Sorgular

Arama sorgular, veritabanndaki verilere dogrudan erisim saglamak icin kullanlr. Veritabanndaki belirli verileri aramak icin arama sorgular kullanlr. Arama sorgularnda belirli parametreler belirlenerek aranan verilere daha hzl ulaslr.

Guncelleme Sorgular

Guncelleme sorgular, veritabanndaki verileri degistirmek icin kullanlr. Veritabanndaki kaytlarn guncellenmesi veya silinmesi gibi islemleri gerceklestirmek icin bu tur sorgular kullanlr.

Silme Sorgular

Silme sorgular, veritabanndaki verilerin silinmesini saglayan sorgulardr. Kullanclar, veritabanndaki belirli kaytlar silmek icin bu sorgular kullanabilirler.

Secme Sorgular

Secme sorgular, veritabanndaki verileri secmek ve goruntulemek icin kullanlan sorgulardr. Veritabanndaki ozel verileri veya tum verileri aramak icin bu sorgular kullanlabilir.

Birlestirme Sorgular

Birlestirme sorgular, veritabanndan alnan verilerin birlestirilmesini saglar.