Son dakika haberleri! Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Terter ve Berde’yi ziyaret ettiAliyev: “Ermeni ordusunda on binden çok kaçak vardı””Serj Sarkis

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Son dakika haberleri! Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Terter ve Berde’yi ziyaret ettiAliyev: “Ermeni ordusunda on binden çok kaçak vardı””Serj Sarkisyan eli kanlı bir… – Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Terter ve Berde’yi ziyaret etti

Aliyev: “Ermeni ordusunda on binden çok kaçak vardı”

“Serj Sarkisyan eli kanlı bir savaş suçlusu”

BAKÜ – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ Savaşı’nda Ermenistan tarafınca ataklara uğrayan Terter ve Berde vilayetlerini ziyaret etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan’ın akınlarının gayesi olan Terter ve Berde vilayetlerine ziyaret gerçekleştirdi. Aliyev, ziyareti kapsamında Terter’in Ermenistan işgalinden kurtarılan Sugovuşan kasabası ve Talış köylerine giden otoyolların açılışını yaptı.Talış-Tapgaragoyunlu-Gaşaltı-Naftalan karayolunun temelini de atan Aliyev, Sugovuşan kasabası ve Talış köyünün merkezinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti.

Dün gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Talış köyünde Ermeniler tarafınca tahrip edilen Arnavut-Udi ve Ortodoks kiliselerini ziyaret eden Aliyev, bir daha yapılanmanın akabinde Sugovuşan 1 ve Sugovuşan 2 Küçük Hidroelektrik Santrallerinin de açılışını yaptı.

“Ermeni ordusunda on binden çok kaçak vardı”

Savaş devrinde Ermenistan ordusunun moral bozukluğu ve ruhsal şok ortasında olduğunu belirten Aliyev, “3 Ekim’den savaşın son dakikalarına kadar Ermenistan ordusu dehşet ortasındaydı. Ermeni ordusunda on binden çok firari olması tesadüf değil. Önümüzde duramayacaklarını gördüler. Hükümetlerinin kendilerine palavra dediğini ve onları vefata gönderdiğini gördüler. Ermeni tarafının kimi yerlerde direndiği, birtakım yerlerde bize zorluk çıkardığı doğrudur. Lakin bu bir savaş. Ne de olsa otuz yıl boyunca büyük mevziler inşa etmişlerdi. Fakat önümüzde duramayacaklarını aslına bakarsan biliyorlardı. On binlerce kaçak aslına bakarsan her şeyi gösteriyor” dedi.

“Serj Sarkisyan eli kanlı bir savaş suçlusu”

Eski Ermenistan Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın savaş hatalısı olduğunu söyleyen Aliyev, “Bunu söyleyen tek kişi ben değilim, tüm tarafsız ve bağımsız siyaset bilimcileri ve bölgeye aşina olan gazeteciler söylüyor. Bir İngiliz gazeteciyle yaptığı röportajda, Hocalı soykırımını şahsen kendisinin işlediğini söylemiş oldu. Serj Sarkisyan eli kanlı bir hatalı. Ben hain diyorum, bu bir hakaret değil. Her adımında ihanet etti. Savaşın tahlili bir defa daha gösteriyor ki bu savaşın kaybedeni Serj Sarkisyan ve onun gibiler. Artık mağlubiyetin kabahatini Paşinyan’a atmak istiyor. Tezine nazaran cürüm Paşinyan’da. Paşinyan 2018’de iktidara geldi. Paşinyan, 2 yılda Ermenistan’da ordu kurabilir miydi yahut kuvvetli orduyu mahvedebilir miydi. Sarkisyan, Ermenistan’da Savunma Bakanı, Ermenistan Başbakanı, Cumhurbaşkanlığı Yönetimi Lideri, Güvenlik Bakanlığı Lideri oldu. 10 yıl Cumhurbaşkanlığı yaptı. Bu orduyu kuran Sarkisyan’dı. Fakat o kabahati Paşinyan’ın üstüne atıyor. Paşinyan’ın yaptığı ise bir diğer sorundur. Sarkisyan’ı yendik, diz çöktürdük. O ve kurduğu ordu önümüzde diz çöktü. Bugün burada, Başkomutan olarak eski Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi topraklarında bulunuyorum. Sarkisyan korkmuyorsa buraya gelsin. Bak, burada duruyorum. ‘Madağız’ söylemiş olduğiniz Sugovuşan’da duruyorum. Erivan’da oturarak kendini kahraman yapamazsın” tabirlerini kullandı.

Terter vilayetinde savaş sırasında Ermeniler tarafınca tahrip edilen meskenlerin yıkılıp yerine bir daha inşa edilen konutlarda incelemelerde bulunan Aliyev, Terter’e atılan çeşitli roket ve top mermileri inceledi.

çabucak sonrasında Berde vilayetine gelen Aliyev, burada Berde Meslek Lisesi’nin açılışını yaptı.

Azerbaycan ordusunun başlatmış olduğu operasyonda, Terter vilayetine bağlı Talış köyü ve Sugovuşan kasabası 3 Ekim 2020’de Ermenistan işgalinden kurtarılmıştı.

Sizce Türkiye, parlamenter sisteme dönmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 30, 2021