Son Dakika: Bilgi almak için TÜİK’e giden CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu içeri alınmadı

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Son Dakika: Bilgi almak için TÜİK’e giden CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu içeri alınmadı CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu sabah Tüik‘ten randevu istediğini lakin alamadığını belirtti. CHP başkanı Kılıçdaroğlu, aldığı karar doğrultusunda saat 11.00’da Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ankara binasına gideceğini söylemiş oldu.

“SAAT 11’DE GELİYORUM”

Kılıçdaroğlu’nun mevzuyla ilgili toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun TÜİK” sözleri yer aldı.

İÇERİYE ALINMADI

Belirttiği saatte TÜİK’te olan Kılıçdaroğlu, içeriye alınmadı. CHP önderi kapıda kendisini bekleyen basın mensuplarına bir açıklama yaptı. “Bu tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik.” diyen Kılıçdaroğlu şunları söylemiş oldu:

“TÜRKİYE’NİN NEREYE GELDİĞİNİ GÖSTERMEK AÇISINDAN DEĞERLİ BİR TABLODUR”

“Değerli basın mensupları Türkiye İstatistik Kurumu, Cumhuriyet’in değerli kurumlarından birisidir. Bu kurumun sayıları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirir. Bu sayılar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler siyasetler oluştururlar ve niyetlerini paylaşırlar. Dün TÜİK’ten randevu istedik. Gelen arkadaşlarımızın tamamı maliyede çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı ve dengeli bilgiler almaya geldik. Randevu vermeyeceklerini tabir ettiler. TÜİK’in internet sitesindeki metinde ‘Bilgiye nasıl erişilir yazılır. Bilgi almak istiyorsanız, bölge müdürlüklerimize ya da Ankara’daki merkez teşkilatımıza gelebilir ve bilgi alabilirsiniz’ diyor. Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Artık bu tablo aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek açısından değerli bir tablodur. Devletin ayrıntıları, devletin sahip olduğu bilgiler ve bu ayrıntıların nasıl toplandığına ait açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor.

“BU SAYILAR İTİMAT VERMİYOR”

Bedelli arkadaşlar, burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bugün aylık ve yıllık enflasyon belirtildi. Bu sayılar inanç vermiyor. Tüm vatandaşlarıma açık ve net söylüyorum. Markete gittiğinizde enflasyon sahiden bu düzeylerde mi diye bakın. Kıymetli arkadaşlar şunu açıkça tabir edeyim, CHP Genel Lideri olarak milyonlarca emekçinin ve işçinin hakkını korumak benim temel misyonumdur. Personelin, memurun, emeklinin hakkını korumak benim nazaranvimdir. Benim misyonum budur. Bu sayılar, memura, personele, emekliye daha az hisse verilmesi manasına geliyor. bu biçimde bir tabloya ben sessiz kalırsam, bu biçimde niye siyaset yapıyorum.

“BU BİLGİLERİ NEREDEN ALDINIZ?’ DİYE SORACAKTIM”

Memurun hakkını, emeklinin hakkını savunmak için buradayım. Siz sayıları küçük gösteriyorsunuz. Bu bilgileri nereden aldınız, hangi mağazadan aldınız diye soracaktım. TÜİK, devlet kurumu olmaktan çıkmış ve Saray kurumu haline gelmiştir. TÜİK’te çalışan arkadaşları şunu unutmasın, hepinizin tabi olduğu yasa devlet kanunları maddesidir. Bu bina, vatandaşların ödediği vergilerle yapıldı.”

Son Dakika Haberleri