Sivil toplum ve yardım kuruluşları: Global vergi mutabakatı yetersiz

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Sivil toplum ve yardım kuruluşları, G7 ülkeleri Maliye Bakanları’nın oldukçauluslu şirketlerin daha fazla vergi ödemesi için vardıkları muahedeyi yetersiz olmakla eleştirdi.

Bakanlar ayrıyeten, ülkelerin vergi oranlarında rekabet etmesini önlemek için yüzde asgarî 15’lik bir global kurumlar vergisi oranı üzerinde prensip olarak anlaştı.

Lakin yardım kuruluşu Oxfam yüzde 15’lik en az kurumlar vergisinin, “oldukça düşük olduğunu” belirtti.

Amazon ve Google üzere teknoloji devleri bu tedbirlerden etkilenen şirketler içinde olabilir. Bu atılımla, Covid salgını krizi periyodunda milyarlarca dolar borç alan hükümetlerin borç ödemeleri için kaynak sağlanabilir.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Japonya Maliye Bakanları’nın bu uzlaşısı, öbür ülkelere de emsal bir tedbir alma baskısı oluşturacak. Mevzu gelecek ayki G20 tepesinde gündeme gelebilir.

Oxfam Genel Müdürü Gabriela Bucher “G7’nin bozuk bir global vergi sistemini, İrlanda, İsviçre ve Singapur üzere vergi cennetleriyle misal oranlarda asgarî global kurumlar vergisi oranı belirleyerek büsbütün revizyondan geçirdiğini argüman etmesi absürt” dedi.

Tax Justice Network (Vergi Adaleti Ağı) isimli kuruluşun genel müdürü Alex Cobham da muahedeyi bir “dönüm noktası” riye tanımlarken, sistemin hala “aşırı derecede adaletsiz” olduğunu vurguladı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, mutabakatın global şirketlere eşit kurallar oluşturmak üzere tasarlandığını belirtmişti.

Sunak “seneler süren müzakerelerin akabinde, G7 Maliye Bakanları global vergi sistemini ıslahattan geçirmek ve dijital çağa uydurmak için tarihi bir muahede yaptı” demişti.

Haberin tamamı burada.