Seçer: “Metronun temelini 29 Ekim’e kadar atmayı planlıyoruz”

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Seçer: “Metronun temelini 29 Ekim’e kadar atmayı planlıyoruz” Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, toplu ulaşımı toplumsal hizmet olarak gördüklerini, ‘metro projesi’nin de bu açıdan ehemmiyet taşıdığını belirterek, “İhaleyi gerçekleştirdik. Bunu da deklare ettik kamuoyuna. Şu anda yaklaşık olarak 1 milyar lira civarında bir bono ihracı yapacağız. Temeli de 29 Ekim‘e kadar atmayı planlıyoruz” dedi.

Seçer, Aydıncık ve Bozyazı ilçelerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir ortaya geldi.

Aydıncık ziyaretinde bölgede yaşanılan yangın afetine ait konuşan Seçer, ilçede yangın periyodunda maddi hasarlar meydana geldiğini ve hayvanların telef olduğunu hatırlattı. Kelam konusu afette tek tesellilerinin rastgele bir can kaybı yaşanmaması olduğunu vurgulayan Seçer, yangının başladığı andan itibaren bölgede olduklarını tabir ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, hem kanunun bize yüklediği bakılırsavi yapmak birebir vakitte aslında bakılırsavimiz olmayan lakin muhtaçlık halinde yardımcı olabileceğimiz orman teşkilatına katkı sunmak için yangın bölgesine geldik ve dayanak verdik” diye konuştu.

Seçer, yangının çıktığı andan itibaren Büyükşehir Belediyesinin tüm ünitelerinin seferber olduğunu hatırlatarak, “Ben de geldim. 24 saat temelli yangın sona erene kadar, en üst kademeden burada uyumda nazaranvli arkadaşlarımız, vatandaşlarımızla birlikte yangının denetim altına alınması, yerleşim yerlerinde ve ormandaki yangınla uğraşa katkı sunma ismine vazifemizi yerine getirdik” tabirlerini kullandı.

“Bizleri izlemeye devam edin”

Belediyecilik hizmetleri açısından idareye geldikleri günden bu yana fazlaca önemli uzaklık aldıklarını kaydeden Seçer, vatandaşlardan Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarını izlemelerini önerdi. Seçer, “Çok daha hoş günler bizleri bekliyor. Biz işimizde, projemizde, vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Belediyemiz söylemiş olduğim üzere başladığımız günden bugüne kadar baktığımız vakit muazzam bir tertibe girdi. Yol hizmetlerinden alt yapı hizmetlerine, toplumsal siyasetlere, tarım hizmetlerine kadar fazlaca daha hoş projeler peşi sıra gelecek. Bizleri izlemeye devam edin” formunda konuştu.

“Bizim belediyemizin anlayışı herkese eşit hizmet götürmek”

İdarede herkese eşit hizmet götürme anlayışına sahip olduklarını söyleyen Seçer, “Bizim belediyemizin anlayışı Kaledran’dan Tarsus’a, Yenice’ye kadar, Çamlıyayla’dan Mut’a kadar insanları bir ortada kardeşçe yaşatmak, herkese eşit hizmet götürmek. her insanın yolunu yapalım. her insanın içme suyu şebekesini yapalım. Muhtarlarımız burada. Bizim Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığımız var. Bu ortada gereksinim sahiplerine her alanda yardım var. Besin yardımı da sıcak yemek yardımı da meskende bakım var, meskende sıhhat var, Anamur’da, Bozyazı’da bu yıl hizmete başlattık onları. Bana diyemezler ki, ‘Başkanım, bürokratlarınız köylerimizin daha evvelki seçimlerde kullandığı oydan dolayı ayrımcılık yapıyor. Sana oy vermeyen vatandaşlara yardım yapmıyor ya da hizmet götürmüyor.’ Bunu dedikleri anda ben bir eksik yaptığımızı düşünürüm lakin onu diyeceklerini sanmıyorum. Bizim her bakılırsavlimiz, bürokratımız, en zirveden benden başlıyor, halkımıza ayrımcılık yapmadan hizmet yapmak zorundayız” dedi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de yıldızı yükselen bir belediye”

“Belediyecilik bizim açımızdan halkın kederiyle dertlenmektir”

Belediyeciliğin yalnızca betondan ibaret olmadığını vurgulayan Seçer, toplumsal belediyecilik hizmetlerine devam edeceklerini belirterek, şöyleki devam etti; “Belediyecilik yalnızca beton değil, belediyecilik yandaşlarla iş tutmak değil, belediyecilik halkın kederine deva olmak. Hastasının, yoksulunun, fukaranın, çocuğunun, eğitim muhtaçlığı olanın, her insanın yanında olmak. Bizim gözümüzde belediyecilik bu. Belediyecilik, bizim açımızdan halka temas etmek, halkın sıkıntısıyla dertlenmektir. İnşallah hayli daha faydalı işler yapacağız. Çok daha hoş işler yapacağız. Bize Mersin halkı müsaade verdi, dayanak verdi. Dediler ki, ‘5 yıl bu belediyeyi sen ve kadron yönetsin kardeşim. Belediye Lideri sensin, kadrolarınla birlikte yönetin bu belediyeyi.’ Biz zekamızı, gücümüzü, inancımızı, vatan sevgimizi, insan sevgimizi kullanarak en yeterli hizmetleri bugüne kadar olduğu üzere bundan daha sonra da yapmaya devam edeceğiz.”.

“Metro’da temeli 29 Ekim’e kadar atmayı planlıyoruz”

Lider Seçer, gün sonunda katıldığı televizyon programında ise metro konusunda kıymetli açıklamalarda bulundu. Toplu ulaşımı da toplumsal hizmet olarak gördüklerini söz eden Seçer, ‘metro projesi’nin bu açıdan da ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu. Seçer, metro projesi ile ilgili şu ayrıntıları verdi; “Biz ihaleyi gerçekleştirdik. Bunu da deklare ettik kamuoyuna. Şu anda yaklaşık olarak 1 milyar lira civarında bir bono ihracı yapacağız. Yani bono satışıyla gerçekleştireceğiz bunu. Temeli de 29 Ekim’e kadar atmayı planlıyoruz. Tabi bu prosedürün uzamaması lazım. Yer teslimi olacak, birinci finansman sağlanacak, firma şantiyesini kuracak, gerekli alet edevatını getirecek. Biz de birinci kazmayı vuracağız diye düşünüyorum.” – MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı