Prof. Dr. Orhan Oğuz ömrünü kaybetti

CatWalk

New member
Oğuz için birinci merasim yarın saat 13.30’da Marmara Üniversitesi’nde düzenlenecek. Merasimin akabinde Prof. Dr. Oğuz için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mescidi’nde, ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılınacak.

Prof. Dr. Oğuz için ikinci merasim 21 Ekim Perşembe günü Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde saat 11.00’de yapılacak. Merasimin akabinde Oğuz’un cenazesi, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Erol Özvar toplumsal medya hesabından taziye iletisi yayınladı. Özvar, “Eski Ulusal Eğitim Bakanlarından, Eskişehir Anadolu ve Marmara Üniversitelerinin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz hocamızın vefat ettiğini kederle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet; ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim” dedi.

PROF. DR. ORHAN OĞUZ’UN ÖZ GEÇMİŞİ
Eskişehir’de, 1924’te dünyaya gelen Orhan Oğuz, birinci, orta ve lise eğitimini burada bitirdi. Yükseköğrenimini İstanbul’da Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nda tamamlayan Oğuz, ondan sonrasında Fransa’ya gitti. Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk doktorası yapan Oğuz, 1950 yılında yurda döndü.

Meslek hayatına İzmir Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nda iktisat ve maliye dersleri vererek başlayan Oğuz, 1951-1955 yılları içinde Afganistan’ın Kabil Üniversitesi’nde 4 yıl öğretim üyeliği yaptı. Oğuz, akademik mesleğini sürdürdüğü İzmir’den Eskişehir’e gelerek 1958’de Anadolu Üniversitesi’nin temelini oluşturan Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi’ni kurdu. 11 yıl burada bakılırsav yapan Oğuz, 1969 yılında Akademi Başkanlığı’ndan ayrıldı.

1969 yılında Eskişehir Milletvekili olarak TBMM’ye giren Oğuz, Süleyman Demirel kabinesinde Ulusal Eğitim Bakanlığı yaptı. Prof. Dr. Oğuz bakanlık bakılırsavini 12 Mart 1971’e kadar sürdürdü.

Bundan daha sonraki hizmetlerine parlamentoda 1977 yılına kadar devam eden Oğuz, 1978’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığı’na seçildi. 1982 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Marmara Üniversitesi’ne, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de Anadolu Üniversitesi’ne dönüştü. Marmara Üniversitesi’nin kurulma vazifesi, kurucu rektör olarak Prof. Dr. Orhan Oğuz’a verildi. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Rektörlüğünden emekli olan Oğuz, 1996-1997 senelerında RTÜK Başkanlığı yaptı.

Prof. Dr. Oğuz’a, 1991 yılında Fransız Cumhurbaşkanı tarafınca “Legion D’honneur” nişanı verildi. İktisadi konularda basılmış birfazlaca kitap ve araştırması bulunan Prof. Dr. Orhan Oğuz, merhume Güler Oğuz ile evli ve 2 çocuk sahibiydi.