“Post piano session”ın müziği ve macerası.

Hiranur

New member
“Çok mutluyum, böyle müzik yapmak bana harika bir mutluluk veriyor, istediğiniz yere ve istediğiniz şekilde hareket ettiğiniz bir alanda tekrar seyahat etmek gibi”. Boosta, Subsonica’nın müzisyeni, yaratıcı, maceracı Davide Di Leo, onu kendi tanımladığı şeye, kısaca ‘mutluluğa’ götüren bir projeye kendini kaptırdı. “Post Piano Session” başlıklı bu albüm, analog ve elektronik sesin, piyano ve dijital makinelerin genellikle şaşırtıcı bir araştırmayla harmanlandığı altı EP’den oluşuyor. Böyle zamanlarda, böylesine radikal, yaratıcı, sanatsal bir seçim, içinden geçmekte olduğumuz gibi müzikal bir “restorasyon” anında gerçek bir “pozisyon almaktır”. “Evet derdim”, diye onaylıyor Boosta, “çünkü kişinin kimliğini doğrulamak her zaman gerekli bir ‘ifade’dir. Müziğin sinüzoidal bir hareketi vardır, yukarı ve aşağı hareketler, 1960’lardan 2000’lere kadar yaşananları, her anlamda ‘sıfır’ yılı bir düşünün. Sonra ‘bir’ yıl, iyileşme yılları. Şuna ikna oldum ki, teknoloji herkese müzik yapma fırsatı vererek yaratıcılığa yardımcı oldu, ama sonra bu çizgi düzleşti. Sık sık dinleyenler için, yaşamak için oynayanlar için her şey semereye indirgenir. Ama her zaman kendini ifade etme ihtiyacı, müzik yapma aciliyeti var, bende de vardı ve bu proje bunun için doğdu”.
Bu bir araştırma, sanatsal ve kişisel bir projedir. Neyden geliyor?
“Gençliğinizden olgunluğunuza kadar her zaman değişen bir el yazısını onaylama ihtiyacından ve bunu göstermeniz gerekiyor”.
Niş operasyonu?
“Evet ve hayır. Bunu büyük bir dürüstlükle yaparsam, aynı duyguyu paylaşan bir dilim insan olacağına ikna olmam anlamında. Müzikte çalan ve dinleyen biri vardır ve bu her şeye anlam verir, ve kaç kişinin dinleyip kaç çaldığının bir önemi yok. Şanslıyım ki, ister Subsonica’dayken, ister başka bir şey yaparken, yaptığım işi takip eden ve onunla ilgilenen bir dinleyici kitlem var. Başka bir şey yapma fırsatım var ve bunu sürdürmek istiyorum.”
Bu nedenle, sanatsal olduğu kadar kişisel bir mesele mi?
“Ama evet, açıkçası canlı hissetme ve sürekli değişen müzik yapma olasılığını onurlandırmaya devam etme ihtiyacından da kaynaklanıyor. Yirmi yıl önce aynı enerjiyle, ilk değiştiğinde aynı şeyleri nasıl yazarsın? Elektropoptan başladım, bugün biraz daha ekstrem bir yolculuğa çıkıyorum ama bu kişisel bir yolculuk. Konservatuara, elektronik müzik bölümüne yeniden kayıt oldum, bu yola çıkıyorum çünkü daha da ileri gitmek, hatta sınırlarımı aşmak, olduğum yerden olabildiğince uzaklaşmak ve belki sonra şarkıya geri dönmek istiyorum. , ayrıca sadağımdaki özgürlükten, meraktan yapılmış bu oklar ”.
Peki ya çağdaş müzik?
“Evet ve umarım bir gün bir sentez yapabilirim, bu defterdeki çizim, umarım keyif alabilirim. Çok güzel bir deneyim, Varése, Schaeffer, Alman veya Fransız müziklerini dinlemeyi öğreniyorum. Ve çok fazla şeyi olduğu gibi kabul ettiğimizi, kısa anılarımız olduğunu, nereden geldiklerini bilmediğimiz şeyleri serbest bıraktığımızı, genellikle bir düğmeye basıp gittiğimizi görüyorum, ama bu ulaşmak için çılgın bir yolculuktu. o şey. Farklı müzikleri dinlemeyi öğrenmek beyin için bir jimnastiktir, anlamı ve hikayesi olan seslerdir. Ve gramer farklılıkları ve nüansları ile yeni bir dil öğrenmek her zaman güzeldir. Yaptığım işte başka bir ifade aracı olabileceğine inanıyorum”.
Birinin sizinle ve bu ES’lerle bilmedikleri sağlam bir dünyayı keşfetmesini mi bekliyorsunuz?
“Tabii ki isterim ama kendimi harika bir öğretmen gibi hissetmiyorum, belki de alınıp kullanılabilecek bir dil olduğunu söyleyen bir ağabey. İnsanlar yaptıklarımı ister kayıtsız, ister görmezden gelerek dinlemeye gelebilirler ama sonunda yaptıklarımın bir anlamı varsa insanlar bilmeden de olsa anlarlar. Bir çok kişi benim süitlerimi dinlemeye gelir, rahatlıkla girebileceğiniz sesli ortamlar çünkü dinlemede kara kuşak olmanıza gerek yok, sonuçta müziği, hatta karmaşık müzikleri ya seversiniz ya da sevmezsiniz. Konser öncesi sessizlikte ve son tonlamanın sönmesine kadar geçen altı, yedi saniyelik tam sessizlikte hissettiğim minnettarlık ürkütücü derecede tatmin edici. Umarım bu çalışmayla daha fazla insan müziğin her şey olduğunu anlayabilir: eğlence olarak harika, ne istersen yersin ama sadece bir yemeğin olur, her şeyi yersen beslenme vücut içindir, aynı zamanda zihin ve ruh için”.

Yazılı 14 Aralık 2022 Çarşamba 14:20
Blog, Müzik Köşesi kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.