Pandeminin derslere tesiri: Pekiyiler azaldı

CatWalk

New member
Her kademede öğrenci için uzaktan eğitim son 1.5 senede yeni bir tecrübe oldu. Bu süreç öğretmen ve ebeveynlerin tüm eforlarına rağmen toplumsal ve akademik birtakım kayıpları da berberinde getirdi. Okulların bir daha yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte sürecin tesirleri somut olarak kendini göstermeye başladı. Öğrencilerin gerek bir daha okula ahenk sağlamak için ayrıyeten motivasyona muhtaçlık duyması gerekse uzaktan eğitimde kimi disiplinlerden uzak kalmış olması imtihan neticelerina da yansıdı ve ‘pekiyi’ notları azaldı.

SAYISALDA ÇOK DÜŞÜŞ YAŞANDI

Farklı branşlardan konuştuğumuz öğretmenler eksikleri gidermek için sıkça ders yineı yaptıklarını, bilhassa birinci haftalarda öğrencilerin okula adapte olmakta zorluk çektiklerini belirterek, “Yazılıları okuduğumuzda notların geçen yıllare bakılırsa düştüğünü gördük, sayısal derslerdeki düşüş oranı daha fazla. Örneğin uzaktan eğitim süreci öncesinde 30 kişilik bir sınıftan en az 5 kişi matematik dersinden 100 alırken, bu sene birinci yazılılardan tam puan alan olmadı” diyor. Kimi öğretmenler ise çocuklar düşük notlarla karşılaşıp motivasyon kaybı yaşamasın diye yazılı sorularını sıkıntı hazırlamamaya itina gösterdiklerini lisana getiriyor ve ekliyor:

‘YAZ KAYDIRAĞI’ BİLGİLERİ UNUTTURDU

“Okullar 2020 baharında uzaktan eğitime geçti ve 2019-2020 eğitim-öğretim yılının son birkaç ayında öğrenciler neredeyse hiç yeni mevzu öğrenmedi. 2020 LGS hususlarının yalnızca birinci devri kapsadığını hatırlayın. Yaz boyunca da öğrenciler akademik bilgi ve maharetlerin bir kısmını kaybetti. Bu duruma yabancılar ‘yaz kaydırağı’ diyor. Akabinde, 2020-2021 öğretim yılı boyunca uzaktan ve olağandan yavaş süratte öğrenmeye devam ettiler.”

TOPLUMSAL İZOLASYON BAŞARIYI ETKİLEDİ

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Arif Özer, çocukların toplumsal hayattan soyutlanmasının okul başarısına direkt tesir ettiğini söylüyor: “Pandemi devrinde uzun bir süre neredeyse çocukların tamamı toplumsal izolasyon yaşadı. Kimi öğrenciler örgün eğitimi fiilen bıraktı.”

TİYATRO AYAKLARINA GELDİ

Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Gönülbahçesi Anaokulu’nun istekli öğretmenleri, tiyatroya gidemeyen öğrenciler için oyuncu oldu. Kostümlerini giyip, köy okullarını gezen 4 öğretmen tiyatro oyunu sergiliyor, pamuk şeker dağıtıyor. Lakin evvel çocukların, öğretmenleriyle fen deneyleri yapması gerekiyor.

Büşra Gümüş’ün önderliğinde yola çıkan istekli öğretmenler Emine Yavuz, Beğenilen Cabbar ve Fazilet Bakkal’ın maksadı hem çocukları tiyatro ile tanıştırmak tıpkı vakitte eğitimde pandeminin olumsuz tesirlerini azaltmak. Gümüş, “İçeriğimiz öğrencilerin düzeylerine uygun pandomim, güldürü ve müzikli tiyatrodan oluşuyor. Hilal’den Uzungeçit’e, Şenoba’dan Yemişli’ye kadar bölgedeki tüm yerleşimlere giderek öğrencilerimize tiyatroyu ulaştırıyoruz” diyor.