Onaranlar Kulübü’nden sokaklarda güzelleştiren dokunuşlar

CatWalk

New member
Kendilerini sokakları sahiplenen “iyi niyetli kent hackerı” olarak tanımlayan gönüllüler; sokaklarda, mahallelerde ve öbür kamusal alanlarda kolektif üretim biçimleri ile tamirlerini sürdürmeye devam ederken, eğitim ve atölyeler ile üretim formlarını de kent halkı ile paylaşıyor. Onaranlar Kulübü, yaşadıkları çevreyi güzelleştirme ve düzgünleştirme maksadı ile bugüne kadar binden çok istekli ile Türkiye’nin farklı kentlerinde 60 sokağı onardı. Doğalgaz kutularından su borularına kadar birfazlaca objeye estetik ve fonksiyonel bir görünüm kazandırdı. Proje alanını belirledikten daha sonra çalışmalarını kağıt üstünde kurgulayan gönüllüler, projelerini belirlerken açık davet tekniğiyle müracaatlar alıyor ve gereksinimlere göre müracaatları pahalandırıyor. Tüm bu süreçlerin sonunda ise kent gönüllüleri hakikat vakitte, hakikat yerde, gerçek araç gereçlerle buluşturuluyor.

Bugüne kadar 200 Fark Yaratan’a ulaşan programın bu yılki 5 Fark Yaratanı’ndan biri olan Onaranlar Kulübü’nü desteklemekten memnunluk duyduklarını belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı olarak 47 yıldır sürdürdüğümüz faaliyetlerimizde toplumsal değişim gayemiz her vakit kıymetli bir yer tutuyor. Bu doğrultuda sürdürdüğümüz Fark Yaratanlar Programına katılan Onaranlar Kulübü’nün kenti güzelleştirmek, geri dönüşümü görselleştirerek benimsetmek üzere yaptığı, kent sakinlerinin iştirakine açık çalışmalar bize ilham veriyor. Gönüllülerin iştirakiyle oluşan Onaranlar Kulübü, kentimizin sokaklarına güç ve estetik katıyor, daha sürdürülebilir bir dünya için geri dönüşümü sanatsal bir görsellikle buluşturuyor. Fark Yaratanımız üzere biz de her insanın bir ortaya gelerek ürettiği, onardığı kentlerin daha da güzelleştiğine inanıyoruz” dedi.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı, 2009 yılından bu yana 42 kentten 200 Fark Yaratana ulaşarak, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin öykülerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek gayesiyle çalışmalarını yürütüyor. “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yeni döneminde da topluma örnek bireyleri desteklemeye devam eden programa başladığı günden bu yana 8.000’e yakın kişi ve kurum aday gösterildi. Fark Yaratan görüntüleri, Türkiye ve yurt haricinde 38 milyonu aşkın izlenme sayısına ulaştı.