Omicrona karşı dünyada 4 eğitim modeli

CatWalk

New member
1. YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDENLER
Japonya’da yeni varyant ülkenin 47 eyaletinin yarısında tesirini sürdürüyor. Buna bakılırsa Japonya geneli Omicron varyantı görülen kişi sayısı 22 eyalette günde 500’ü geçti lakin eğitim kararlarında rastgele bir değişikliğe gidilmedi.

Türkiye’de de hadise sayıları değişse de Cumhurbaşkanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamalarda yüz yüze eğitime orta verilemeyeceği açıklandı.

Yunanistan’da Noel ve Yılbaşı tatilinin akabinde okullar 10 Ocak’ta açılacak. Birinci ve orta öğretim kurumlarının uzaktan eğitime geçişiyle ilgili bir karar alınmadı.

2. SIKI KONTROLLER, YENİ TEDBİRLER
İngiltere’de olay sayıları, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Okullar açılırken bütün öğrencilere test yapılması ve sınıflarda maske takılması mecburî kılındı. İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da da tedbirler sıkılaştırıldı. Test kararı müspet çıkan öğrenciler 7 gün karantinaya alınacak. Tıpkı sınıftaki temaslı öğrenciler ise 2 sefer negatif test kararı sunarak yüz yüze eğitimini sürdürecek. Olay sayılarının epey artmış olması sınıflardaki öğrenci sayısını azaltırken, bir yandan da işe gidebilen öğretmen sayısını düşürdü. Bakanlık teklif olarak sınıfları birleştirme sonucunı düşünse de bu durumun virüsü daha yaygınlaştıracağı belirtiliyor.

Almanya’nın yeni Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, yüz yüze derslerin öğrenciler için fırsat eşitliğini korumak için gerekli olduğunu ve okulları açık tutmak için her şeyin yapılması gerektiğini tweetledi. Bu emelle, Berlin’de yüz yüze öğretimi kolaylaştırmak için öğrencilere haftada üç kere fiyatsız Covid-19 testi yapılması planlanıyor. Aşılı çocuklar bu uygulamadan muaf tutulacaklar.

Pazartesi günü Noel tatilinin akabinde okula dönen Fransa’daki öğrenciler için de yeni tedbirler alındı. Öğretmenin okula devam edemediği durumlarda sınıftaki öğrenciler öbür bir sınfla birleştirilmeyecek. Artık okulların müzeler üzere kapalı yerlere yaptığı saha seyahatlerine katiyetle müsaade verilmiyor. Ayrıyeten Ocak ayı gelenekleri içinde yer alan “galette des rois (kral pastası)” paylaşma geleneği üzere yiyecek ve içeceklerle yapılan maskesiz şenlikler yasaklandı.

Kanada Eğitim Bakanı Jennifer Whiteside, tüm öğrencilerin en geç 10 Ocak’ta sınıflara döneceğini belirtti. Öğrenciler geri döndüklerinde, müfredat dışı spor turnuvalarının ertelenmesi, tenefüslerin kademeli olması ve teneffüs mühletleri de dahil olmak üzere ek gelişmiş güvenlik tedbirleriyle karşı karşıya kalacaklar. Öteki yandan veli ve işçi toplantıları üzere okul toplantıları sanal olarak yapılacak.

3. TAM KAPANMA
Hollanda hükümeti, süratle yayılan omicron varyantı niçiniyle 14 Ocak’a kadar tam kapanma sonucu almıştı. Ülke genelindeki tüm eğitim ve öğretim kurumları da bu tarihe kadar kapalı. Belçika’da 6 Aralık’tan itibaren 6 yaşından büyük tüm öğrencilerin maske takması mecburî hale getirildi. Noel tatilindilk evvel okul öncesi eğitim veren okullar ile ilkokullar kapandı. Ülkede ortaokullar ise hibrit eğitime geçti.

4. UZAKTAN EĞİTİME GEÇENLER
ABD’de 26 eyalette 70’ten çok üniversite, ikinci devir eğitimlere çevrim içi devam edileceğini deklare etti. Harvard Üniversitesi, yeni yılın birinci üç haftasında uzaktan eğitim yapılacağını ve şartların düzelmesi durumunda ocak sonunda yerleşkelere dönüleceğini duyurdu.

Bangkok Temel Eğitim Kurulu Ofisi, Tayland’da okulların son derece bulaşıcı Omicron varyantının bir kararı olarak uzaktan eğitime geçmesini önerdi. Lakin komite, sonucun vilayetlere bırakılması tarafında karar verdi.