Okullarda kış nasıl geçecek?

CatWalk

New member
Yüz yüz eğitimde yaklaşık 8 hafta geride kaldı. Bu süreç içerisinde, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı son açıklamaya nazaran bin 817 sınıf karantinaya alınarak uzaktan eğitime geçti. Kış kaidelerinde mecburen kapalı ortamda daha hayli vakit geçirileceği için bu sayının artıp artmayacağı önümüzdeki günlerde görülecek. Veliler, daima havalandırılması gereken sınıflarda pencereler öğrencilerin üşümemesi için kapanırsa ve Vücut Eğitimi üzere bahçede ya da spor salonunda işlenen dersler de kapalı alanlara taşınırsa bulaş riski artar diye huzursuz. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ve İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki devlet okullarına kışa nasıl hazırlandıklarını sorduk:

MEB: KIŞIN DA BİREBİR TEDBİRLER GEÇERLİ
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), şu an için okullara kış mevsimi için başka bir yönerge gönderilmeyeceğini, devir başında okullara gönderilen ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Kurallarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Tedbire Denetim Kılavuzu’ ve’Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Tedbirler Rehberi’nde yer alan yönergelerin motamot geçerli olduğunu söylemiş oldu.

REHBER VE KILAVUZ NE DİYOR?
Kılavuzda yer alan yönergelere bakılırsa; havalandırma sistemleri dışarıdan taze hava alacak biçimde ayarlanmalı, havalandırma sistemi filtrelerinin periyodik denetimi yapılmalı, pak hava debisi artırılmalı dersliklerdeki panolara, ekranlara ve ortak alanlara, hijyen ve sanitasyon şuurunu ve farkındalığı artırmaya yönelik afişler, posterler asılmalı. Rehbere göre ise ders sırasında sınıf pencereleri, öğrenciler açısından düşme ve çarpma üzere risk yaratmayacak biçimde tedbirler alınarak mümkün olduğunca açık tutulacak ve doğal havalandırma sağlanacak. Teneffüslerde mümkün olduğu kadar tüm öğrenciler açık alana çıkartılacak, pencereler ve kapı büsbütün açılarak hava akımı yaratacak biçimde sınıfın en az 10 dakika müddet ile havalandırılacak, okulun ortak kapalı alanlarındaki pencereler daima açık bırakılarak binanın mümkün olduğu kadar havalandırılması sağlanacak. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binalar için ise; havalandırma mümkünse büsbütün pak hava sirkülasyonunu sağlayacak biçimde düzenlenecek, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri vaktinde yapılacak, havalandırma mümkün olan en düşük süratle çalıştırılacak ve havalandırma sistemi çalışıyor bile olsa pencereleri açılabilen alanlarda doğal havalandırma tercih edilecek.

GEREKİRSE HERKES MONTLA OTURACAK
Konuştuğumuz okul müdürleri ve öğretmenler ise ortasında bulunduğumuz olağanüstü koşullarda ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını, sınıfları doğal yollarla havalandırmaya devam edeceklerini, gerekirse öğretmen ve öğrencilerin üşümemek için montla oturacaklarını lakin camları kapatmanın bu kurallarda mümkün olmadığını söylüyor. Tavanı yüksek binaların havalandırma açısından daha avantajlı olduğunu belirten okul yöneticileri, “ancak soğuk hava şartlarında açık bırakılan cam ve kapıların okulların ısınma maliyetini bu kış artacağını kestirim ediyoruz” diyorlar. Okul yöneticileri, Vücut Eğitimi üzere mümkün olduğunca bahçede yapılan uygulamalı derslerin hava koşullarının uygun olmadığı günlerde teorik olarak sınıfta işlenmek üzere programlandığı belirtiyorlar.

BİRTAKIM OKULLAR HAVALANDIRMA SİSTEMİ KULLANIYOR
Birtakım devlet okullarında okul aile birliklerinin takviyesiyle havalandırma sistemi kuruluyor. Özel okullarda ise bina havalandırma sistemleri daha yaygın olarak kullanılıyor. Lakin okulların tamamında bu biçimde bir imkan olmadığı için tahlil pencere ve kapıları açık bırakarak hava sirkülasyonunu sağlamaya çalışmak oluyor.