Özer, Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü

CatWalk

New member
MEB Tevfik İleri Salonu’nda gerçekleşen görüşmeye Bakan Yardımcıları Petek Aşkar, Sadri Şensoy ve Nazif Yılmaz, AB ve Dış Alakalar Genel Müdürü Hasan Ünsal, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Cemal Yıldız ile Azerbaycan heyeti katıldı.

Bakan Özer, görüşmede yaptığı konuşmada Azerbaycan Eğitim Bakanı Amrullayev ve heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu tabir ederek Türkiye ile Azerbaycan içinde eğitime yönelik iş birliklerinin kapsam ve nitelik bakımından zenginleştiğini belirtti.

Türkiye Maarif Vakfı ile imzalanan iş birliği protokolü ve ortak bir üniversite kurma çalışmalarıyla Türkiye’nin yükseköğretim alanındaki müktesebatının transferi için bir kapı aralandığını belirten Özer, “İş birliklerimiz içinde farklı bir ehemmiyete sahip olduğunu düşündüğüm ‘Mesleki Eğitim Protokolü’nün yaşama geçirebilmesi için ‘Meslekî Eğitim Kurumu Yönetmeliğinin’ bir an evvel imza altına alınmasıdır. bununla birlikte her iki tarafın büyük emekleriyle artık onay basamağına getirilmiş ‘Bakü Türk Eğitim Kurumları Yönetmeliğine’ ait prosedürlerin de en kısa müddette tamamlanmasını beklemekteyiz” dedi.

İki ülke içindeki kültürel bağların daha da güçlenmesi emeliyle Azerbaycanlı öğretmen ve öğrencilerin Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaretlerinden son derece keyifli olduklarını lisana getiren Özer, mayıs ya da haziran ayında Türk öğrencileri de buradan Azerbaycan’a büyük bir keyifle uğurlayacaklarını söylemiş oldu.

3 BİN YENİ ANAOKULU
Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ise Türkiye’de bulunmaktan keyifli olduğunu belirterek okul öncesi eğitimde yaşadıkları sorunları aktardı. İki ülke içinde eğitim alanındaki iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini tabir eden Amrullayev, Bakan Özer’i en kısa vakitte ülkesinde ağırlamak istediklerini belirti.

Bakan Özer, şu değerlendirmelerde bulundu: “Okul öncesi eğitim bizim de öncelik verdiğimiz alanlarda birisi. Dün Cumhurbaşkanımız deklare etti, 3 bin yeni anaokulu ve mevcut okullarda 40 yeni ana sınıfını yapacağız. Maksadımız, 5 yaşta okullaşma oranını yüzde 100’e çıkarmak.

Ulusal Eğitim Bakanlığının farklı alanlarındaki öğretim gereçlerini artık kendi ürettiğini kaydeden Özer, “Özel eğitim alanlarındaki malzemeleri de biz üretiyoruz. Öğretmenlerimizin katkı ve tecrübeleriyle materyallerimizi üretiyoruz. Bu mevzuda Azerbaycan’a her türlü dayanağı veririz” değerlendirmesini yaptı.

SORUNLAR BÜYÜK ORANDA ÇÖZÜLDÜ
Konuk Bakanın mesleksel eğitimde istihdam bağlamında sorun yaşadıklarını belirtmesi üzerine Bakan Özer, Türkiye’de mesleksel eğitimde yaşanan gelişmeleri aktararak “Mesleki eğitimde geçmişteki uygulamalardan kaynaklanan sorunlar, büyük oranda çözüldü. Mesleksel eğitim okullarımız artık ihracat yapıyor, patent üretiyor. Mesleksel eğitimi akademik olarak başarılı öğrenciler de tercih ediyor. Fen lisesine gidebilecek öğrenciler, mesleksel eğitime gitmeye başladı” formunda konuştu.