Önlemler alınıp okullar açılmalı

CatWalk

New member
Ankara Eğitim Platformu başkanı Mirkan Aydın, yaptığı yazılı açıklamada salgından dolayı okul kapamada Türkiye’nin birinci sıralarda yer aldığını ve bunun başta çocuk sıhhati olmak üzere büyük yaralar açtığını tabir etti. “Okulların Eylül ayında açılacağının sonucunın şimdiden alınması, bunun ilgililere duyurulması, toplumsal bir gaye haline getirilmesi ve gerekli önlemlerin şimdiden ciddiyetle uygulanması büyük kıymet arz etmektedir” diyen Aydın’ın açıklamasının tamamı şöyleki:

HEM ÖĞRENCİ HEM VELİ İÇİN GÜÇ BİR SÜREÇTİ
2020 yılı Mart ayından beri okullar sıklıkla yüz yüze eğitim yapamadılar ve kısıtlamalardan dolayı meskenlerde kapalı kaldılar. Yaklaşık 3 yarıyıl süren bu süreçte, öğretmenler ve öğrenciler ağırlıkla uzaktan eğitim araçları ile müfredatı tamamladılar. Hem eğitimciler birebir vakitte öğrenci ve veliler için uzaktan eğitim çok kuvvetli bir tecrübeydi. Bu zorlukların çeşitli sebepleri var. Örneğin, uzaktan eğitime erişim imkânı olmayan aileler, çocuk evdeyken çalışmak zorunda olan ebeveynler ve daima meskende kalmaktan kaynaklı öğrenme motivasyonunu kaybeden çocuklar birinci akla gelen problemlerden. Öğretmenler de, hazır olmadıkları bir anda kendilerini uzaktan eğitimin ortasında bularak çok şiddetli bir iş çıkardılar. Ayrıyeten, yüz yüze eğitime müsaade verildiği her anda, kendilerinin ve yakınlarının sıhhatlerini riske atarak sınıflarda öğrencileriyle derslerini işlediler. Eğitimdeki kayıpların, çocukların sağlığındaki bozulmalar ile kıyaslandığında hayli daha küçük kaldığını tabir eden Aydın; öğrencilerin hem fiziki tıpkı vakitte toplumsal ve ruhsal olarak önemli dertler yaşadığı ortaya çıkmıştır. Çocuklarda en çok gözlerinin bozulması, obezite, migren, omurga bozuklukları üzere fiziki problemler gözlemliyoruz. Bunun yanında, konutta kapalı kalmaktan kaynaklı görüntü oyunları, toplumsal medya, tablet, telefon bağımlılığı eşiğine gelen büyük bir öğrenci kümesi var. Akranlarından uzakta kalan çocuklardan depresyon geçirenler ya da toplumsal meseleler yaşayanlar olabiliyor. Bilhassa büyük kentlerde, okul çocuğun hareket ettiği, toplumsallaştığı, akranlarıyla bağlantı kurduğu, spor yaptığı, oyun oynadığı yegâne yer. Salgından dolayı okulların kapanması çocukların, hayatla olan bu bağını kopardı.

NELER YAPILABİLİR?
Toplumun ve kamu yöneticilerinin; “okulların salgında son kapanan ve birinci açılan yer” olması konusunu öncelik listesinde birinci sıraya alması gerekiyor.
-Toplum bağışıklığı için gereken çift doz ve %75 oranındaki aşı oranını yakalayamadık. Haziran ayı itibariyle yüzde 50 oranında tek doz aşı uygulandığını biliyoruz. Bunun gereken düzeye çekilmesi için aşı programının faal hale gelmesi kural.

– Aşılamada 18 yaşa kadar inildiği ve aşı olması sıhhat durumu açısından mümkün olduğu biçimde, aşıdan kaçınan şahıslara toplumsal kısıtlamalar getirilmelidir.

– Salgında yeni bir dalga ihtimaline karşı, PCR testlerinin ve filyasyon takibinin yaygın ve aktif bir biçimde yapılması elzem.

– Olaylar sıfırlanıncaya kadar, Covid-19 önlemlerinin ciddiyetle uygulanması: Toplumsal alanlarda maske takılması, kapalı yerlerde kalabalık etkinliklerden kaçınılması, açık havada ve kalabalık etkinliklerde ara kuralının gözetilmesi vb.

– Salgında yeni bir dalga olması halinde, okul açılış ve kapanışlarının, yerinden idare temeline göre valilikler tarafınca yapılması ve topyekûn kapanma kararlarından imtina edilmesi faydalı olacaktır.

– Eğitim yılı başladığında, aşı hakkı bulunan öğretmen, öğrenci ya da velilerin aşı uygulamasına yüzde yüz iştirakleri sağlanmalı; aşı olmama konusunda direnç gerekirse yasal düzenlemeler ile kırılmalıdır.