Öğretmene uzaktan eğitimle mesleksel sertifika

CatWalk

New member
Öğretmenlerin mesleksel ve şahsi gelişimleri için talep ettikleri eğitimi almalarını fazlaca önemsediklerini belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer; orta tatildeki seminer devrinde mesleksel gelişim programlarına ağır ilgi gösterildiğini, 679 bin 386 öğretmenin en az bir eğitim içeriğini tamamlayarak sertifika aldığını, birtakım öğretmenlerin ise kendi isteğiyle birden çok eğitim programını tamamladığını hatırlattı.

MESLEKSEL GELİŞİMDE TECRÜBESİ 5 YILIN ALTINDA OLAN ÖĞRETMENE ÖNCELİK VERİLECEK
“Bir eğitim sisteminin öğretmenleri kadar kuvvetli olduğunu” vurgulayan Bakan Özer, şu değerlendirmelerde bulundu: “Öğretmenlere verilecek mesleksel gelişim eğitimlerini bütüncül bir bakış açısıyla ele alıyoruz ve mesleksel gelişim programlarını planlarken de öğretmene yatırımın eğitim sisteminin kalitesine yatırım olduğu niyetiyle hareket ediyoruz. Bu niçinle okul evvelce sınıf ve branş öğretmenlerine kadar tüm öğretmenlerimize mesleksel ve şahsi gelişimleri için her türlü takviyesi vereceğiz. Bu kapsamda, bilhassa mesleksel gelişim programlarında yeni atanan öğretmenlerimize ve tecrübesi 5 yılın altındaki öğretmenlerimize öncelik vereceğiz. Gerekli tüm planlamalarımızı tamamladık.”

Öğretmenlerin eğitim seçeneklerini zenginleştirmek maksadıyla Öğretmen Bilişim Ağı’nın (ÖBA) kurulduğunu ve bu platformun birinci sefer 21 Ocak-7 Şubat 2022’deki yarıyıl tatilinde kullanılacağını hatırlatan Özer şöyleki devam etti: “Yarıyıl tatilinde öğretmenlerimiz, hem tatillerini yapacak birebir vakitte istedikleri takdirde bu platforma girerek uzaktan eğitimle mesleksel gelişimleri ve şahsi gelişimleri için sertifika alabilecek. Öğretmenlerin istedikleri yerden, istedikleri saatte girebilecekleri bu platformda 21 Ocak’tan itibaren “fikrî mülkiyet hakları, korunmaya muhtaç çocukların eğitimi (rehberlik ve ruhsal danışmanlara yönelik), dijital maharetlerin geliştirilmesi (öğretmenlerin uzaktan öğretim maharetlerinin geliştirilmesi), aktiflik temelli ders tasarımı, kütüphane tertibi ve kullanması, iklim değişikliği, birinci yardım, İngilizce öğretim maharetlerinin geliştirilmesi” üzere eğitimleri de yer alacak. Bu platform yardımıyla öğretmenlerimizin artık seminer devirlerinde tıpkı orta tatilde olduğu üzere okullarına gitmeden uzaktan eğitim yoluyla mesleksel çalışmalarını tamamlayabilmelerine imkân sağlıyoruz.”

MESLEKSEL GELİŞİMİN DESTEKLENMESİNDE YENİ UYGULAMA
Özer, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerinin desteklenmesinde yeni bir uygulamaya daha geçileceğini belirterek “Okullar artık öğretmenlerin talepleri doğrultusunda mesleksel gelişim faaliyeti düzenleyebilecek. Okullar, mesleksel gelişim planları oluşturarak istedikleri eğitimleri, sebebini ve gayelerini belirleyerek Bakanlığa bildirecek. Biz de bu talebin bütçesini direkt okula aktaracağız. bu biçimdece okullar, öğretmenlerin taleplerini okulda yapılacak yüz yüze eğitimlerle direkt karşılayabilecek” bilgisini paylaştı.

Bir öteki yeni uygulamanın ise Öğretmen Mesleksel Gelişim Toplulukları olduğunu kaydeden Özer, öğretmenlerin bu topluluklarda yalnızca teorik bilgi almayacağını, burada aldıkları bilgiyi sınıfına taşıyarak sınıflarındaki tecrübelerini de burada paylaşacağını kaydetti.

bu türlü eş vakitli ilerleyen deneyimleme süreçleriyle, topluluktaki öğretmenlerin meslektaşlarıyla deneyimleri ve ayrıntılarını paylaşacağını belirten Özer, “Bu toplulukları, tıpkı okul temelli mesleksel gelişim üzere direkt okullara aktaracağımız kaynaklarla finanse edeceğiz ve bu topluluklara iştirak da istekli olacak” değerlendirmesini yaptı.

ÖĞRETMEN HAREKETLİLİK PROGRAMI BAŞLIYOR
Bakan Mahmut Özer, “kısa vadeli öğretmen hareketlilik programı”nı da başlatacaklarını bildirdi.

Bu program ile öğretmenlerin öbür kentlerdeki meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaşıp onların tecrübelerinden faydalanabileceğini ve yeterli örnekleri yerinde görüp inceleyebileceğini anlatan Özer şunları kaydetti: “İlk etapta mesleksel ve teknik eğitimde oluşturduğumuz Mükemmeliyet Merkezi /AR-GE olan okullara yönelik hareketlilik programları vakit içinde başarılı uygulamaları ile öne çıkan başka okulları da kapsayacak biçimde genişletilecek. bu türlü birbirinden öğrenen, birbirini destekleyen, güzel uygulamaların süratle sisteme taşındığı yenilikçi bir yapı kurmuş olacağız. Okul temelli mesleksel gelişim programları, öğretmen mesleksel gelişim toplulukları ile öğretmen hareketlilik programları, Bakanlıkça hazırlanacak kılavuzlar doğrultusunda yürütülecek. Bu yeni uygulamaların yanında merkezi, mahalli, senkron/asenkron eğitimlerimiz de içerik, nitelik ve nicelik olarak artarak devam edecek.”