ODTÜ’den 350 bin şahsa çevrim içi eğitim

CatWalk

New member
Platformun yöneticisi ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, ODTÜ’nün eğitim alanındaki kazanımlarını toplumla paylaşmak için geliştirdiği Bilgeİş platformunun “https://bilgeis.net” adresi üzerinden herkese, fiyatsız olarak kullanımda olduğunu söylemiş oldu. Bilgeİş’in ODTÜ idaresinde, profesyonel gruplarca hazırlandığını 120 adet fiyatsız ders içeren bir çevrim içi eğitim platformu olduğunu anlatan Çağıltay, muvaffakiyetle tamamlanan her ders için ODTÜ tarafınca onaylı sertifika verildiğini aktardı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği finansmanı ile ODTÜ tarafınca hazırlanan Bilgeİş eğitim portalı ile herkese açık ve fiyatsız eğitimler sunulduğunu lisana getiren Çağıltay, şu ayrıntıları paylaştı:

“Bilgeİş platformunda çalışan, patron, öğrenci ya da meslek öğrenmek isteyen herkese yönelik içerikler bulunuyor. Eğitim içeriklerinde bilhassa çalışanların Sanayi 4.0 değişimine ahenk yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Lakin eğitim portalı, iş dünyasının yanı sıra toplumun her kesitine yönelik içerikleri ile her insanın yararlanabileceği açık bir okul üzere hizmet veriyor. Bilgeİş, yeni bir şey öğrenmek ve kendisini geliştirmek isteyen herkes için faydalı olabilecek sıradan, anlaşılır ve kolay takip edilebilen fiyatsız dersler içeriyor.”

HER GÜN YÜZLERCE KAYIT
Çağıltay, eğitim portalında bulunan bütün derslerin, teknik tabirler haricinde külliyen Türkçe olduğunu vurguladı. Bilgeİş eğitim portalı üzerinde bulunan 120 çevrim içi dersin fiyatsız ve herkese açık olduğunu belirten Çağıltay, her gün yüzlerce kişinin kayıt olup eğitim aldığına işaret ederek, şu biçimde konuştu:

“Bilgeİş’e Eylül 2021 prestijiyle 350 binin üzerinde iştirakçi üye oldu. İştirakçilerin 13 bini patron, 110 bini ise çalışanlardan oluşuyor, Geri kalan üyeleri ise çalışmayan bireyler, öğretmenler ve öğrenciler oluşturuyor. İştirakçiler, Eylül 2021 tarihine kadar Bilgeİş eğitim portalı üzerinden 214 bin sertifika aldı. İştirakçiler dersleri ortalama 27 gün ortasında tamamlıyor.”

KISA MÜDDETTE DERS İÇERİĞİ TAMAMLANIYOR
Bilgeİş’te bulunan derslerin içeriğinin yüklü olarak bilgi ve irtibat teknolojilerinin kullanması ile ilgili olduğuna vurgulayan Çağıltay, ayrıyeten toplumsal maharetlerini geliştirmek yahut hobi edinmek isteyenler için de epeyce sayıda derslerin bulunduğunu söylemiş oldu.

Bilgeİş portalı üzerinden, robotik programlamadan liderliğe, 3d modellemeden şahsi gerilim idaresine, drone kullanmasından vitrin dizaynına kadar bir epeyce derse ulaşılabildiğini aktaran Çağıltay, “Portalda bulunan dersler, başlangıç düzeyinden başlayarak şahsa o husus hakkında gerekli altyapıyı kazandıracak biçimde ilerliyor. Kullanıcılar, içerik hakkında hiç bir bilgiye sahip olmasalar bile kısa mühlet ortasında tüm ders içeriğini tamamlayabiliyor” dedi.

ÖDEVLERİ DERS ASİSTANLARI DENETİM EDİYOR
İştirakçilerin istedikleri derse ve ders kıymetlendirme kısımlarına özgürce istedikleri vakit katılabildiğini belirten Çağıltay, ayrıyeten kullanıcılara ödevler verildiğini, bu ödevleri denetim eden ders asistanlarının ve haftanın her günü çalışma saatleri ortasında, kullanıcıların anlık sorularını yanıtlamak için canlı takviye masasının bulunduğunu bildirdi.

Kürşat Çağıltay, Bilgeİş Projesi kapsamında, yeni eğitimlerin geliştirildiğini, en son açılan yapay zeka dersine büyük ilgi bulunduğunu ve taşınabilir oyun programlamaya yönelik epey sayıda dersten oluşan bir fiyatsız sertifika programının hazırlandığını kelamlarına ekledi.