NL, All-Star Maçı mağlubiyet serisini bitirirken Elias Diaz kahraman

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Mesajı yukarıdan yaymak için Rainier Dağı’na tırmanmış olsaydı, Rob Manfred kesinlikle bunu yapardı. Major League Baseball komiseri Manfred’in Salı günü sporunu kutlamak için bir nedeni vardı: İzleyici sayısı geçen sezona göre yüzde sekiz arttı, daha hızlı oyun, üslerde daha cesur oyuncular, daha iyi TV reytingleri ve sürpriz adaylar.

Manfred Salı günü öğleden sonra 93. All-Star Maçı öncesinde “Siz buna ne diyorsunuz – erdemli bir döngü, değil mi?” dedi. “Kural değişiklikleri iyi, oyuncular olumlu olmaya devam ediyor, oyuncular onlar hakkında olumlu olduğu için taraftarlar onlar hakkında daha da olumlu. Bu yüzden bizim için gerçekten harika oldu.”

Ancak bir noktada Manfred, beyzbolun basitçe ara verdiğini kabul etti. Mart ayının Dünya Beyzbol Klasiği rüya gibi bir karşılaşmayla sona erdi: Dünyanın en iyi oyuncusu Shohei Ohtani, Los Angeles Angels takım arkadaşı ödüllü Mike Trout’u yenerek Japonya turnuvasını kazandı.

Manfred, “Arada sırada şanslısın,” diye itiraf etti. “Ohtani ve Trout’un doruk noktası, bunu planlayamazsın.”

Birkaç saat sonra – sağ sahanın üst güvertesi hala muhteşem Seattle yaz güneşiyle yıkanırken – beyzbol neredeyse yeniden şanslıydı. Dokuzuncu vuruşun sonunda iki sayılık bir yürüyüş, Mariners’ın genç kalbi Julio Rodríguez’i plakaya koydu ve oyunu kazanma şansı buldu.

Snohomish’ten Spokane’ye kadar herkes gibi, Rodríguez de bir home run düşünüyordu.

“Ah, dürüst olmak gerekirse, kesinlikle kazanmaya çalıştım” dedi. “Birinci gelen adamı gördüğümde, ‘İyi bir atış yapıp bu maçı kazanmaya çalışmalıyız’ dedim.

Ne yazık ki, o adım asla gelmedi. Rodríguez, memleketinin kahramanını oynamaya o kadar hevesliydi ki, o da yürüyüşe çıktı. Philadelphia Phillies’den Craig Kimbrel, Cleveland’dan Jose Ramírez’i yenerek Ulusal Lig’in Amerikan Ligi’ne karşı 3-2 galibiyetini mühürlerken hayal kırıklığı yaratan bir son oldu.

2012’den beri ilk NL galibiyetiydi ama maçtan sonra lig başkanından kadeh kaldırmadı. Bu pozisyon yıllar önce kaldırıldı ve normal sezonda tüm takımlar birbiriyle oynadığı için lig ayrımları artık neredeyse tamamen ortadan kalktı.

Phillies NL yöneticisi Rob Thomson, NL’nin mağlubiyet serisinin sonuna atıfta bulunarak, “Buna gerçekten daha fazla dikkat ettiklerini sanmıyorum,” dedi. “Bir oyun oynadığınızda kazanmak istediğinizi düşünüyorum, ancak bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.”

Her şeyden önce All-Star Maçı, sporu kutlamak ve büyüklerin en iyi performans gösterenlerinin başarılarını görmek için bir fırsattır. Gerçekten de, oyunun ilk iki vurucusu Ronald Acuña Jr. ve Freddie Freeman, Kübalı dış saha oyuncularının havada atılgan yakalamalarına dönüşen derin vuruşlar yaptı. Adolis García, sağdan Acuña’yı çalmak için Güneş’i savuşturdu ve St. Louis Cardinals’ın çiftlik sistemindeki eski takım arkadaşı Randy Arozarena, Freeman’ın topunu sol sahanın gölgesinde yakaladı.

Tampa Bay Rays takımından Arozarena bir tercüman aracılığıyla “Buraya All-Star Maçına ilk kez geliyorum ve sahayı kızımın ve erkek kardeşimin vaftiz babası Adolis ile paylaştığım için mutluyum” dedi. “Yani eğlenceliydi.”

Pazartesi günkü home run derbisinde Toronto’dan Vladimir Guerrero Jr.’ın ardından ikinci olan Arozarena, yakalandıktan sonra uyarı pistinde alamet-i farikası olan kollarını kavuşturmuş pozunu verdi. Texas Rangers’dan García, dördüncü turda uyarı çizgisinde bir sıçrama daha yakaladı.

AL’nin başlangıç yakalayıcısı Rangers’tan Jonah Heim, “Adolis’e bu oyunları yapacağına dair güvenim tam” dedi. “Genellikle zıpladığında yakalar.”

İkinci vuruşta, Nathan Eovaldi AL için atış yaptığında, Heim aynı anda sahadaki altı Korucudan biriydi. Bunu yapan diğer takımlar 1939 şampiyonu Yankees ve namağlup 1951 Brooklyn Dodgers idi.

Heim, “Gerçekten özel,” dedi. “Etrafınıza bakarsanız ve All-Star maçında sahada bir üçüncü, bir kısa, bir saniye, bir sağ ve bir atıcı ve yakalayıcınız varsa, bunu gerçekten yenemezsiniz.”

Atlanta Braves denedi; Beşinci vuruşun sonunda tüm sahaları birlikte oynadı. Bu dokunaklı bir görüntü olabilirdi, ancak MLB üst üste üçüncü yıl takımlara genel Nike formaları giydi ve en iyi oyuncularının olabildiğince ayırt edilemez görünmesini sağladı.

O halde, Salı gününün en değerli oyuncusunun belki de en anonim All-Star olması uygundu: Colorado Rockies yakalayıcısı Elias Díaz, iki turda sayıya ulaşan ve Baltimore Orioles’in Félix’ini sekizinci turda Bautista’ya yenen.

32 yaşındaki Díaz, daha önce Pittsburgh Pirates ile beş sezon geçirdikten sonra 2020’de Colorado ile sözleşme imzaladı. Alt sıradaki Rockies’in tek temsilcisiydi ama listeyi .277’lik bir vuruş, dokuz homers ve iyimser bir görünümle yaptı.

Díaz, bir tercüman aracılığıyla, Pirates dışlanmışlığından All-Star MVP’sine dönüşümü sorulduğunda, “Bu inanılmaz,” dedi. “Gitmeme izin verdiklerinde, kendimi yenilmiş hissetmeme izin vermedim. Güvenimi korudum ve pozitif kaldım. Şimdi burada olduğum için mutluyum.”

Sadece ortaya çıkmadı, aynı zamanda Ted Williams’ın adını taşıyan kristal bir sopayla yürüdü; bu, tüm başrol oyuncularının gözünden kaçan bir ödül – iki rekor maçında öne çıkan ve yürüyen Ohtani de dahil.

Evet, Ohtani, o dövüşürken kalabalığın “Come to Seattle” sloganlarını duyduğunu söyledi.

Ohtani bir tercüman aracılığıyla “Hiç böyle bir şey yaşamadım” dedi ve daha sonra “Buraya her geldiğimde hayranlar tutkulu, oyun için gerçekten heyecanlanıyorlar” dedi.

Ohtani, sezonun dışında Seattle’da geçirdi ve şehrin çok güzel olduğunu söyledi. Diğer All-Star’ların ona bir takım arkadaşı bulmak için daha kurnazca önerilerde bulunup bulunmadığını söylemezdi.

“Bunu bir sır olarak saklamak istiyorum,” dedi.