Nevzat Evrim Önal: İnsan Bencil mi?

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Nevzat Evrim Önal İnsan Bencil mi?

Nevzat Evrim Önal yeni bir kitap ile karşımızda. İnsan bencil mi?

Nevzat Evrim Önal İnsan Bencil mi?

Haziran 2022 tarihinde çıkan kitap ikinci baskısını yaptı. Muharriri daha evvel yayımladığı “Bilmiyorlar ancak yapıyorlar” ve “Anadolu tarımının 150 yıllık öyküsü” kitaplarıyla tanıdım. Bu kitabını da birinci çıktığı gün satın aldım.

Yazar bu kitabında bireyin bencil olup olmadığını kendi fikir dünyası(marksist) üzerinden sıradan bir biçimde okuyucuya aktarmaya çalışıyor. Evvel bireyin tarih içerisindeki yolcuğunu birinci çağlardan başlayarak yaşadığımız periyoda kadar kıymetli dönemeçleriyle anlatıyor. Birinci çağlardan başlayan bu serüvenden günümüze ulaşan bu tarihi çizgide bireyin tek başına yürümediğini ötürüsıyla toplumsal bir varlık olduğunu keskin çizgilerle altını çizerek tabir ediyor. Bir bakıma bireyin tarih içerisindeki dönüşümünü gözler önüne seriyor. Sakın kitabı bir tarih kitabı üzere düşünmeyin, bir tarafta kıssalar bir tarafta antropoloji, bir tarafta sanat, bir tarafta lisan bilim ve en zirvede iktisat politik kitabın akışını destekliyor. Aslında Nevzat beyefendi konuşur üzere yazıyor diyebiliriz. İkinci kısımda uzunca değinilecek olan günümüz beşerinin çelişkileri ise birinci bölümdeki tarihi ve teorik bir çerçeve yardımıyla net bir halde ortaya koyulmakta ve tahlil teklifleri getirilmektedir.

Sistemin temsilcilerinin anlattığı üzere insan doğuştan bencil değildir ve bencil olarakta yaşamak istemesi tarihin akışına terstir. Muharrir tarihi dönemeçleri anlattığı kısımlarda bu savını destekleyecek pek hayli durumu fazlaca yalın bir biçimde söylemektedir.

Yazarın kaygısı kapitalist sistemin insanı ittiği tabansız kuyudan çıkmasına bir nebze yardımcı olmaya çalışmaktadır. Kendisinin de belirttiği üzere günümüz insanı özgür olduğunu düşünerek kapitalist sistemin kendisine biçtiği bir alanda yaşamaktadır.

Bu yalnızlık ve yabancılaşma atmosferinden çıkmanın ise iki yolu vardır.

Yazar en büyük badireyi da burada görmektedir. Günümüz insanı esaret altında olduğunu nazaranmemekte (kendi kabahati değil) ve toplumda insan beşere yabancılaşmıştır.

Tarihsel süreçte birinci artık kıymetin ortaya çıktığı tarım toplumunda insanın tabiatla olan çabası artık insanın beşerle uğraşı yerine bırakmıştır.

İlk eşitsizliğin ortaya çıktığı noktadan itibaren sınınfların ve sınıflar içindeki uğraşın ortaya çıktığını ve bireyin bu uğraşlarda tek başına değil toplum ile bir arada hareket ederek tarihin akışını çizdiğini hayli net görüyoruz. Burjuva ihtilaline giden yolda burjuvaların yüz senelerca hükümran sınıfları ürkütmeden uzlaşmayla yavaş yavaş yükseldiğini görüyoruz. Alışılmış burjuva imkanını bulduğu anda eski hükümranları yerinden indirecek ve ilga edilen tahta kendisi çıkacaktır. Burjuvazinin ikiyüzlü aydınlanmacılığına bol ölçüde atıf yapılıyor. Aydınlama, birinci devrimci köklerinden uzaklaşmış ve burjuvazinin evcil bilimi haline gelmiştir. Müellif, SSCB’de büyük bir parantez açıyor kitabında, niye SSCB’nin daima savunma çizgisinde kaldığını anlatıyor. Aslında bu defansta olma durumuna kızıyor. Hezimetin en büyük sebebini bu olarak görüyor.

Türkiye için Osmanlının devamı tezlerinin yanlış olduğunu ve bu tezlerle günümüz Türkiyesini anlayamayacağımızı aktarıyor.

Türkiye kısmını kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Ben iki defa okudum. DP’nin tasfiyesi, Parazit burjuva, TUSİAD, 1980 darbesi…

İlk kısım biterken kendinizi tek perdelik oyunun ortasında buluyorsunuz Burada karanlık ve yolcu içinde mükemmel bir diyaloğa şahit oluyorsunuz. Bu diyalog hakikaten unutulmaz.

İkinci kısımda ben kendi üzerime epeyce alındım. Bu kısımda Nevzat beyefendi direkt beyaz yakalılara sesleniyor. İçimizdeki yalnızlığın ve yaşadığımız yabancılaşmanın niçininin toplum değil sistem olduğunu daima yenidenla anlatmaya çalışıyor.

İkinci kısmın her sayfası bireyin ayağa kalkması için yazılan hekim reçetesi kıvamında, bu metinleri okuyan bireyin silkineceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak Nevzat Evrim ÖNAL, bu sistemden çıkışın evvel bireyin toplumsallığını kavramasıyla ve daha sonrasında da tüm dünya üzerinde burjuvaziye karşı yasal müdafaa hakkının kullanılmasıyla olacağını savunmaktadır.

Kavgadan kaçmak olmaz yüreğini al da gel !