Muharrem İnce’den kulisleri hareketlendiren Abdullah Gül kelamları: Anlaştıklarını duyuyorum

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Muharrem İnce’den kulisleri hareketlendiren Abdullah Gül kelamları: Anlaştıklarını duyuyorum Haber Küresel ekranlarında yayınlanan Siyaset Özel programının bu akşamki konuğu Memleket Partisi Önderi Muharrem İnce oldu. Programda Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Abdullah Gül‘ün isminin geçtiği sorulan İnce, epey konuşulacak tabirler kullandı.

“ABDULLAH GÜL MİLLET İTTİFAKI’NI BİRLEŞTİRİR”

Gazeteci Gürkan Hacır’ın Abdullah Gül sorusuna İnce, “Abdullah Gül Millet İttifakı’nı birleştirir. Meral Akşener ve ben bastırdığımız için Abdullah Gül’ün adaylığından vazgeçtiler. Yoksa adayları Abdullah Gül’dü. Ben Memleket Partisi adayının demokratik yollarla seçilip aday olarak inşallah ben seçileceğim diye düşünüyorum. Bunun hazırlığındayım. Takip ediyorum. Kılıçdaroğlu vaatlerde bulundu lakin adayım demedi. Akşener, “Ben başbakan adayıyım” dedi. Ben en çok oy alacak alan kişinin aday olmasını isterim. Adaylık için Abdullah Gül üzerinde anlaşacaklarını duyuyorum. Sanki cumhurbaşkanı seçmekten vazgeçmek ister mi millet? Bir de bu var. Peşin konuşmak seçimi kazanmadan 360 400’ü geçmeden başbakanlığa aday olursunuz lakin millet verir mi bu hakkını geri?” dedi.

“MİLLET İTTİFAKI ŞAYET Kİ ANLAŞAMAZSA BENİ ADAY GÖSTEREBİLİR”

İnce kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

Muharrem İnce Cumhurbaşkanı adayı olacak diye bir kural yok. Bilk evvel memleketi düşünüyorum. Millet İttifakı şayet ki anlaşamazsabeni cumhurbaşkanı adayı olarak gösterebilirler. Emeğim olan bir partiden ayrıldım, yeni parti kurdum. Yola çıktım, Memleket Partisi’ni iktidar yapmak için çalışıyorum. 20 bin civarı üyemiz oldu. Üye sayısını sonlu tuttuk, kurultay için. Süratlice artacak, teknik niçinlerden dolayı düşük kaldı. Sandık kurulur, genel lider da aday olur, bizde birebirdir. Prensipli siyasetten yanayım. söylemiş olduğim şeyler değişebilir lakin başkalaşmaz. Üyelere sandık konulmalı ve genel lider da sandığa girmelidir. Diğer birisi çıkarsa genel lider koltuğu bırakmalı ve hürmet duymalıdır.

“HERKES İKİNCİ HAKKI HAK EDER”

Parlamenter sisteme geçelim lakin bizim ardımızda dursun, siz buyruk eri mi arıyorsunuz? Ben seçilirsem rektör atamayacağım, birinci kim çıkarsa onu imzalayacağım. Hem düşük profilli hem laf dinleyecek birebir vakitte Erdoğan’ı yenecek, olmaz. Ben de denedim olmadı. hiç bir şey bu biçimde değildi. Tek partinin adayı olarak denedim. Parti 22 aldı, ben 31 aldım. Bugün olsa 51 olurdu. Erken denemiş olduk. Herkes bir ikinci hakkı hak ediyordur. 41 senede CHP hiç 31 alamadı. Bir sefer aldı, o da benim seçimimdi aldı. AK Parti seçimlere kırık testiyle girdi. Burada hakkımı teslim etti. 51 günde bu kadarını yapabildim. Afişlerimi otel odasında çektirebildim. Unsurlu siyaseti terk edemem. Bakan seçerken ne başörtüsüne bakarım, ne Kürtlüğüne ne de aleviliğine ben yalnızca liyakatlığına bakarım. Kimlik ve kıyafet siyaseti geride kaldı. Kardeşlerimden birinin başı açık birinin başı kapalı. Bu, benim hayatım. Bu Türkiye aslına bakarsanız. Ben eş mevzularını hiç konuşmadım. Erdoğan’ın eşinin ne kendisini ne de başörtüsünü hiç konuşmadım. Konuşmam da. İkinci talihten kastım milletin bana vereceği ikinci talih. Bana millet yüzde 31 olduysa yüzde 51 de verecektir. Millet İttifakı fazlaca sıkışırsa ben buradayım. O seçim geride kalktı artık, önümüze bakalım. Beşerler ekmek kuyruğunda kamyonlar dışarıya un taşıyor.

“İLK ANKETİMİZ 17 MAYIS 2022’DE YAPILACAK”

Anketlerle hiç ilgilenmiyorum ancak o denli 1-2 değiliz buna eminim. Birinci anketimizi 17 Mayıs 2022 yılında yaptıracağız. Anketlerin çocuğunun masa başında ve para karşılığında yapıldığını biliyorum. O yüzden hiç ilgilenmiyorum. Baraj sorunu yaşamayacağımıza inanıyorum. Gaziantep’e anlı ulu bir giriş yapacağız. Çorlu’da ilçe binası açılışı yapacağız. Yavaş yavaş örgütlenme işini bitirmek üzereyiz.

“AK PARTİ’DEN DE ÖNEMLİ OY ALIYORUZ”

Yalnızca CHP’den değil AK Parti’den de fazlaca önemli oy alıyoruz. CHP’den oy koparan bir parti değiliz. “19 yıldır AK Parti’ye oy verdim, bir 19 yıl daha gelse CHP’ye oy vermem fakat sana oy vereceğim” diyenler var.

“SİYASET LİSANININ OLAĞANLAŞMASI LAZIM LAKİN EZİK SİYASETİ DE GERÇEK BULMUYORUM”

Kılıçdaroğlu birinci “helalleşme” hadisesini ‘Benim partimin de açtığı bir sürü yaralar var’ dedi. Çok reaksiyon aldı. daha sonra çıktı, “Ali İsmail Korkmaz ile helalleşmemiz lazım” dedi. Varlık vergisi haricinde saydığı hiç bir şeyde CHP’nin hatası yok. Erdoğan’ın bir savı var, “Camileri ahır yaptı bunlar.” Hitler Trakya’ya dayandı. İsmet Paşa Trakya’yı insanlardan boşalttı, mescitlere saman doldurdu. İsmet Paşa’yı savunamayacaklarsa ben savunurum. Artık 80 yıldır söylenen bir palavraya sığınarak özür dilemen gerekiyorsa ben yokum orada. Helalleşmek hoştur. Çok yaptığım bir iştir. Helalleşme vicdanidir. Hesaplaşma siyasi. Aklanma mahkemede olur. Bu kadar kutuplaşmanın olduğu bir yerde helalleşelim. Siyasetin lisanının olağanlaşması lazım fakat ezik siyaseti de hakikat bulmuyorum.

Son Dakika Haberleri