Miguel Cabrera’nın veda turu WBC’de Venezuela ile başlıyor

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
MIAMI – 23 Nisan 1939’da, Washington Senatörleri için sağ elini kullanan bir atıcı olan Álex Carrasquel, Yankees’in Joe DiMaggio’yu yenmesi için bir oyunun dördüncü vuruşunda arenadan çağrıldı. Baseball Reference’a göre, bir Major League Baseball maçında yer alan ilk Venezüella doğumlu oyuncuydu ve Carrasquel’den bu yana beyzbol delisi Güney Amerika ülkesinde doğan 461 oyuncu onun izinden gitti.

Ancak hiçbiri, 20 Haziran 2003’te ilk lig maçına çıkan bir sağ elini kullanan oyuncudan daha iyi değildi. O gün bir homer vuran ve daha sonra Florida Marlins’in o sezon Dünya Serisini kazanmasına yardım eden 20 yaşındaki sıska bir yarışmacı olan Miguel Cabrera, o zamandan beri beyzbol toplarını ezdi. Ancak 2.699 normal sezon maçındaki yıpranma ve yıpranma bedelini ödedi ve Cabrera’nın huysuz sağ dizi ancak çok daha fazlasını kaldırabilir. Kış boyunca, gelişen Detroit Tigers için atanan forvet Cabrera, 2023’ün kariyerinin son sezonu olacağını yineledi.

39 yaşındaki Cabrera çivilerini asmaya hazırlanırken, beşinci ve son Dünya Beyzbol Klasiği’nden başlayarak bir sürü kasık topluyor. Takımın kaptanı olarak seçilen Cabrera, bu veda mücadelesinin, etkinliğin başladığı 2006’dan bu yana her turnuvaya katılmasına rağmen Venezuela’nın asla kazanamadığı dört yıllık turnuvada bir şampiyonlukla başlamasını umduğunu söyledi.

Venezuela Cumartesi günü bir beyzbol devleri düellosunda Dominik Cumhuriyeti’ni 5-1 yenmeden önce İspanyolca olarak “Gerçekleştirmek istediğimiz bir rüya” dedi. Daha sonra şunları ekledi: “Ülkemi temsil edebildiğim ve müsait olduğum her an gurur duyuyorum. Şanslıyım çünkü bugünlerde herhangi bir sakatlığım olmadı.”

Porto Riko galibiyeti de dahil olmak üzere grup maçlarında 4-0’lık bir rekora sahip olan Venezuela, Cabrera’nın rüyasını gerçekleştirmek için en iyi konumda. Venezuela ve Japonya, 20 takımlık turnuvada yenilmeyen tek takımlar ve her ikisi de şimdiden çeyrek final biletlerini ayırttı. WBC unvanı olsun ya da olmasın, Cabrera’nın MLB tarihindeki ve Venezüella beyzbol tarihindeki yeri sağlam.

MLB tarihinde 500 homers ve 3.000 vuruşa sahip yedi oyuncudan biridir. Bunlardan üçü (Hank Aaron, Willie Mays ve Eddie Murray) Hall of Fame’e seçildi, ikisi kariyerleri boyunca performans arttırıcı ilaçlar kullandıkları için uzaklaştırıldı (Alex Rodriguez ve Rafael Palmeiro) ve geçen yıl emekli olan Albert Pujols, 2028 yılına kadar Cooperstown oylamasında olmayacak.

Başka hiçbir Venezüellalı oyuncu bu kadar çok vuruş (3.088), home run (507), sayı koşusu (1.530), koşu (1.847), yedek oyuncu galibiyeti (67.7), En Değerli Oyuncu Ödülü (iki) ve Triple Crown (bir) sahibi değil. Cabrera. Luis Aparicio, Cabrera’dan (12) daha fazla All-Star seçimine (13) sahip Venezuela doğumlu tek oyuncu. Bir stoper olan Aparicio, aynı zamanda Hall of Fame’deki tek Venezuelalı oyuncu. Birçok kişi sırada Cabrera’nın olacağına inanıyor.

Arka arkaya WBC turnuvalarında Venezuela’nın dayanak noktası olan Kansas City Royals yıldız avcısı 32 yaşındaki Salvador Perez, “Onunla birlikte oynamak gerçekten özel,” dedi. “Kendimi bir Hall of Famer ile oynuyormuş gibi hissediyorum.”

Perez daha sonra, “Bundan 15 yıl sonra insanlara onunla nasıl oynadığımı anlatabileceğim için mutluyum.”

Cabrera’nın kariyerinin son aylarında, beyzbolun hüküm sürdüğü bir ülke için umut verici bir WBC galibiyetiyle başlayarak, etrafındakiler onu onurlandırmak için ellerinden geleni yaparlar. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Dominik Cumhuriyeti, Venezuela’dan daha fazla büyük lig oyuncusu üretti.

Aynı zamanda Houston Astros koçu olan Venezuela teknik direktörü Omar López, “Miguel’e iyi anıları olması için yardım etmek istiyorum” dedi. “Benim için bu çok önemli. Bu hikayenin bir parçası olmak benim için çok tatmin edici. Beni ve teknik ekibi hatırlaması için ona iyi bir miras bırakmayı umuyorum.”

Asla harika bir saha oyuncusu olmayan Cabrera, bir zamanlar sol saha oyuncusu veya üçüncü kaleciydi ve birinci aşamaya geçti. Sonunda DH’ye geçti. Cabrera, en iyi döneminde hem ortalama hem de güçlü vurabilen ender bir oyuncuydu. 2004’ten 2016’ya kadar 0,323’e ulaştı ve sezon başına ortalama 33 home run, 115 RBI ve 155 maç yaptı. Dört vuruş Amerikan Ligi şampiyonluğu kazandı.

2012’de tarihin en büyük hücum sezonlarından birini üretti ve vuruş ortalaması (.330), home run (44) ve RBI’da (139) AL’ye liderlik ederek beyzbolun 45 yıldaki ilk üçlü tacını ele geçirdi. Geçen yılın ALMVP ödülünü kazanan Yankees vurucusu Aaron Judge, kolej koçunun bu sezon ilham almak için Cabrera’dan öne çıkan olayları oynadığını söyledi.

Seattle Mariners için oynayan Venezüellalı 31 yaşındaki Eugenio Suárez, “Miguel’e tüm kalbimle hayranım,” dedi. “Onu oynarken izlemek bana çok şey öğretiyor. Kariyerindeki tutarlılık ve oynadığı tutku onu taşıdı.”

Ancak son zamanlarda Cabrera için tutarlılık çok daha zorlaştı. Çeşitli sakatlıklar ve mücadeleler nedeniyle, pandemi nedeniyle kısalan 2020 sezonu hariç yılda ortalama 109 maça çıkıyor ve 2017’den bu yana yılda ortalama 10 home run yapıyor ve 0,262’ye ulaşıyor. Geçen sezon Tigers için 96 mağlubiyetlik bir kampanyada kariyerinin en kötü yılını geçirdi. Ve Detroit ile yaptığı sekiz yıllık, 248 milyon dolarlık uzatma sözleşmesi bu sezondan sonra sona eriyor.

Cabrera, boyu veya sözleşmesi ne olursa olsun, yıllar içinde öncelikle ülkesi için oynadı. Daha çok menajerlik rolünde oynamasına rağmen – ara sıra DH (iki maçta 1-9 kazandı), tam zamanlı bir kaptan ve resmi olmayan bir genel müdür yardımcısı – Cabrera’nın varlığı Venezuela takımı, taraftarları ve spor için çok şey ifade ediyor. .

Venezuela için başlangıç atıcısı olan 35 yaşındaki Jhoulys Chacín, “Başardığı her şeyden memnunuz, ancak bunun son yılı olduğu için üzgünüz” dedi. “Gerçek şu ki, onunla çok gurur duyuyoruz.”

Miami Marlins için atıcı olan 27 yaşındaki Pablo López, Cabrera’nın diğer Venezuelalılara aynı yolu izlemeleri için ilham verdiğini söyledi. Ülkeden gelen oyuncu hattı 1990’larda hızlandı, ancak 2000’lerde Cabrera’nın lige yükselmesiyle patladı.

López, “Benim neslim için çok şey yaptı,” dedi. “Bizi motive etti, neden oynamamız gerektiğine dair sebepler verdi. Yapabilseydi, bunu yapacak araçlara da sahibiz.

Venezuela takımı kurulurken, federasyon yetkilileri ve koçları, Cabrera liderliğindeki bir grup deneyimli oyuncuya danıştı. Teknik direktör Omar López, Cabrera’nın kazanmak için gerekeni yapma konusundaki bağlılıklarını ve istekliliklerini ölçmek için diğer Venezuelalıları aradığını söyledi.

Milwaukee Brewers başkan yardımcısı ve beyzbol operasyonları özel asistanı ve aynı zamanda Venezuela takımının genel müdür yardımcısı olarak da görev yapan Eduardo Brizuela, hızla gelişebilecek bir takım kurma umuduyla Cabrera’nın katkısının arandığını söyledi.

Brizuela, “O bizim neslimizin en iyi oyuncusu ve muhtemelen ülkemizdeki en iyi oyuncu” dedi. “Onun nerede durduğunu anlamak ve oyuncularımızla her konuşmasında öyle bir etki yarattı ki, bu süreçte bir oyuncu olarak Miguel’de bir müttefikimiz olması bizim için muazzam oldu.”

Cabrera, takım yetkilileriyle sürekli iletişim halinde olduğu için minnettar olduğunu söyledi. Kaptanlık randevusuna atıfta bulunan Cabrera, “Bu tür şeylerden hoşlanmadığımı biliyorsun ama bu senin kabul ettiğin bir şey ve umarım oyuncuları destekleyebilirsin” dedi.

Cleveland Guardians’ın all-star ikinci meydan oyuncusu 24 yaşındaki Andrés Giménez, Cabrera gibi bir yıldızın yanında oynamayı bir rüyanın gerçek olduğunu söyledi.

Texas Rangers için all-star bir atıcı olan 31 yaşındaki Martín Pérez, “Bize davranış şekli etkileyici,” dedi. “Miguel gibi bir lideriniz olduğunda ve sizi takımın bir parçası gibi hissettirdiğinde ve kulüp binasında hiç ego olmadığında, bu çok iyi hissettiriyor.”

Cabrera, Venezuela için gerektiği kadar çok veya az oynayacağını söyledi. Yankees ve Venezuela takım koçu Carlos Mendoza, Cabrera’nın kariyeri boyunca “sanki küçük liglerdeymiş gibi” aynı çocuksu beyzbol zevkini sürdürdüğünü söyledi.

Cabrera, “Beyzbol oynamayı sevdiğim şey bu,” dedi. “Sahaya çıkma fırsatını her bulduğumda, bunu büyük bir aşkla yapıyorum.”

Son sezonunda son WBC’sinde oynamanın acı tatlı olup olmadığı sorulduğunda, Cabrera formuna sadık kaldı ve genişçe sırıttı. “Acı tatlı sevmiyorum” dedi.