Mesleksel eğitimde yeni periyot

CatWalk

New member
MEB’in sitesinde yer alan habere nazaran; Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TBMM Genel Şurası’nda kabul edilen mesleksel eğitim stajına devlet katkısını da içeren ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni kıymetlendirdi. Mesleksel eğitim merkezlerinin, öğrencilerin haftada bir gün okulda, öbür günler işletmede gerçek ortamda mesleksel eğitim aldıkları bir eğitim çeşidi olduğunu belirten Özer, mesleksel eğitim merkezlerinin Almanya’daki doğal mesleksel eğitimin Türkiye’deki karşılığı olduğunu söylemiş oldu. Özer, mesleksel eğitim merkezlerinde istihdam oranının yüzde 88’ler ile çok yüksek olduğuna işaret ederek mesleksel eğitim merkezlerinin kapasitesini artırmak istediklerini belirtti. Bunun için 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda iki değerli değişikliğe gidildiğini anlatan Özer, bu çerçevede hem patron hem mesleksel eğitim merkezlerine devam eden öğrenci açısından da avantaj sağlayan düzenleme ile ilgili bir güzelleştirmenin adımını attıklarını vurguladı.

ÖĞRENCİLERİN MESLEKSEL HÜNERLERİNİ ARTIRACAK
Özer, bu iki düzenlemenin TBMM’de kabul edildiğini anımsatarak şunları söylemiş oldu: “Öğrenciler açısından bildiğiniz üzere 3 yıllık eğitimin sonunda başarılı olanlar kalfa, dört yılın sonunda başarılı olanlar da usta olarak mesleksel eğitim merkezlerinden mezun oluyorlar ve bu öğrenciler, dört yıllık eğitim boyunca her ay taban fiyatın üçte biri kadar fiyat alıyorlar. 3’ncü sınıfın sonunda kalfa olan öğrenciler de minimum fiyatın üçte biri kadar fiyat almaya devam ediyorlardı. Bu durum güzelleştirildi. Yani artık kalfalar, taban fiyatın üçte birini değil, yarısı kadar fiyat alacak. Bu, mesleksel eğitim merkezlerine öğrencilerin yönelimi açısından fazlaca değerli bir teşvik oluşturacak.

Bu düzenlemenin patronlarla ilgili bir kısmı da olacak. Her ay mesleksel eğitim merkezine devam eden öğrencilerin almış oldukları minimum fiyatın üçte biri kadar fiyatı patron ödüyordu. Devlet, şayet çalışan sayısı 20’nin altındaysa üçte teğin üçte ikisini patrona geri ödüyordu.” Bu yeni düzenleme ile devletin patron üstündeki maddi yükü alacağını söz ederek patronun 4 yıl boyunca yalnızca usta öğretici bulundurup öğrencilerin mesleksel marifetlerinin geliştirilmesine epeyce büyük katkı sağlayacağına değinen Özer, bu biçimdelikle mesleksel eğitim merkezlerinin cazip bir eğitim tipi olacağının altını çizdi.

Özer, patronun öğrenciyi mezun olduğu vakit da istihdam etmek isteyeceğini aktararak “Mesleki eğitim merkezlerindeki istihdam oranı devasa yükseklikte, yüzde 88’ler civarında, bu oran daha da artacak. Şu anda yaklaşık 160 bin öğrencinin eğitim aldığı bir eğitim çeşidi mesleksel eğitim merkezleri” tabirini kullandı.

Burada en büyük avantajın ortaokul mezunu her insanın mesleksel eğitim merkezinde eğitim alabileceği olduğunu ve ötürüsıyla bir yaş sınırlamasının bulunmadığını bildiren Özer, “Türkiye’de mesleksel eğitim merkezlerini genç işsizlik oranını düşürmek için en değerli enstrüman olarak kullanmak istiyoruz” dedi.

MADDİ AVANTAJ SAĞLAYACAK
Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomik Islahat Paketi’nde istihdamla ilgili güzelleştirmede 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’ndaki düzenlemeye vurgu yaptığını belirterek şu biçimde devam etti: “ötürüsıyla bu iki düzenleme de gerçekleşmiş oldu. Sahiden mesleksel eğitimde yeni bir periyot başlayacak. İş gücü piyasasında artık ‘Aradığım elemanı bulamıyorum.’ mazereti kalkacak. Zira mesleksel eğitimde aradığı elemanı yetiştirmesiyle ilgili patronun önünde hiç bir maddi yükümlülük olmayacak. beraberinde gençlerimizin de mesleksel eğitim merkezine devam etmeyle ilgili maddi olarak da avantajları olacak. Minimum fiyatın yarısı kadar eğitimlerine devam ederken fiyat alacaklar. Mevcut 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda ek bir düzenleme daha var. Bu, yeni düzenlemedilk evvel de cari olarak uygulanıyordu. Öğrencilerimiz, iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalı. Bizim, Bakanlık olarak istediğimiz şey artık bundan daha sonra hangi dalda muhtaçlık var ise o kesimin faal olarak çalıştığı işletmede, yerinde mesleksel eğitim merkezini kurmak ve eleman muhtaçlığını, insan kaynağını yetiştirmek.”