Mesleksel eğitimde rekor öğrenci artışı

CatWalk

New member
İstihdam artışına katkı sağlamak için Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yürütülen çalışmalar dahilinde Mesleksel Eğitim Kanunu’nda geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle mesleksel eğitim merkezleri öğrenciler için fazlaca daha cazip hale geldi. Düzenleme öncesinde 159 bin olan mesleksel eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı, bir buçuk ayda yüzde 100’lük artışla 321 bine yükseldi.

Maddede yapılan değişiklikle mesleksel eğitim merkezine kayıt yaptıran bir öğrenci okurken aylık yaklaşık bin 275 lira fiyat alıyor. Üç yılın sonunda kalfa olanlar ise yaklaşık 2 bin 125 lira gelir elde edebiliyor. Bu fiyatların tamamı devlet tarafınca ödeniyor. Ayrıyeten, tüm öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanıyor. Bir gün okulda, dört gün işbaşında eğitimin verildiği merkezlerde edinilen tecrübe, istihdam oranlarına da yansıyor. Mezunların yüzde 88’i istihdama katıldı.

en çok ÖĞRENCİ İSTANBUL’DA
İstanbul’da mesleksel eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı, 27 bin 271’e ulaştı. İstanbul’u 15 bin 690 öğrenci ile Ankara ve 14 bin 741 öğrenci ile Gaziantep izledi. Mesleksel eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısına bakılırsa yapılan sıralamada 14 bin 576 öğrenci ile Adana dördüncü olurken 13 bin 863 öğrenci ile Hatay beşinci oldu.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ALAN HOŞLUK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ
Mesleksel eğitim merkezlerinde en epeyce tercih edilen alan 65 bin 891 öğrenci ile hoşluk ve saç bakım hizmetleri olurken 44 bin 510 öğrenci ile motorlu araçlar teknolojisi ikinci ve 31 bin 651 öğrenci ile elektrik elektronik teknolojisi üçüncü sırada yer aldı. 30 bin 422 öğrenci ile yiyecek içecek hizmetleri dördüncü ve 18 bin 713 öğrenci ile moda tasarım teknolojisi beşinci sırada yer aldı.

MAKSAT 1 MİLYON ÖĞRENCİ
Husus ile ilgili bir kıymetlendirme yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söylemiş oldu: “3308 sayılı Meslek Eğitim Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeler mesleksel eğitim merkezlerini güçlendirerek iş gücü piyasasının muhtaçlık duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde yeni bir periyot başlattı. Bu, ülkemizde istihdamı artıracak tarihi bir adımdır.

Mesleksel eğitim merkezlerinin sunduğu imkânları tanıtmak ve tüm gençlerimizin, ailelerin yeniliklerden haberdar olması için kapsamlı bir çalışma başlattık. Kamu spotları hazırladık. bir fazlaca televizyon kanalında yayımlanıyor. Öteki taraftan 81 vilayette yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz, ailelere mesleksel eğitim konusunda rehberlik hizmeti sunuyor. Vilayetlerde sanayi ve ticaret odalarına, bölüm temsilcilerine ve ailelere mesleksel eğitim merkezlerini tanıtıyorlar. Bilhassa OSB’lerin bu imkândan yararlanabilmesi için tüm OSB’lere mesleksel eğitim merkezi kurduk. Bu adımlar kısa müddette öğrenci sayılarına yansıdı. Bir buçuk aylık vakit diliminde öğrenci sayısı yüzde 100 arttı. 2022 yılı sonuna kadar 1 milyon vatandaşımızı mesleksel eğitim merkezleri ile buluşturma maksadımız var. Mesleksel eğitim merkezlerinin hem insan kaynağımızın niteliğinin artmasında birebir vakitte bilhassa genç işsizliğin azaltılmasında hayli değerli katkı sunacağına inanıyorum. Bu sürece büyük emek veren çalışma arkadaşlarıma ve 81 vilayet yöneticilerimize teşekkür ediyorum.”