Memorial, beyzbol kariyeri nesiller boyu süren Roger Craig’i onurlandırdı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
San Diego eteklerindeki sessiz bir golf sahasının kenarında, ses sisteminden Highwaymen müziği dört nala geliyordu. Ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı olan aile ve beyzbol, Roger Craig’e son bir kez veda etmek için bir araya gelmişti. Atlar ve golf, bu Kuzey Karolina köylü çocuğunun hayatındaki diğer iki temel unsur, şarkılar uğuldarken hayal gücünün yeşil otlaklarını ve tozlu yollarını zarif bir şekilde dolduruyordu.

ben bir soyguncuydum
Otobüs güzergahları boyunca sürdüm

Craig bu ay öldüğünde 93 yaşındaydı. 71 yıldır çok sevdiği Carolyn ile evlidir. Cumartesi günü kahkahalar, gözyaşları ve tarihi mutlu bir şekilde aşan tatlı ve komik hikayelerle dolu bir anma töreninde, Craig’in mirası, Major League Baseball’un son 111 yılını topluca şekillendiren üç kişilik bir grubun ana dişlisi olarak parladı.

Craig, Brooklyn Dodgers’ın 1957’deki son maçında başlangıç atıcısıydı ve ardından 1962’deki genişleme serisinin ilk oyununda Mets için başlangıç atıcısıydı. Mets’teki menajeri, inanılmaz Casey Stengel, 1912’de Brooklyn’deki ilk çıkışını yaptı. . Başarılı bir atış koçu ve menajeri olan Craig, San Diego Padres’in şu anki menajeri Bob Melvin’e akıl hocalığı yaptı.

Üç sezon boyunca Craig’in yakalayıcısı olan Melvin, hafta sonu Padres’ini Tampa Bay’e karşı yönetirken, “Onun için oynamasaydım bugün yapamazdım,” dedi. “Roger beni menajer olarak maçı izlemeye zorladı.”

1912’den 2023’e Stengel’den Craig’e ve Melvin’e. Beyzbolun Hüzünlü Sözlüğü şiirinin ünlü mısrası Tinker to Evers to Chance’in edebi nüfuzuna sahip olmayabilir. Ancak hardball yarışında yadsınamaz bir zenginlik var.

“‘Humm Baby!’ Yapabilir miyim? almak? Herkesten mi?” diye sordu eski Giants atıcısı ve şu anki Padres televizyon analisti Mark Grant, anma töreninde sözlerine başlarken. Açık hava törenindeki cemaat, Craig’in öğüt, ünlem ve açıklama işlevi gören neşeli ve evrensel ifadesi olan “Humm Baby” diye bağırarak yüksek sesle itaat etti. Tüm durumlar için uygun ve arzu edilirdi.

Craig bir takım arkadaşı, koca, baba ve öğretmendi. Bölünmüş hızlı toplarda ve ilişkilerde mükemmeldi. Kısa ve öz bir zarafetle, gerilimi zahmetsizce yatıştırdı ve çıkmaza giren oyuncuları etkisiz hale getirdi.

“Benim için çok şey ifade ediyordu,” dedi Hall of Famer’ın stoper oyuncusu ve öğleden sonraki konuşmacılardan biri olan Alan Trammell.

Trammell, Craig’in beş sezonu boyunca Sparky Anderson için atış koçu olarak Detroit’teydi – bu, Tigers’ın 1984 Dünya Serisi şampiyonluğuyla sonuçlanan bir koşu. Başka bir Hall of Famer olan Jack Morris atış yaptığında, gevşek trammel Craig tarafından takdir edildi.

Kariyeri Craig’in ona parçalamayı öğretmesiyle başlayan Morris, tümseğe çıktı. İşler sıkılaştığında, Anderson hikmetli sözler yayması için Craig’i gönderirdi. Craig görev duygusuyla itaat etti, Vulcan Morris’in bununla hiçbir ilgisi olmadığını biliyordu. Sonuç olarak, atış koçu genellikle Trammell ile sohbet eder ve Morris’i tamamen görmezden gelirdi. Sonunda, Morris sabrını yitirdi ve onlara tepesini terk etmelerini emretti.

Craig sığınağa dönecek ve Sparky’ye asının iyi olduğu ve oyunun devam edeceği konusunda güvence verecekti.

Bu karakter, kazanılan ve kaybedilen birkaç savaşla şekillendi. Genişleyen Mets ekibinin bir üyesi olarak Craig, 1962’de 10-24’lük bir rekora sahipti ve mağlubiyetlerde büyüklere liderlik etti. Daha sonra 1963’te 22 mağlubiyetle ana liglere liderlik etti.

On yıl önce Craig ve karısıyla San Diego’daki apartman dairelerinde bir öğleden sonra Roger ve ben bunu tartıştık ve o sırıttı. Yazarların, Mets ile olan sicilinden “utanıp utanmadığını” sormak için yine de arayacağını söyledi. Bu iki sezonda tam 27 maç attığını belirtmek isterim.

Birinci ligdeki ilk maçı, 1955’te daha mutlu koşullar altında, Brooklyn onu AAA Montreal sınıfından bir tohum için aradığında geldi. Tüm maç boyunca Cincinnati’ye üç sayılık atış yaparak o kadar iyi performans gösterdi ki, menajer Walter Alston ona birkaç gün izin almasını ve ailesini Montreal’den Brooklyn’e taşımasını söyledi. Kıdemli bir takım arkadaşı, Craig’in yüzündeki belirsizliği görünce, “Hadi oğlum, seni havaalanına götüreceğim” dedi.

Jackie Robinson’dı.

Craig, “Büyük liglerdeki ilk günümdü,” dedi. “Ve Jackie Robinson beni havaalanına götürüyor.

“Yaşadıklarıyla ilgili tek kelime etmedi. Ve çoğunu gördüm. Bana ‘Oğlum, harika bir atıcı olacaksın’ dedi.”

O sonbaharda, Dodgers New York’taki tek şampiyonluğunu kazanmak için yedi maçta Yankees’i mağlup ederken, Craig Dünya Serisinin 5. Oyununda kazanan atıcıydı.

Takımın Los Angeles’a taşınmasını da içeren Dodgers’la yedi sezonun ardından Craig kendini çok farklı bir durumda buldu. Tanıdık bir yüzün New York’taki bilet satışlarına yardımcı olacağını varsayan Mets, genişleme taslağında altıncı seçim olarak onu seçmek için hesaplı bir karar verdi.

O sırada 32 yaşındaydı ve Stengel ona mutlu bir şekilde BAY Craig diyordu. Ne de olsa, 20’li yılların ortalarında rotasyonda Yaşlı Devlet Adamıydı. Mets, 40-120’lik bir skorla boşuna modern bir rekor kırarken, Stengel sık sık Craig’den başlangıçlar arasında atış seansını atlamasını istedi.

“BAY Craig,” derdi Stengel. “Bugün dokuz devre attığını biliyorum ve dört gün boyunca atış yapmayacaksın, ama başlangıçlar arasında atış yapma Her ihtimale karşı öndeyiz Rahatlamak için bir veya iki vuruş atmanız gerekebilir.

Yarım asır sonra, Craig hâlâ gülüyordu. Mets’in kazandığı ender durumlarda mı? Aslında Stengel öne doğru eğildi ve Craig’le göz göze gelene kadar sıraya baktı. Ve Craig ısınıyordu. Bu sezon 33 maça çıktı ve diğer dokuz maçta yedek oyuncu oldu.

Craig, Mets’le geçirdiği kayıp yıllarda New York’ta bir gece eski sahibi Bill Veeck ile karşılaştı ve ona yaşadığı onca şeyden sonra bir gün iyi bir atış koçu veya menajeri olacağını söyledi.

“Haklıydı,” dedi Craig. “Bunu hiç unutmadım. Ondan sonra onu her gördüğümde teşekkür ettim. Kaybetmekten çok şey öğrenirsin. Çünkü ‘Bunu nasıl düzeltebiliriz?’ diye düşünmeye devam ediyorsunuz.”

Bir atış koçu olarak başarılı bir kariyerin ardından Craig, 1985’te 62-100’lük bir rekora sahip olan Giants takımının menajeri oldu. Bay Fix-It, onları 1987’de 90-72’lik bir rekorla NL Batı Şampiyonu yaptı. İki yıl sonra, Craig ekibi San Francisco’daki ikinci flamasına götürdü.

Oyuncu olarak üç World Series yüzüğünü (1955 ve 1959 Dodgers, 1964 Cardinals) ve birini atış koçu olarak (1984 Tigers) kazanan Craig, 2001’de eski yakalayıcılarından biri olan Bob Brenly aradığında hala çalışır durumdaydı.

Arizona Diamondbacks’i yöneten Brenly, o bahar Craig’i konuk koç olarak kampa davet etti ve Diamondbacks, World Series’de Yankees’i mağlup ettikten sonra Craig’e yüzük boyutunu sordu. Yönetici, eski akıl hocasına, takımın sahibini Craig’i aramaya ikna ettiğini söyledi.

Brenly, Craig’e, “Geçen yıl yaptığın o kadar da önemli değil,” dedi. “Bir oyuncu, teknik direktör ve menajer olarak benim için yaptıklarınla ilgili.”

Daha sonra Diamondbacks’le birlikte olan Melvin, Craig’e farklı bir hikaye anlattı: “Bunu sana söylememeliydim ama Bob o yüzüğü kendisi ödedi.”

Hafta sonu Petco Park’ta Melvin hikaye anlatılırken gülümsedi ve başını salladı.

Melvin, “Roger onun için çok şey ifade ediyordu,” dedi. “Ve bunu bilmesi gerektiğini hissettim.”

Craig için, kulüp binasının içinde ve dışında aile bağları her zaman mevcuttu. O ve Carolyn, yedi torun ve 14 torun çocuğu doğuran dört çocuk yetiştirdiler. Torunlardan biri olan Chelsea Willingham, Cumartesi günkü ayinini Kutsal Yazılardan, Mezmur 23’ten bir okuma ve tatlı bir ricayla bitirdi.

“Humm Baby’nin ruhuyla, lütfen ben ‘Amazing Grace’ şarkısını söylerken bana eşlik edin” dedi. Koro doğrudan ve güçlüydü, kalpler atıyordu ve atlar çalıyordu ve muhtemelen Stengel bir yerlerde Craig’den ısınmasını istiyordu. Her ihtimale karşı.