Medya » Blog Arşivi » Marco Ferradini: “Kendime söylüyorum ve şarkı söylüyorum”

Hiranur

New member
4D03A37F-45F5-413D-8387-7D3C652D4E04
Marco Ferradini asla durmaz. Elli yıllık müzikte ne can sıkıntısı ne de dinlenme tanımış, her şeyi çalmış, söylemiş, bestelemiş. Ama sonunda onu gerçekten tanıyanların çok az olduğuna şüphe yok. Yine de, yaptığı son şeylerden bahsetmek gerekirse, yakın zamanda diğerlerinin yanı sıra Fabio Concato ve Rosalia De Souza ile birlikte Iannacci’ye adanmış bir kolektif albüme katıldı; Aido lehine bir konser için Milano’da Mario Lavezzi ve Dario Baldan Bembo ile birlikte sahnelendi; sık sık radyo ve televizyon programlarına konuk oluyor ve verdiği konserlerle tüm İtalya’yı dolaşıyor. Ama tam da bu son yönü, canlı performansların yönü, yeni bir gösteri inşa etme arzusuna yol açtı ve ilk kez kendi kendine şunu söyleyebildi: “Bugünlerde, geçmişte olduğundan çok daha fazla, sanatçılar birbirlerini sadece birkaç şarkıyla tanıyorlar ve geri kalan her şey arka planda kayboluyor. Bu yüzden bazen bazı sanatçılar gerçekte kim olduklarını bilmiyorlar.” Ferradini haklı: Yıllar geçtikçe radyolar zaten programlarını hit şarkılara, başarılara yoğunlaştırdı, geri kalanından vazgeçti, ancak bugün single’ları geliştiren platformlar ve çalma listeleriyle bu fenomen çarpıcı bir şekilde genişledi. Kendi deyimiyle “‘Teorema’nın zincirsiz kölesi” olan Ferradini, en bilinen şarkısı, nesnel olarak paslanmaz, kırkıncı yılını başarıyla geride bırakacak kadar mükemmel, kurduğu hayatında yazdığı , başka birçok şey söyledi, uzun ve güzel bir kariyeri vardı ve tüm bunlara dair çok az hatırası bugün platformlarda veya radyolarda kaldı. Bu yüzden akıllıca davranarak kendini “yeni”ymiş gibi yeniden önermeye karar verdi, “nostaljik” olana değil, “Teorema”nın ötesinde hayat olduğunu, sanatın, şarkıların, müziğin var olduğunu zevkle “keşfedebilecek” kişilere hitap etti. . “Dolaştığım bu akşamlar, bir geçmişim ve bugünüm olduğunu söylemek istedim” diyor Ferradini, “milano’ya gittiğim, mahzenleri ve kayıt odalarını sık sık ziyaret ettiğim, vokalist olduğum zamanları anlattığım akşamlardır” diyor Ferradini. Mazinga’dan Ufo Robot’a geçen uzun çizgi film faaliyetini, Umberto Tozzi veya Patty Pravo ile turneleri Ramazzotti’den Gaber’e birçok kişiyle birlikte söyledim. İlk gitardan aldığım ilk plağa, Tony Dallara’nın “Burning Ice”ına kadar her şeyi anlatıyorum, müziğin radyoda nasıl keşfedildiğini ve Beatles’ın benim için ve benim için nasıl bir ışık olduğunu anlatıyorum. diğerleri ”. I Balordi’nin ilk provalarıyla ya da Drogheria Solferino’yla progresif ya da Yu Kung’la popüler müziğin, Herbert Pagani’yle büyük karşılaşmasına kadar müzikle kesişen bir roman gibi görünen bir hikaye. Ferradini, kısmen artık var olmayan, kısmen değişmiş bir dünyadan ve her şeyden önce “bunca zamandan sonra değişmeyen” büyük müzik sevgisinden bahsediyor. Her zaman duygu için melodi arıyorum”. Elbette, şarkıcı-söz yazarının altını çiziyor, “Bana gönderdiği şey, herkesi harekete geçiren güzellik arayışı, şimdi sadece birkaç tıklama için yarışıyorsunuz, müziği dinliyorsunuz ama genel olarak daha az dikkatle”. İşin güzel yanı, tüm bunların içinde az da olsa bir nostalji yok çünkü Ferradini kesinlikle zamanında, yolculuğunun ve varoluş biçiminin farkında. Pandemiden önce çıkardığı son albümü “Üzüm ve Şarap”ta bunu çok güzel anlatıyor: “Gençken üzümsün, büyüyünce iyi şarapsın”, altını çizerek olgun bir sanatçı. İtalyan şarkılarının birçok mevsiminden geçen ve bugün deneyiminin sakinliği ve bilgeliğiyle, ancak bol miktarda coşku ve enerji ile kendini sunan. Albümde adanmış şarkılar ve aşk şarkıları, hikayeler ve vizyonlar, yaşanan ve hayal edilen hayatlar, kızı Marta ile düetler ve mükemmel bir yalnızlık içinde parçalar var. Bir de sekiz dakikalık bir parça var, “Orada ne olduğunu biliyorsun”, filtresiz konuşuyor: “Bir gün sinirlendiğimde yazdım, özgürleştirici bir deneyimdi, kendi yolumu anlatmanın bir yoluydu. ve düşünme”.
Marco Ferradini bugün hala ne isterdi? “Anlaşılması gereken basit bir şey. Bu ‘Teorema’dan kaçmak anlamına gelmiyor, ama yanlış anlaşılmasın, dünyanın her yerinde olduğu gibi, bir süper grubunuz yoksa İtalya’dayken gitar ve sesten oluşan müzik önerme olasılığına sahip olmak. ya da 50 kişilik bir orkestra, müzik yapmıyormuşsunuz gibi görünüyor. Akustik sesleri seviyorum, sahip olduğum şey için takdir edilmek istiyorum, güçlü olmayan ama gitarla akort olmak için mükemmel bir ses. Ve müzik aşkına, böyle yazmaya ve şarkı söylemeye devam edin.”

Yazılı 28 Kasım 2022 Pazartesi 09:16
Blog, Genel, Şu An Çalınan kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.