Medya » Blog Arşivi » Bez bebeklerin dönüşü

Hiranur

New member
Resimler IMusicFun - 1
Rag Dolls olarak adlandırılıyorlar, 1997’den beri varlar, 2000’lerin Milano sahnesinin ana pop punk gruplarından biriydiler ve bir ‘bekleme’ döneminden sonra yeni bir enerjiyle ve her şeyden önce geri döndüler. “I’m not like you” adlı bir single ve programatik olarak “Dirty” adlı bir albümle, hiçbir şeyden korkmadıklarını ve gerçekten 2000’lerin ortasında bir rock grubu olduklarını söylemek için. Dişi rock mı? Grubun kuruluşundan bu yana ruhu olan Morgana Blue ve Dani Piccirillo, “Biz bir kadın grubuyuz, kadın sorunlarına, bakış açılarına, duygulara olan inancımızı korumamız bir tür misyondur” diyor. Tabii rock’ın neredeyse tamamen erkeklere indirgendiği bir dünyada, bugüne gelmesi kolay olmasa gerek: “2000’lerin başında ayrıldık, iki albüm yaptık ama şimdiden İtalya’da rock yapıyoruz. çok basit değil o zaman kadın olmak… Nasılsa işler yolunda gidiyordu, konserler verdik, iyi plak sattık ama hayatın iniş çıkışları biraz durdu… Birkaç yıl öncesine döndük, hep birlikte değil, yeni unsurlarla. , ve yeni bir tavırla. Ama aynı kültürel ve feminist misyonla, diğer kadınlara örnek olmak ve yüksek sesle ve net konuşmak”.
Müzik yıllar içinde biraz değişti.
“Başlangıçta daha punk olduğumuz doğru, o sesle başladık. Zamanla zevklerin genişlediği doğrudur ve üstelik yeni kızlar yeni fikirler ve daha modern bir ses getirmiştir. Şimdi geçmiş ve günümüz arasında iyi bir melez var, yeni çıkan albümde biraz distorsiyonlu gitar ve yeni yönler var, hatta rap, biraz prodüksiyon ayarlamaları, şimdi kullanılan sıkıştırılmış ses. Yani punk hala var ama farklı bir şekilde, diğer türlerden de etkileniyor. Ben bir gitaristim, şarkıların ana formu olarak riffler arıyorum, bizimki hep rock ama çeşitli formlarda ve bundan memnunuz”.
Yani tutum değişti ama enerji aynı mı?
“Bence yazma biçimimiz değişti ama ifade etme ihtiyacı aynı kaldı. Şarkı yazarlarının içlerinde olanı ifade etmeleri gerekiyor ve bizim yaptığımız da bu ve bu, yolu düz tutmamızı sağlıyor. Ses değişti, her şeyden önce, çünkü rock’ta bile tamamen dijital, pedalboard ve gitar efektleri dijital olsa bile, arkamda her zaman yakışıklı bir Marshall var. Açıkız, deney yapıyoruz, tutum günümüzün tavrı, çünkü tüm iyi türler gibi biz de hayatta kalmak ve aynı zamanda ilerlemek için çevremizdeki dünyaya uyum sağlıyoruz”.
Ancak İtalyan sahnesi de değişti. Beğendin mi, ilgilendin mi? Bir rock alanı da geri dönüş yapıyor mu?
“Sahne değişse bile bir boşluk olmalı. Elbette, zor, çok fazla rap ve urban var, ama farkettim, koku alıyorum, biraz geri geliyor, görüyorsunuz, yeni bir sahne var, grupla birlikte rap sanatçıları var, daha önce sadece onlar vardı. arka izler . Biraz açıklık var, doksanlardaki gibi olmayacak ama inşallah asla demeyelim, yeni bir başlangıçtayız” dedi.
Elbette zorluklardan birini kaçırmayacaksınız…
“Zorluk mu? Hepsini seçtik, bir grup yaptık ve sadece kadınlarla başardık. Kapalı kapılar sayısız. Bir düşünün, İtalya’daki rock radyo istasyonları neredeyse hiç İtalyan gruplarının müziklerini yayınlamıyor. İtalyan rapi radyoda yayınlanırken rock sadece ingilizce söylenmeli kayıtta o zaman ingilizce de yaptık ama yurt dışına çıkmak için rock yapalım iyi bir dinleyici kitlemiz olsun niş kalmak istemiyoruz radyoya bir rock şarkısıyla çıkmak. Ve inanıyorum ki kararlılık, sebat, yenilgiler yaşamış olsak da bu isteğimizi gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır.”
Müzikte kadınlar için herhangi bir şey daha iyiye doğru değişti mi?
“Yirmi yıl öncesine kıyasla daha az önyargı var ama bazen sadece gizli. Her yere koşan süper maçolardan metinler duymak büyük bir çaba. Kültürel olarak, cinsiyetçi tutumlara dair hiçbir farkındalık yoktur. Bu farkındalığı yaratmak, şiddete karşı açık, açık ve güçlü olmak istiyoruz, neyse ki toplumda var olmaya başlayan kültürel değişime katılmakla ilgileniyoruz” dedi.

Yazılı 15 Temmuz 2023 Cumartesi 19:55
blog kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.