Kumanda ekonomisi ne demek ?

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Kumanda ekonomisi, ekonomik faaliyetlerde uretim, piyasa veya tuketici tarafndan olusturulan kontrolun, ekonomik etkinligin ozelliklerini ve sonuclarn inceleyen bir kuramdr. Ekonomik meseleleri cozmek icin kullanlan bir yaklasm olarak, kumanda ekonomisi, kontrolun cesitli ogeleri ve bunlarn ekonomik etkinligi uzerindeki etkilerini inceleyen bir teoridir. Bu yaklasm, ekonomi uzerinde kontrolun neye bagl olarak degistigini ve bu degisimin ekonomik etkinlige nasl etkisi oldugunu inceleyerek, ekonomiye kontrolun etkisini kavramaya yardmc olur.

Kontrolun Ogeleri

Kumanda ekonomisi, uretim, tuketici ve piyasa arasndaki kontrolun ogelerini inceler. Uretim, uretim araclarnn ve kaynaklarn kullanlmas, uretim sureclerinin tasarm, hammadde, uretim ve sats fiyatlar, uretim cktlarnn kalitesi, uretim teknolojisi ve uretim surecleri gibi ogeler icerir. Tuketici, tuketicilerin genel tercihleri, satn alma sklg, alnan mallarn niteligi, tercih edilen urunlerin fiyatlar veya odeme tercihleri gibi ogeleri icerir. Piyasa, urun fiyatlarnn ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, uretim arz ve talebi arasndaki denge veya fiyatlarn dengeye ulasmas icin piyasann nasl yonlendirildigi gibi ogeleri icerir.

Kontrolun Ekonomik Etkisi

Kontrolun ekonomik etkisi, uretim, tuketici ve piyasa arasndaki kontrolun sonuclarna bagldr. Kontrolun ogelerinin uretimdeki etkisi, uretim arznn ve talebinin denklesmesini saglayarak ekonomik verimliligi ve rekabeti arttrmaktr. Kontrolun tuketici etkisi de, tuketicilerin secimleri ve satn alma egilimleri uzerinde etkilidir. Bu, tuketicinin, urunun niteligine, fiyatna ve odeme tercihine gore secim yapmasn ve satn almasn saglar. Piyasann etkisi ise, ureticinin uretim arzn ve talebini dengelemek icin fiyatlar nasl ayarlayacagn belirler.

Kumanda ekonomisi, ekonomide kontrolun ogelerinin ve ekonomik etkilerinin incelenmesi icin kullanlan bir kuramdr.