Kullanılmayan okul öğretmenlerin eforuyla açıldı

CatWalk

New member
Bitlis’in Tatvan İlçesi’ndeki değişik okullarda vazife yapan 24 öğretmenden oluşan Renkli Düşler Kümesi, Ahlat ilçesine bağlı Taşharman Köyü’ndeki atıl durumdaki 50 yıllık okulu onarıp, anaokuluna çevirdi. Kütüphane ile spor salonuna da sahip okul, geri dönüşüm gereçleri kullanılarak öğretmenlerin kendi imkanlarıyla yapıldı. Okula Renkli Hayaller Grubu’nun Onursal Lideri Asım Kardoğan’ın anne ve babası Halime ve Zeki Kardoğan’ın ismi verildi.

Okulun açılış merasimine Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Ahlat Kaymakamı Fikret Dağ, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, Ahlat Ulusal Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Bilal Adabağ, Renkli Hayaller Kümesi istekli öğretmenleri, köy okulu öğretmenleri, öğrenciler ve Tatvan Gençlik Merkezi gönüllüleri katıldı.

‘EMEĞİ GEÇEN ÖĞRETMENLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM’
Bitlis ve ilçelerindeki 26 okulda bu çeşit çalışmalar yapıldığını belirten Vali Çağatay “Taşharman köyü; Ahlat ilçemizin en hoş köylerinden bir adedidir. Toplamda 141 öğrencisi var. Şu anda ortasında bulunduğumuz bina; eski okul. Aslında 50 yıllık bir bina. Bu binayı anaokulu öğrencilerinin kullanımı için Tatvan’da faaliyet gösteren ’Renkli Rüyalar’ isimli bir sivil toplum kümesi, bu biçimde hoş kullanılabilir hale getirmiştir. Geçen yıl da bu çeşit okulların açılışlarına davet etmişlerdi fakat pandemi niçiniyle gidememiştik. Bu yıl da normalleşmeden daha sonra Taşharman köyümüzdeki okulumuzu açtık. Burası uygun bir biçimde geri dönüşüm gereçleri ile oluşturulmuş. Eski araç lastikleri, paletler ile burayı daha kullanılabilir hale getirmiş. Emeği geçen bütün öğretmenlerimize ve katkı sunan köylülerimize teşekkür ediyorum” dedi.

‘ÇALIŞMALARIMIZ 50 GÜN SÜRDÜ’
Renkli Hayaller Kümesi Koordinatörü Süleyman Sertal da Taşharman köyündeki okulun birden çok basamaktan oluştuğunu belirterek şunları söylemiş oldu: “Öncelikle okulun dış kısmında bir çalışma yaptık. Dış duvarlar farklı renklerle boyandı. Atıl vaziyetteki okulumuz yaklaşık 50 yıllık. Okulumuzu, onursal liderimiz Asım Kardoğan’ın annesi ve babası olan Halime ve Zeki Kardoğan ismine bir daha eğitime kazandırdık. Bu çalışmayı öğrencilerin bilişsel süreçleri, fizikî ve bedensel durumlarına nazaran düzenledik. Birinci kısımda spor salonu olarak düzenleme yaptık. Duvarlara, Türk ve dünya sporuna katkıda bulunmuş atletlerin fotoğraflarını çizdik. İkinci kısımda sinevizyon kısmı var. Burada bilhassa öğrencilerin zihinsel gelişmenine yönelik olarak projeksiyon çalışması yaptık. Üçüncü kısım ise bilhassa öğrencilerin düşünsel ve zihinsel faaliyetlerini göz önünde bulundurarak, bir kütüphane, okuma köşesi ve zeka atölyesi yaptık. Bu süreçte Asım Kardoğan’ın kendi meskeninde kurmuş olduğu atölyeden faydalandık. Geri dönüşüm gereçlerini de kullanarak, değişik bir kütüphane ve zeka oyunları atölyesi yaptık. Burada 50 günlük bir çalışma ile okulumuz bir daha öğrencilerimizin hizmetine sunduk. ’Renkli Hayaller Grubu’ öğretmenleri, okulun öğretmenleri ve öğrencileri de bu mevzuda bizlere dayanak oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstekli öğretmenlerden Betül Birbilen ise atık materyallerle 50 günlük bir çalışmanın kararında okulu eğitim-öğretime açtıklarını söylemiş oldu. Vali Çağatay ve birlikteindekiler okulda yapılan çalışmaları yerinde inceledi. ondan sonrasında okulun birinci hali ve yapılan çalışmalarla ilgili sinevizyon gösterimini seyredildi.