Köy okulunda ‘greenbox’

CatWalk

New member
Manisa’nın Akhisar İlçesi’ndeki Selçikli Mustafa Sabırlı Ortaokulu, taşımalı eğitim kapsamında olan 100 öğrencili bir okul. Okulun müdür yardımcısı Hüseyin Coşkun bununla birlikte öğrencilerinin hayal güçlerini geliştirmeyi hedefleyen görsel sanatlar öğretmeni. Uzaktan eğitim sürecinde ders anlatımlarında ve öğrencilerine göndereceği çalışma görüntülerinde “greenbox” yani yeşil perde kullanıyor. Meskende yapacağı çekimler için yeşil fon perde alan Hüseyin öğretmen, meskende istediği verimliliği sağlayamadığı için perdeyi okula götürmüş.

Yeşil perde ile öğrenciler için etkinlikler yapmaya başlayan Coşkun, çalışmaları şu biçimde anlatıyor: “Her farklı mevzu için farklı bir dijital içerik oluşturma amacım vardı. Tasarladığım bir aktiflik için farklı yerlerde ama birebir husus bütünlüğünde bir aktiflik yapmam gerekti. Bu aktiflik için konuttaki yeşil perdemi okulumuzun kullanılmayan bir sınıfında duvara monte ettim. Etkinliklerimizi her sahnede yalnızca bir öğrenci olacak biçimde toplumsal ara kurallarına uygun olarak okulumuzda yapmaya başladık. hem de okulumuzun proje çalışmalarında da da bu yeşil perdeyi kullandık. Çekimlerde greenbox yani yeşil fon tekniğini kullanınca art planda istediğiniz sanal gerçekliği yaratabiliyorsunuz. Daha neler yapabilirdik ? Nasıl daha verimli bir aktiflik tasarımı oluşturabilirdik? sorularıyla yeşil ekran perdemiz bize yetmemeye başladı. Hareketli sahnelerimiz için genişliği kâfi değildi. Öğrencilerimiz de yeşil perdemizi fazlaca sevince uzun müddettir aklımda olan yeşil ekran sahne projemi Okul Müdürümüz Ali Osman Çallıkaya ile paylaştım. Fikrimi epeyce beğendi. Uzaktan eğitim sürecinde kullanılmayan bir sınıfımızı verimli bir biçimde kullanmak, yenilemek ve örnek bir proje oluşturmak için sahnenin sonları olmayacağı fikriyle yeşile boyayarak sanal stüdyo ve sahneye dönüştürdüm.”

TEK TEK ÇEKİYORUZ
Görüntü içeriklerinde evvela uzaktan eğitim sürecinde okul ortamında yapılamayan toplumsal etkinlikler ve proje çalışmalarımızda kullanılmak üzere sunum, müzik, şiir, drama çalışmaları kullanıldı. Akabinde proje tanıtım ve sunum çalışması, farklı yerlerde müzik söyleme aktifliği ve derslerde yapılan aktifliklerin sunumu çalışmalarıyla devam etti. Hüseyin öğretmen, “Bu etkinliklerimizi yaparken öğrencilerimizle tek tek görüntü çekiyor ondan sonrasındasında bu görüntüleri montaj programı ile birleştirerek kompozisyon halinde sunuyoruz. Etkinliklerimizde kullandığımız fotoğraflarımızın çekimini bir daha bu sınıfımızda yapıyoruz. Yaptığımız görüntü kayıtlarını proje çalışmalarımızda, okul öğrencilerimizle ve paydaşlarımızla dijital ortamda internet etik prensiplerini göz önünde bulundurularak paylaşıyoruz” dedi.

BİZİM OKULUMUZDA BU TÜRLÜ ŞEY OLACAĞI AKLIMIZA GELMEZDİ
Hüseyin öğretmen öğrencilerin yeşil ekran tecrübeleriyle ilgili olarak şunları anlattı: “Öncesinde olağan olarak bu şekil uygulamalardan haberi olan ve olmayan öğrencilerimiz vardı lakin okul ortamında bu şekil çalışmaların yapılabileceğini düşünmediklerini söylemiş olduler. ‘bu biçimde bir şeyin bizim okulumuzda olacağı aklımıza gelmezdi’ dediler. Yaptığımız etkinlikler öğrencilerimize merak uyandırdı. Yeşil ekran çalışmamız öğrencilerimizin de kameramanlık ve direktörlük tecrübesi yaşadığı kıymetli bir fırsat oldu. Öğrencilerimiz yeşil ekran çalışmalarımızı hayli sevdi ve benimsedi. Yoğunluğumuzdan etkinliklerimize biraz orta verdiğimizde ‘öğretmenim yeşil ekranda ne vakit çekim yapacağız soruları’ geliyor. Bu olağan olarak benim motivasyon kaynağım. Bu istekli halleri benim işime dört elle sarılmamı sağlıyor. ‘Öğretmenim bunu da yapabilir miyiz’, ‘Öğretmenim şu biçimde de yapalım’ üzere her gün yeni fikir ve tasarım teklifleriyle ile yeşil ekran çalışmalarımızı daima bir arada sürdürüyoruz.”

ÖĞRENCİLER HEYECANLANDILAR
“Yeşil ekran hazırlıkları basamağında uzaktan eğitim sürecinde olduğumuzdan öğrencilerle ip ucu fotoğrafları paylaşarak bağlantı kurdum. Bilin bakalım burada neler olacak? sorusuyla fikirlerini niyetlerini paylaştılar. Bu süreçte uzakta olsak da öğrencilerimle daima beraberydik. Kendi isteğim ile duvarlarımızı renklendirdiğimde sınıfın eski halini hatırlayan öğrencilerimiz heyecan içerisinde bir an evvel sınıfta ders işlemeyi istediklerini söylemiş oldu. Görsel Sanatlar öğretmeniyim dersimiz uzaktan olarak devam ediyor. Tahminen bu eğitim öğretim yılında dersimizi bu sınıfta işleyemeyecektik ancak biricik öğrencilerimle bu sınıfta derslerimizde buluşacağım günleri iple çekiyorum.”