Koç Üniversitesi’nden mezuniyet merasimi

CatWalk

New member
2020 yılının üniversite 1’incisi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Psikoloji Kısmı öğrencisi İpek Bahar Ungan, 2021 yılı 1’incisi ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Kısmı öğrencisi Burcu Magemizoğlu oldu.

ARTIK YEPİSYENİ BİR DÜNYADAYIZ
Merasimde konuşan Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Parıltı Yalman, “Sevgili Mevlanamızın kelamlarına kulak verin. Kozmik şairimiz Yunus Emre ne demiş, âlâ dinleyin. Birtakım eski sömürgeci ve esir ticareti ile varlıklı olmuş ülkelerin boş laflarına, geri kalmış ülkeler, gelişmemiş ülkeler propagandasına prestij etmeyiniz. Artık yesyeni bir dünyadayız. Özellikle unutmayınız ki insaniyet, insan olma konusunda hiç biri bizden üstün değildir. Mezuniyet merasimi niçiniyle öğrencilere seslenen Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da şunları söylemiş oldu: “Öğrencilerimizin bilhassa son yıllarde artan çift-anadal tercihlerinde birbirine daha dikey seçimleri yapmaya, mesela bir mühendisin psikoloji yahut ideoloji okumaya, iktisat okuyan bir öğrencimizi görsel sanatlara teşvik ediyor, bu heves ve heyecanlarını en âlâ hallerde yakalayabilmeleri için her türlü imkânı sağlıyoruz. Bilimdeki değişim suratı artık yüzseneler yahut on senelerla değil, yıllar ve hatta aylar bazında ölçülür oldu. Neredeyse her gün yeni bir disiplin doğuyor; eski disiplinler ise beklenmedik iş birlikleriyle bir daha hayat buluyor.”

DAHA YETERLİ BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIN
Konuk konuşmacı olarak merasime katılan tıbbi antropolog ve tıp tabibi Paul Farmer, “Her mezuniyette olduğu üzere, artık ‘muhteşem yalnızlığınızdan’ çıkıyorsunuz. bir oldukcalarının ‘gerçek dünya’ dediği yere geri dönüyorsunuz. elbette, her vakit gerçek dünyanın bir parçasıydınız ve hepimiz üzere onun ortasında kendinizi geliştirmek zorundasınız. İster yerleşkede, ister yerleşke haricinde, ister Boğaz’ın doğusunda, ister batısında yahut Türkiye’nin hudutları haricinde olsun, siz mezunlar Bilim Kapısı’ndan çıkmaya hazır olun ve bu kapıyı kapatmayın. Siz mezunlar yalnızca yakın etrafınızı değil, fazlaca daha geniş bir çevreyi düşünmek durumundasınız. Yalnızca kendi vatanınızı değil, hepimizin ortasında yaşadığı ortak vatanımız olan dünyayı düşünmelisiniz. Tüm salgınlar yaşadıklarımız, bize toplumsal dünyada yaşadığımızı hatırlatır ki, sizler de artık bu dünyaya dönüyorsunuz; aslında hiç terk etmemiş olduğunuz birebir dünyaya. Birincisi, mezun olduğunuz okulun misyonu bu ülkenin genç insanlarını manalı, etik bir hayat için hazırlamak ve sizin günümüzde hala insanlığın başına sıkıntı olan sıkıntılara dair tahlil arayışlarına katkıda bulunmanızı sağlamak. Gerek terör, gerek iklim değişikliği, gerekse sıhhat konusundaki eşitsizlikler olsun. Fakat yeteneklerinizin tesir alanı yalnızca Türkiye ile hudutlu kalmamalı. Ülkenizin dünyadaki yerini hatırlamalısınız” dedi.

Merasimde konuşan 2020 yılı 1’incisi İpek Bahar Ungan: “Koç Üniversitesi’nin sunduğu eğitim imkânları, öğrencilerine araştırma, tahlil ve bilgiye ulaşma isteği aşılamasıyla 2020 sınıfı mezunları olarak girdiğimiz her ortamda Koç Üniversitesi’nin ışığıyla parlamaya devam edeceğiz. Bize bilimi temel alan, akılcı ve yenilikçi bir eğitimle dünya vatandaşı olarak yetiştiren bu okulda, öğrenci olma bahtını sunan başta ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk’e, Koç Üniversitesi’ne ve Vehbi Koç Vakfı’na sonsuz teşekkür, minnet ve hürmetlerimi sunuyorum” 2021 yılı birincisi Burcu Magemizoğlu ise, “Dünyada bir fark yaratabilmek için gücü daima bilgide buldum ve Koç Üniversitesi tam da bu noktada benim bahtım oldu. Zira burada kapılar sizin için daima açıktır, siz kâfi ki isteyin; disiplinlerarası eğitim, yurt dışı imkânları ve toplumsal faaliyetler önünüzdeki sonsuz fırsatlardan yalnızca sayabildiklerim. Her muvaffakiyet birlikteinde sorumluluk getirir, biz de Koç Üniversitesi mezunları olarak bu biçimdesine kaliteli bir eğitim almanın ne kadar büyük bir baht olduğunu daima hatırlamalıyız. Maalesef baht diyorum zira nitelikli eğitim birfazlaca çocuk ve genç için hâlâ bir baht, hak değil. Fakat bu talihe sahip olmuş bireyler olarak bu durumu değiştirmenin elimizde olduğuna inancım tam. Bu mevzudaki hassasiyeti ve kapsamlı çalışmalarıyla bilinen bir kurumdan mezun olmak da bu sebeple bambaşka bir onur” dedi.