Kılıçdaroğlu Kars’ta STK’lara seslendi: “Kars’ta milletvekilimiz yok. Bunun kabahati Karslılarda değil. CHP’nin Genel Lideri olarak söylüyorum…

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Kılıçdaroğlu Kars’ta STK’lara seslendi: “Kars’ta milletvekilimiz yok. Bunun kabahati Karslılarda değil. CHP’nin Genel Lideri olarak söylüyorum… KARS (İHA) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kars‘ta sivil toplum kuruluşları (STK) ve muhtarlarla bir ortaya geldi.

Kars Vilayet Kültür Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen görüşmede STK’lar ve muhtarlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Kars’ta milletvekilimiz yok. Bunun kabahati Karslılarda değil. CHP’nin Genel Lideri olarak söylüyorum kabahati bizde. Vatandaşın sofrasına ortak olmadığınız vakit, biraz uzak biraz uzaklıklı olduğunuz vakit niçin size oy versin? Kendi kabahatimizi de anlatmak için buradayız. Vatandaşın sofrasına ortak olmadığınız vakit, oturup dinlemediğiniz vakit, biraz uzak, biraz uzaklıklı olduğunuz vakit niçin size oy versin” dedi.

Kars’ın önemli bir genç nüfus kaybı olduğuna dikkat dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Kars niye son 20 yıldır kan kaybediyor? Kars’ın genç nüfus kaybı var. Kars’ın geleceği açısından büyük risk. Gençlerin burada kalması, üretmesi, evlenmesi lazım. Turist olarak İstanbul’a, İzmir’e gidebilir. her insanın karnı yalnızca İstanbul’da doyarsa Kars ne olacak? Geçmişte bu bölgeye özel kesim yatırımlar yapmamıştı. İmkanlar daha uygun yerde, daha yeterli gelir sağlıyorsa orada yatırım yapacaktır fakat devlet o denli değildir. Devlet toplumsal devlettir. bu biçimde buralara önemli yatırımlar yapılmıştı lakin bunlar özelleştirildi. ötürüsıyla burada da önemli bir ekonomik kayıp olmaya başladı. Ağrı’da da, Ardahan’da da tıpkı durum var. Anadolu’da, Güneydoğu’ya bakın hepsinde birebir sorun var. Buralar bizim toprağımız değil mi niye buralara yatırım yapılmıyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Tarım ve hayvancılık için biçilmiş kaftan. Etinin en lezzetli olduğu bölge işte bu bölgedir. Bu kadar bedelli bir coğrafya diğer bir ülkede şimdi hiç yok. Besiciler de şikayetçi. Kars’ta küçük bir seyahat yaptık herkes burnundan soluyor. Tam bir sıkıntılar yumağı. ‘Çocuğum işsiz’ diyenlerin yüzde 90’ı anneler. Farklı bir tablo ortasındayız; Türkiye olarak, bu kadar bunalmamıştık” biçiminde konuştu.

Merkez Bankası bürokratlarına seslenen Kılıçdaroğlu özetle şunları söylemiş oldu:

“Bugün Merkez Bankası’nın bürokratları faizle ilgili karar verecekler. Kars’tan onlara sesleniyorum. İktisadın gereği her neyse onu yapın, birilerinden talimat almayın. Vatandaşı daha perişan edecek kararlar almayın. Vatandaşı mağdur etmeyin. Aklınızla, fikrinizle, bilginizle, birikiminizle, eğitiminizle karar verin. Birilerinin isteği ile karar vermeyin. Yazıktır, günahtır bu millete. Planlaması olmayan dünyada hiç bir ülke yoktur. Planlama yapmayan hane de yoktur. Devlette planlama yapar lakin devletin planlaması 20 yıllık, 30 yıllık, 50 yıllık planlarla yapar. Devlet Planlama Teşkilatı kapatıldı niye? Plansız bir iktisat yönetilemez, bu noktaya gelir.

Bu bölge için tarım ve hayvancılık stratejik daldır. Devleti yöneten hükümetler planlarken bu bölge tarım ve hayvancılık bölgesidir, stratejik daldır diyecek. Yatırımlar, teşvikler yapılır üretim süreci başlar. Burası yalnızca Türkiye’ye değil Orta Doğu ve Kafkaslara kadar uzanan bölgenin en kuvvetli tarım ve hayvancılık dalı olacak. Bunlar düşünemediler lakin bu kardeşiniz düşündü mutlaka yapacağım.”

Kılıçdaroğlu’nun STK’larla toplantısı ondan sonrasında basına kapalı olarak devam etti. – KARS

Haberler.com