Kerala'da serebral palsili kadın kamu hizmetleri sınavını kazandı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Sağ elini kullanamayan Sarıka, ikinci denemede testi geçti.

Kozhikode, Kerala:

Kuzey Kerala bölgesinden gelen Sarika AK, kamu hizmetleri sınavını kazanmak için hareketi, kas tonusunu ve duruşu etkileyen doğuştan bir bozukluk olan beyin felcinin zorluklarını aştı.

Sağ elini kullanamayan ve sol eliyle hareket ettiği motorlu tekerlekli sandalyeyi kontrol eden Sarıka, Birlik Kamu Hizmeti Komisyonu'nun Salı günü açıkladığı rakamlara göre ikinci denemede sınavı geçerek 922 puan aldı. .

Başlangıçta sonuçtan şok olduğunu söyledi.

“Bunu yapabileceğimi umuyordum. Buna sevindim. Sevincimi anlatacak kelime bulamıyorum” dedi.

Sarıka, mezun olduktan sonra kamu hizmeti yapmaya karar verdiğini, ailesinin, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin desteği sayesinde bu başarıya ulaştığını söyledi.

Bir televizyon kanalına “Annem ve babam benim en büyük desteğimdi” dedi.

Engellilere ne mesajı olduğu sorulduğunda Sarika, Paulo Coelho'nun “Simyacı” kitabından ünlü bir cümleyi aktardı: “Bir şeyi gerçekten istiyorsanız, tüm evren onu başarmanıza yardımcı olacaktır.”

Ayrıca ABD'de yaşayan, hayalindeki silahlara sahip olmamasına rağmen lisanslı pilot olan Jessica Cox'a da dikkat çekti.

Sarıka, tamamladığı kamu hizmetinin farklı aşamalarını ve her seferinde karşılaştığı zorlukları da ayrıntılı olarak anlattı. “Hepsi zorlu etaplardı” dedi.

Ön sınav merkezinin Kozhikode'de olduğunu ve engelli dostu olduğunu söyledi.

“Bu yüzden erişilebilirdi” dedi.

Ancak asıl sınav Thiruvananthapuram'da yapıldı ve bir hafta süren bir deneme olduğundan, kendisi ve ailesi orada kiralık olarak yaşamak ve sınav merkezine arabayla gitmek zorunda kaldı.

“Katar'da çalışan babam bunun için geri geldi” dedi.

Yazılı bir sınav olduğundan engelliliği nedeniyle bir katipten yardım almak zorunda kaldı.

Temel sınavını geçtikten sonra röportaj, Kerala House'da kaldığı Delhi'de gerçekleşti.

“Orada sorun soğuktu. Delhi'de kıştı” dedi.

Ancak görüşmenin sorunsuz geçtiğini ve beş üyeli panelin çok misafirperver olduğunu ekledi.

“Mülakat tamamen Detaylı Başvuru Formuma (DAF) dayanıyordu. Beni, mezuniyet konumu ve Kozhikode'yi sordular. Güncel konularla ilgili çok az soru vardı” dedi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)