Karsu’nun müziğiyle Ahmet Ertegün

CatWalk

New member
Gizem Çetimen – İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafınca bu yıl 28’incisi düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin programı belirtildi. Müzikçi ve piyanist Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesiyle bu sefer şenlik kapsamında izleyiciyle buluşacak. 1940’lı senelerda ABD’de müziğin gücüyle ırkçılıkla gayret eden Ahmet Ertegün’ün ilham veren öyküsünü The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher üzere yıldızların hit kesimleriyle yorumlayacak Karsu, 20 Eylül’de saat 21.00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

16 yaşında keşfedildi

Karsu, 1990’da Amsterdam’da Hatay’ın Karsu köyünden göç eden Türkiye kökenli anne ve babanın iki kızından biri olarak dünyaya geldi. Yedi yaşında piyano çalmaya başladı. 16 yaşında da babasının yardım ettiği bir restoranda piyano çalarken oradaki müşteriler tarafınca keşfedildi. bu biçimdelikle Karsu’nun müzik seyahati başlamış oldu.

Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesini anlatırken “Projeye iki yıl evvel Londra’da başladık. daha sonrasında ortalarında Türkiye ve Hollanda’nın da olduğu bir epeyce ülkede 40 konser verdik. Ahmet Ertegün’ün öyküsü bana inanılmaz derecede ilham veriyor. Her açıdan değerli bir insan. Her şeyi bir yana bırakın, ırkçılığa karşı durdu. Amerika’da konser verdiğim vakit Ertegün’ün meskenine gitmiştim. Orada ömür öyküsünü duyar duymaz hayli etkilendim. Ben bir müzisyen olarak bilmiyordum o kadar ayrıntısı. Düşünün hem Türkiye’deki birebir vakitte dünyadaki The Rolling Stones, Eric Clapton, Led Zeppelin’in fanları bile bilmiyor. Bu yüzden onun hikayesini çalmak ve anlatmak fazlaca kıymetli.”

Irkçılığa karşı durdu

1923’te İstanbul’da doğan Ahmet Ertegün, babasının bakılırsavi ötürüsıyla İsviçre, Paris ve Londra’da eğitim gördü. 1935 yılında babası Münir Ertegün’ün Washington’a Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisi olarak tayin edilmesiyle Ertegün ailesi Amerika’ya yerleşti. Burada eğitimini sürdüren Ertegün, 1947’de kardeşi Nesuhi Ertegün ve Herb Abramson ile birlikte Atlantic Records isimli plak şirketini kurdu. Şirkette devrin değerli siyah caz müzisyenleri Ray Charles, Miles Davis ve Aretha Franklin ile muahedeler yaptılar. bu biçimdelikle ırkçılığa karşı da yansılarını göstermiş oldular. daha sonrasında Ertegün; ortalarında The Rolling Stones, Eric Clapton ve Led Zeppelin’in de olduğu bir fazlaca müzisyeni keşfetti. Karsu, Ertegün hakkında “İnsanların yeteneğini keşfemek epeyce büyük bir yetenek. Aslında Ertegün’ün öyküsü Atatürk’le başlıyor, The Rolling Stones ile bitiyor. Şayet Ertegün ailesi Amerika’ya yollanmasaydı The Rolling Stones bu biçimde büyük olur muydu?” diyor.

“Gelin ve ilham alın”

Karsu, 2006’da hayatını kaybeden Ahmet Ertegün’le vefatından yıllar evvel tanışacaklarını fakat son anda bu buluşmanın gerçekleşmediğini anlattı. niye buluşamadıklarını konserde açıklayacağını söyleyen Karsu, “Konsere gelirseniz siz de ilham alırsınız” diyerek müzikseverlere davette bulunuyor. müziksevermeri davetinde bulunuyor.