Kapasite kullanım, Gerçek Kesim İtimat Endeksleri: kuvvetli ihracat, açılma yelkenleri şişiriyor…

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
TCMB’nin deklare ettiğı bilgi setine bakılırsa, imalat endüstrinde kapasite kullanım oranı (KKO), haziranda bundan evvelki aya nazaran 1,3 puan artarak %76,6 düzeyine yükseldi.

Mevsimsel tesirlerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise aylık bazda 1,1 puan artarak %76,3’e çıktı.

Kısmi kapanma daha sonrası açılmaların tesiriyle KKO oranında artış beklenmekteydi.

Haziran ayında KKO tüketim malları mayıs ayındaki %72,3’ten %73,4’e, sağlam tüketim malları %74,2’den %78,5, dayanıksız tüketim malları %71,9’dan %72,4, orta mallar %79,1’den %79,8 ve yatırım malları ise %68’den %72,2’ye yükseldi.

Gerçek Kesim İnanç Endeksi: kuvvetli ihracat ile 7 yılın tepesi

TCMB datalarına bakılırsa RKGE haziranda bundan evvelki aya kıyasla 2,7 puan artarak 113 düzeyinde gerçekleşti. Tıpkı devirde mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim itimat endeksi (RKGE-MA) ise 2,7 puan artışla 109,8’e yükseldi. bu biçimdece RKGE, son 7 yılın en yüksek düzeyini gördü.

Bu toparlanmanın temelinde ihracat beklentilerinin olduğunu izlemek mümkün. kuvvetli ihracat talebi hem istihdam, he stoklar tıpkı vakitte üretim tarafında beklentileri yükseltmiş durumda. Gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsü, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki toplam istihdam, genel gidişat, mevcut toplam sipariş ölçüsü ve sabit sermaye yatırım harcanmasına ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında, mevcut mamul mal stoku ve son üç aydaki toplam sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış tarafında etkiledi.

Son üç aya yönelik bakışta ise, üretim hacminde artış bildirenler bundan evvelki aya nazaran zayıflarken, iç piyasa ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bildirenler bundan evvelki aya bakılırsa güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu tarafındaki değerlendirmeler bundan evvelki aya göre zayıfladı. Mevcut mamul mal stokları düzeyine ait olarak, bundan evvelki ayda mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenler lehine olan seyir, mevsim normallerinin üzerinde olduğunu bildirenler lehine döndü.

ÜFE beklentisi %21,8’e yükseldi

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde, ihracat sipariş ölçüsünde ve iç piyasa sipariş ölçüsünde bundan evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken ve gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcanmasına ait artış istikametli beklentiler de güçlendi.

Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış taraflı beklentiler de zayıflarken, gelecek on iki aylık devir sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bundan evvelki aya bakılırsa 1,2 puan artarak %21,8 düzeyine çıktı.

TCMB