İran’da Cumhurbaşkanı adayları içinde birinci münazara gerçekleşti

Cotardam

Global Mod
Global Mod
İran’da Cumhurbaşkanı adayları içinde birinci münazara gerçekleşti İran’da birinci seçim münaziçinde 7 Cumhurbaşkanı adayı ülkedeki ekonomik krize ait tahlil yollarını ve programlarını tartıştı. Adaylardan Abdunnasır Himmeti, “Ülkenin Venezuela ve Kuzey Kore’ye dönüşmesini engelledim” tabirini kullanırken, İbrahim Reisi ise medya ve internete özgürlük vereceğini söylemiş oldu.

İran’da adaylıkları kabul edilen 7 Cumhurbaşkanı adayı, 18 Haziran tarihinde yapılacak 13. devir Cumhurbaşkanlığı seçimleri için birinci münazaralarını dün gerçekleştirdi. İran devlet televizyonu binasında gerçekleşen birinci seçim münaziçinde, adaylar ülkedeki ekonomik krize ait tahlil yollarını ve programlarını tartıştılar. İran Yüksek Seçim Şurası tarafınca hazırlanan 21 soru Cumhurbaşkanı adaylarına soruldu. Her adaya soruları cevaplandırmaları için dörder dakika müddet verildi. Ülkedeki ekonomik krizin tartışıldığı münazarada adaylar bütçe planlaması, vergiler ve vergi kaçaklığı, enflasyon, yolsuzluklar, yasadışı ticaret ruhsatları, madenler, arazi gaspı, ekonomik ve endüstriyel gelişmeler, petrolsüz iktisat, kişi başına düşen ulusal gelir ve hayat standartlarındaki düşüş üzere hususları ele aldı.

Eski Merkez Bankası Lideri muhafazakarların amacındaydı

2018-2021 periyodunda İran Merkez Bankası’nın başında bulunan Abdunnasır Himmeti, münazaraya katılan öbür 5 muhafazakar adayın ortak maksadında yer aldı. ABD yaptırımlarının artması ve yükselen dolar kuru niçiniyle muhafazakar adayların maksadında olan reformist aday Himmeti, yolsuzluk ve ABD yaptırımları ile işbirliği yapmakla suçlandı.

Muhafazakar aday Muhsin Rızai, Cumhurbaşkanı Hasan Manevî ve grubunu suçlayarak, “Cumhurbaşkanı seçilmem halinde Hasan Manevî ve grubunun yargılanması için onlara ülkeden çıkış yasağı getireceğim. Onlar, ABD’nin yaptırımları ile işbirliği yaptılar” dedi. Himmeti ise, başka adayların iktisattan anlamadıklarını ve kendisinin bir ekonomist olduğunu belirterek, “Ben bir ekonomistim. Ülkenin Venezuela ve Kuzey Kore’ye dönüşmesini engelledim” tabirini kullandı.

Münazarada konuşmasına seçimi boykot etmek isteyenlere davette bulunarak başlayan Himmeti, Azerice yaptığı konuşmada, İran Türklerinden ve seçimlerde oy kullanmak istemeyenlerden oy istedi. Himmeti, “Ben mevcut sisteme itirazı olanlardan sandıklara giderek bana oy vermelerini istiyorum. Adaylıkları kabul edilmeyen isimleri de temsil ediyorum. Seçimleri boykot etmek isteyenler bana oy versinler” dedi.

Öteki bir reformist aday ve İran Türkü olan Muhsin Mihralizade ise konuşmasında Muhammed Hatemi devrine (1997-2005) işaret ederek, “Ben o periyotta bakılırsav aldım. İran iktisadının en parlak olduğu periyottu. Artık tekrar tıpkı parlak devri yaşatmaya hazırım” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanlığına aday olan bir öteki muhafazakar aday olan Yargı Erki Lideri İbrahim Reisi’yi maksat alan Mihralizade, Reisi’nin iktisattan anlamadığını belirterek, “Kendisinde ‘kararsız mevki sendromu’ var. Sabit bir yerde duramıyor ve artık Cumhurbaşkanlığına aday oldu. Kendisi iktisattan anlamıyor ve ülkeyi yönetmekte yetersiz” dedi.

Medyaya özgürlük vaadi

İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en kuvvetli adayı olarak kabul edilen Yargı Erki Lideri İbrahim Reisi ise, ülkedeki ekonomik krize karşı direniş iktisadını ön plana çıkartarak, iktisattan anladığını ve ülkedeki iç üretimi arttırarak üretici için gerekli kolaylıkları sağlayacağını söylemiş oldu. Medya ve internete özgürlük vereceğini belirten Reisi, toplumsal medya uygulaması Twitter’da 2 milyon takipçisi olduğunu söyleyerek, ülkedeki internet altyapısını geliştireceğini deklare etti.

Muhafazakarların bir başka kıymetli adayı ve ABD ile imzalanan nükleer mutabakatın baş müzakerecisi olan Said Celili ise, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde İran iktisadını dünyaya açacak ıslahatlar vadetti.

İran’da 13. periyot Cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Seçimler Anayasayı Koruyucular Kurulu tarafınca adaylıkları kabul edilen 7 isim içinde olacak.

Cumhurbaşkanı adayları içinde toplumsal ve kültürel konularda ikinci münazara 8 Haziran Salı günü gerçekleşecek. – TAHRAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı